27.06.2023 | 07:40

Anna Wasilewska-Śpioch

Sobowtóry i liczne fałszywe nazwiska, czyli wszystkie (?) paszporty Prigożyna

Jewgienij Prigożyn swoim zbyt szybko zakończonym buntem zapewne popsuł sobotę niejednej osobie obserwującej wojnę za naszą wschodnią granicą. Przyjrzyjmy się ciekawemu skutkowi ubocznemu nagłego marszu wagnerowców na Moskwę.

Jewgienij Wiktorowicz Prigożyn (ros. Евгений Викторович Пригожин), nie bez powodu nazywany jest „kucharzem Putina”, jego długoletnia zażyłość z prezydentem Rosji zaczęła się bowiem od osobistego usługiwania mu przy stole w petersburskiej restauracji. Mogliście o Prigożynie słyszeć jeszcze przed wojną – w 2021 r. – kiedy to FBI wydało list gończy, oskarżając go o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie. Związany z Kremlem biznesmen posłużył się w tym celu swoją fabryką trolli, legalnie funkcjonującą w Rosji jako Agencja Badań Internetowych (ros. Агентство интернет-исследований). Teraz natomiast wszyscy o nim mówią w związku z sobotnim buntem Grupy Wagnera, prywatnej armii najemników – osławionych „zielonych ludzików”, które pomogły w przejęciu Krymu i walczyły w Donbasie, zanim Rosja wszczęła regularną wojnę z Ukrainą. Prigożyn długo zaprzeczał powiązaniom z wagnerowcami, procesował się nawet z mediami, które to sugerowały, aż w końcu jesienią zeszłego roku przyznał się do utworzenia grupy i zaczął wypowiadać się w jej imieniu.

Nikogo nie powinno więc dziwić, że w obliczu buntu organy ścigania odwiedziły pięciogwiazdkowy hotel Trezzini Palace (ros. Дворец Трезини) na nabrzeżu Uniwersyteckim w Sankt Petersburgu, w którym mieści się podobno biuro Prigożyna – to, co tam znalazły, możecie zobaczyć na zdjęciach.

Efekty przeszukania biura Prigożyna. Źródło: meduza.io

Zdjęcia, opublikowane pierwotnie na telegramowym kanale petersburskiej gazety internetowej Fontanka (ros. Фонтанка), zostały już usunięte, ale zapobiegliwi użytkownicy komunikatora zdążyli je skopiować, np. tutaj. Zarekwirowano nieokreśloną ilość dolarów w gotówce, pięć kilogramowych sztabek złota, sześć pistoletów z amunicją, pięć kilogramowych paczek z niezidentyfikowanym białym proszkiem i – co najciekawsze – kilka paszportów ze zdjęciami mężczyzny podobnego do Prigożyna bądź samego Prigożyna, wystawionych na różne dane. Według redaktorów Fontanki mogły to być dokumenty dla sobowtórów niefortunnego biznesmena.

Jakby tego było mało, w zaułku Uniwersyteckim niedaleko hotelu funkcjonariusze zauważyli podejrzany samochód dostawczy marki Gazela (ros. Газель). Pamiętając o niedawnym zamachu bombowym w tej dzielnicy, postanowili go skontrolować i znaleźli wewnątrz tekturowe pudełka wypełnione plikami rosyjskich banknotów. Ich przeliczenie dało zawrotną sumę 4 mld rubli, czyli prawie 195 mln złotych, tak przynajmniej podają media. Prigożyn potwierdził na Telegramie kwotę, ale dodał, że pieniądze znajdowały się nie w jednym, tylko w trzech autach. Były przeznaczone na pensje dla wagnerowców i pokrycie kosztów transportu „ładunku 200” (ros. груз 200), czyli ciał zabitych bojowników. Faktu znalezienia w jego biurze fałszywych paszportów nie skomentował.

Sobowtór, który latał na Litwę

Zacznijmy od czegoś prostego. Oto wciąż aktualny paszport wydany na nazwisko Jewgienija Wiktorowicza Prigożyna. Data urodzin się zgadza, zdjęcie już niekoniecznie, choć widać pewne podobieństwo. Jak na Twitterze zauważa Mark Krutow z Radia Swoboda (rosyjskiego oddziału Radia Wolna Europa, blokowanego w Rosji niemal od początku wojny), jest to prawdopodobnie dokument, którym posługiwał się sobowtór biznesmena, wynajęty przez niego w 2020 r. – po tym, jak przywódca Grupy Wagnera trafił na listę sankcyjną. Prigożyn chciał pokazać, że obowiązujący go zakaz wjazdu do UE nie działa. W tym celu wysłał do Wilna swój prywatny odrzutowiec Hawker 800. Gdy jego załoga negocjowała z lotniskiem możliwość przeprowadzenia konserwacji, komercyjnym lotem pasażerskim na Litwę przybył sobowtór. Wpuszczono go, ponieważ miał inny numer paszportu niż obłożony sankcjami „kucharz Putina”. Mężczyzna podjechał do centrum, sfotografował się przed siedzibą jednego z ministerstw i tego samego dnia wrócił do Rosji. Nazajutrz wileńskie lotnisko opuścił należący do Prigożyna samolot, a rosyjskie media poinformowały o rzekomym spotkaniu biznesmena z wiceministrem transportu.

Paszport na dane Jewgienija Wiktorowicza Prigożyna

Jak czytamy w raporcie rocznym litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa, podobna sytuacja zdarzyła się dwukrotnie, a jej celem było „podważenie wiarygodności międzynarodowych zobowiązań Litwy i zbadanie luk w kontroli granicznej Schengen”. Istnieją zresztą przesłanki, że tak samo strollowane zostały służby niemieckie – według medialnych doniesień sobowtór mógł odwiedzić Monachium. Dziennikarze serwisu Otwarte Media (ros. Открытые медиа) ustalili, że udający Prigożyna mężczyzna figurował wcześniej w rejestrach jako Leonid Nikołajewicz Krasawin (ros. Леонид Николаевич Красавин). W wieku 58 lat zmienił jednak imię, nazwisko i otczestwo, czyli stosowane urzędowo w Rosji imię odojcowskie, na takie same jak u szefa wagnerowców. Datę urodzin i miejsce pochodzenia miał identyczne. Okazało się też, jak na ironię, że w latach 90. był sądzony właśnie za podróbkę dokumentów.

Krasawin vs Prigożyn. Źródło: openmedia.io

Według dziennikarzy to nie jedyny przypadek, gdy ktoś został pełnym imiennikiem rosyjskiego oligarchy. Fontanka już w 2019 r. namierzyła trzech mężczyzn, którzy zdecydowali się na zmianę swoich danych, ich powiązania z Prigożynem nie są jednak tak oczywiste jak w sytuacji z Krasawinem.

Parę fałszywych tożsamości

Jeden z paszportów wystawionych na nazwisko Władimira Wasiljewicza Bobrowa (ros. Владимир Васильевич Бобров) stracił ważność miesiąc temu, drugi też wkrótce się zdezaktualizuje. Widniejące w nich to samo zdjęcie bez wątpienia należy do Prigożyna, ale użyte dane wskazują na innego, naprawdę istniejącego człowieka. Jest on od biznesmena starszy o pięć lat i mieszka w Ostaszkowie, niewielkim mieście w obwodzie twerskim, w zachodniej części Rosji. Ukończył studia na Kalinińskim Instytucie Politechnicznym i w latach 2011-2017 kilkakrotnie startował w lokalnych wyborach z listy Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), założonej przez populistę Władimira Żyrinowskiego.

Paszporty na dane Władimira Wasiljewicza Bobrowa

Danych niby niewiele, ale wystarczająco, by znaleźć jego profil w serwisie VK, rosyjskim odpowiedniku Facebooka. Zamieszczone na nim zdjęcie z 2013 r. jest kiepskiej jakości, mimo to nie wydaje się, by Bobrow mógł uchodzić za sobowtóra Prigożyna, stawiamy więc hipotezę, że jego tożsamość została wykorzystana bez pytania o zgodę.

Prawdziwy Władimir Bobrow. Źródło: vk.com

Podobnie mogło być z nieważnym już paszportem wydanym na nazwisko Olega Jurjewicza Siemionowa (ros. Олег Юрьевич Семёнов). Ani nam, ani innym dziennikarzom nie udało się dotąd ustalić, czy w tym przypadku również Prigożyn podszył się pod realnie istniejącą osobę. Jeśli tak, to należy jej szukać – podobnie jak Bobrowa – w Ostaszkowie. Zaktualizujemy artykuł, jeśli dowiemy się czegoś nowego.

Paszport na dane Olega Jurjewicza Siemionowa

Tajemniczy pacjent

Najciekawsza historia wiąże się z paszportem wystawionym na dane Dmitrija Isaakowicza Gejlera (ros. Дмитрий Исаакович Гейлер). W listopadzie 2021 r. dziennikarze Radia Swoboda przedstawili wyniki śledztwa w sprawie kliniki SOGAZ Medycyna (ros. СОГАЗ Медицина) przy ul. Małej Koniuszennej w Sankt Petersburgu, przemianowanej rok temu na Moje Centrum Medyczne (ros. Мой медицинский центр) w celu uniknięcia sankcji nałożonych na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ. Po drodze doszło jeszcze do oficjalnej zmiany właściciela – stała się nim Nomeko, firma partnerska SOGAZ-u, która od początku mocno w klinikę inwestowała. Jej akcjonariuszką jest Maria Woroncowa, uznawana za starszą córkę Władimira Putina – i tu dochodzimy do sedna. W omawianym szpitalu leczą się bowiem najbliżsi przyjaciele prezydenta, przedstawiciele rosyjskiej elity rządzącej, szefowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a także (o czym Reuters donosił już w 2020 r.) ranni wagnerowcy.

Paszport na dane Dmitrija Isaakowicza Gejlera

Radio Swoboda potwierdziło tożsamość szeregu wysoko postawionych osób. Problem miało tylko z Dmitrijem Gejlerem, któremu przydzielono elektroniczną kartę pacjenta o numerze 199 (a więc jednym z najwcześniejszych) i dodano adnotację „super VIP”. Przeszukując dostępne bazy danych, dziennikarze natknęli się na zaledwie jednego mężczyznę, którego dane pasowały do wpisanych w systemie. Okazał się niezbyt zamożnym petersburczykiem, szukającym pracy jako osobisty kierowca z pensją 40 tys. rubli. W serwisie Karierowicz (ros. Карьерист) zachowało się jego ogłoszenie z 2017 r. wraz ze zdjęciem, na którym pozuje przy samochodzie marki Chevrolet Aveo. Trudno uwierzyć, że taką osobę byłoby stać na leczenie w prywatnym centrum medycznym.

Fragment zdjęcia prawdziwego Gejlera. Źródło: careerist.ru

Sprawa się wyjaśniła po przeszukaniu w biurze Prigożyna. Jeden ze znalezionych, nieaktualnych już paszportów zawierał bowiem dane tajemniczego pacjenta kliniki, z wyglądu trochę zresztą podobnego do oligarchy. Można więc przypuszczać, że lider Grupy Wagnera nie tylko wysyłał tam rannych najemników i przyjeżdżał do nich z wizytą, ale i sam korzystał z dobrodziejstw medycyny, tyle że pod cudzym nazwiskiem.

Dla porządku dodajmy, że rosyjskie organy ścigania w żaden sposób nie skomentowały faktu znalezienia podrobionych dokumentów. W sobotę wieczorem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że sprawa karna przeciwko Prigożynowi zostanie zamknięta. W poniedziałek rano media podały, że postępowanie nadal trwa. Sytuacja jest rozwojowa i nie można wykluczyć, że kwestia fałszywych paszportów jeszcze wypłynie.

Powrót

Komentarze

 • 2023.06.27 11:01 Duży Pies

  „Istnieją zresztą przesłanki, że tak samo strollowane zostały służby niemieckie”
  Można rozwinąć tę myśl? Bo trochę ta teza jest naciągnięta, moim zdaniem…
  Akurat niemieckie służby są niczego sobie. To że Niemcy folgowały Rosji, układały się z nią i dały się jej uzależnić surowcowo przez wiele ostatnich lat, nie jest wynikiem słabego działania niemieckich służb, tylko działań chciwych na hajs niemieckich polityków. Nie należy mylić tych rzeczy!
  .

  „Dla porządku dodajmy, że rosyjskie organy ścigania w żaden sposób nie skomentowały faktu znalezienia podrobionych dokumentów”
  Dodajmy, że tylko oficjalnie „nie skomentowały”. Ale wrzutki w Sieci się znalazły…
  .
  Po sobotniej rebelii, ludobójca Prigożyn nie może już spać spokojnie. Nie licząc milionów Ukraińców życzących mu rychłej śmierci, zadarł z Kremlem i specsłużby lub inne siły sprzątną go za jakiś czas, gdy już nie będzie im potrzebny, bo teraz jeszcze potrzebny jest.
  Względnie bezpiecznie mógłby się czuć w otoczeniu swoich najemnych bandziorów np. w którymś kraju w Afryce, gdzie jego ludzie sieją cierpienie i śmierć na zamówienie lokalnych reżimów i watażków. Ale to też tylko do czasu.
  https://twitter.com/AleksanderOlech/status/1662406075012751361/photo/1
  .
  Ale i tak miło popatrzeć jak się ruskie onuce wzajemnie wybijają. To miód na nasze serca! Niech im ziemia ciężką będzie! Niech się powybijają! Niech zdechną!

  Odpowiedz
  • 2023.06.27 11:50 Anna Wasilewska-Śpioch

   O rzekomym aresztowaniu Prigożyna (a właściwie jego sobowtóra) w Monachium informowały rosyjskie media, np. pravda.ru, powołując się na niemiecki zuerst.de, skąd artykuł w szybkim tempie zniknął (ale zachował się na web.archive.org). Późniejszy tekst na sobesednik.ru linkuje jeszcze do news.myseldon.com, ale ten artykuł faktycznie wyparował (mimo próby archiwizacji). Osoby piszące o wątku litewskim na openmedia.io uważają wizytę w Monachium za prawdopodobną.

   Odpowiedz
   • 2023.06.27 12:14 Duży Pies

    OK, tylko ciągle nie rozumiem jak „strollowane zostały służby niemieckie”.
    Rozumiem że było tak: Przylatuje do Niemcowni człowiek mający paszport z danymi Prigożyna; Służby (na lotnisku?) działają dobrze, bo według procedur (muszą tak zadziałać!) i zatrzymują go do wyjaśnienia, sprawdzają go, etc.; Temat podchwyciła i nagłośniła bulwarówka „Zuerst!”.
    Może się czepiam, ale to to nie jest oficjalne stanowiska ani niemieckich służb ani rządu Niemiec! Przecież nie podali że zatrzymali Prigożyna! Nie powiedziałbym że służby „dały się strollować”.

    Odpowiedz
    • 2023.07.05 19:57 Pietrek

     Strolowali, bo na lotnisku ląduje Pierożgin z cudzym paszportem i sobowtór w prywatnym samolocie z paszportem Pierożgina.
     Samolot zostaje zatrzymany a oryginał idzie na miasto, robi selfiaka pod Ministerstwem Obrony Narodowej Niemiec i wraca do rosji gdzie publikuje te fotografie. A wszyscy klepią go po wacławie jak to wygrał z sankcjami.
     That’s all folks.

     Odpowiedz
     • 2023.07.06 13:14 Duży Pies

      Nic takiego co piszesz się nie zdażyło.
      Pierd… ludobójca Prigożyn nigdy nie zaryzykowałby przylotu do Niemiec w aktualnej sytuacji, na żadnych papierach, prawdziwych czy lewych, których zapewne ma kilkadzisiąt kompletów.
      Ze smutkiem czytam te żałosne i naiwne wypowiedzi.
      Że też Adam i Anna przepuszczają takie bzdury…

  • 2023.06.27 13:07 elw33

   dziecko nie ekscytuj się. prigożynek wynajmuje swoich zbirów w afryce i na bliskim wschodzie od lat. on niesie demokracje, byle watazka jak chce wygrac wybory to pyta go co robić. A on go instruuje jak liczyć głosy jak zrobić kampanie albo w razie czego jak zmienić prawo. To jest know-how jak się przejmuje władzę. żołnierze sa dodatkiem do tego biznesu. Drogim dodatkiem.

   Ja bym się raczej zastanawiał czy Białystok jest bezpieczny i czy ci wagnerowcy tak zastraszeni nie będa robić dziur w płocie albo po prostu wezmą sobie od dawna ziemie czarnej rusi. A Białorusinów już jest sporo w Polsce, samych białorusinów i ukraińców jest jakieś kilkanaście procent obywateli. Na terenach wschodnich nawet plebiscyt można zrobić.

   Odpowiedz
 • 2023.06.27 13:00 kołtun

  Ale prigożyn zrobił to co miał zrobić. Pod nosem nato zaprowadził 25K żołnierzy ze sprzetem do wywołania rewolucji i przyłączenia do rosji białorusi bo łukaszenka niestety nie chciał.
  Łukaszenka prowadzil oczywiście negocjacje ale tak jakos bezobjawowo. To znaczy z nim prowadził negocjacje putin i prigozyn a on patrzył jak wjeżdzają mu na chatę sowieckie śmieciuchy i chyba milicje obywatelskie które powołał na początku roku niewiele się zdały.

  Pytanie czy Polska jak zwykle będzie chciała pomagac i wciągnięci zostaniemy do wojny czy zamknęliśmy granice właśnie z tego powodu i udajemy głupków.

  Odpowiedz
 • 2023.06.28 07:57 Świątek

  Te rewolwery to REXY? Bo pistolety rozpoznałem.

  Odpowiedz
  • 2023.06.28 11:32 xc

   Zwróćmy uwage jakie to rzeczy niby miał schowane
   Na szczęście ue już rozumie co jest istotne
   https://wykop.pl/link/7141509/ue-wprowadza-rejestr-majatku-wszystkich-europejczykow
   w końcu jeśli plan jest bys 'nie miał niczego’ to trzeba policzyć co jest jak w każdym komuniźmie. Te zdjęcia to esencja tego z czym należy walczyć na świecie.

   Nie miał serwerów, nie miał komórek, nie znaleziono tez farmy trolli które mogły by wpływac na wybory.

   Odpowiedz
   • 2023.06.30 00:41 twojamama

    Co do rewolweru to moze ewentualnie być Smith & Wesson Model 442 albo coś podobnego

    Odpowiedz
   • 2023.07.02 10:00 Trolololo

    Jaki znowu plan? Za dużo nczasu kolega chyba czytał

    Odpowiedz
  • 2023.06.30 00:36 twojamama

   Rewolwer to Ruger LCR, pistolety to PM Makarow i jeden Walther PP

   Odpowiedz
 • 2023.06.28 13:57 Motyc

  Chwila, chwila, chwila… Facet ma prywatną armię, najwyżej położonych znajomych, rządzi najemnikami, ogromną kasą, ma prywatne odrzutowce, obchodzi sankcje europejskie – i ktoś się dziwi że taka osoba ma skrzynkę lewych dokumentów? Serio ktoś się spodziewał że ma jeden dokument, jest finansowo kryształowy, płaci podatki i chodzi co niedzielę do spowiedzi?

  Odpowiedz
 • 2023.07.02 17:30 RON

  A gdyby tak szanowne państwo zrobiło jeden mały (?) krok OD tablicy, i spojrzało nieprzekrwionym okiem na komenty, to zobaczyłoby….? Tak jest, wygrywa ten pan przy stoliku w rogu – to POMPONIK.PL! Nareszcie porządny portal przeflancowany został do peryferyjnej witryny zajmującej sie dotąd tylko OPSECem, wirusami, czy Yubikeyami.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Sobowtóry i liczne fałszywe nazwiska, czyli wszystkie (?) paszporty Prigożyna

Komentarze