03.07.2024 | 12:43

avatar

Wpis Gościnny

Telegram i jego świetne pomysły, czyli jak zlokalizować użytkowników* „bezpiecznego” komunikatora

„Który szyfrowany komunikator jest najlepszy?” – eksperci od cyberbezpieczeństwa często słyszą to pytanie. Na szczęście dziś w tym miejscu nie będziemy tego tematu drążyć – komunikator to tylko narzędzie, które może zostać użyte dobrze bądź źle.  

Przypadek Telegrama jest o tyle ciekawy, że można go uznać bardziej za sieć społecznościową z PR-em bezpieczeństwa niż bezpieczny komunikator. Ostatnia kampania wymierzona w komunikator Signal tylko cementuje takie stwierdzenia. 

Wprawne oko mogło dostrzec w tytule gwiazdkę przy słowie „użytkowników” – na szczęście opisaną niżej metodą nie da się poznać lokalizacji wszystkich użytkowników tej aplikacji. Dla ludzi z obozu „TL;DR”  polecam zacząć od sekcji „Narzędzie”, gdzie przechodzę od razu do sedna sprawy. Pozostałych czytelników zachęcam do lektury w standardowej kolejności.  

Czytacie Wpis Gościnny
Autorem artykułu jest Daniel Kalinowski, niezależny badacz, specjalista cyberbezpieczeństwa, hobbystycznie zajmujący się OSINT-em.

It is not a bug, it is a feature

“Znajdź ludzi w pobliżu” to funkcja, której działanie nie powinno być obce bardziej doświadczonym użytkownikom aplikacji mobilnych. W wielkim skrócie, aplikacja daje użytkownikowi możliwość udostępnienia swojej lokalizacji innym osobom, które znajdują się w okolicy. Mogą one wtedy takiego użytkownika odnaleźć, nawiązać z nim kontakt i np. umówić się na spotkanie na kawę.  

W Telegramie włączenie tej funkcji wymaga od nas przejścia do kontaktów i wybrania przycisku „Znajdź ludzi w pobliżu”. 

Aspekt społeczny takiego rozwiązania jest raczej na plus, udostępnianie swojej lokalizacji w szyfrowanym komunikatorze – to temat do dyskusji. Kiedy udzielimy dostępu do lokalizacji, naszym oczom ukaże się lista ludzi w pobliżu. U niektórych czytelników w tym momencie w głowach mogły pojawić się pytania „Czy oni już mnie widzą? Kto ma dostęp do lokalizacji?”. Na szczęście na tym etapie jesteśmy jeszcze dla użytkowników anonimowi – my możemy ich zlokalizować, ale oni nas nie. Jak można zauważyć, podkreśliłem „dla użytkowników”, serwery aplikacji Telegram oczywiście lokalizację telefonu znają – przecież jakoś musiały tę listę ograniczyć do danego obszaru.  

Idźmy krok dalej i skonfigurujmy lokalizację tak, żeby była widoczna dla każdego użytkownika – w tym celu klikamy w przycisk „Uczyń mnie widocznym”.  Na szczęście Telegram ostrzega nas o możliwych zagrożeniach. To na użytkowniku spoczywa ciężar decyzji – na szczęście wszyscy czytają komunikaty, prawda? I pamiętają, żeby potem tę funkcję wyłączyć.

O tym, że zdecydowana większość użytkowników spędza całe 0,2 sekundy na czytaniu tekstu, nie musimy dyskutować.

Narzędzie 

Ivan, korzystając z faktu, że telegram oferuje API dla tej funkcji, postanowił stworzyć odpowiednie narzędzie. Ja trafiłem na jego ślad na LinkedInie (o dziwo, w zalewie quasi-tiktokowego kontentu dalej da się tam znaleźć interesujące rzeczy).

Close-Circuit Telegram Vision to otwarte narzędzie, które możemy znaleźć na GitHubie. Z dokładnością między 50 a 150 m wskazuje ono ostatnie położenie użytkownika. Położenie to jest wygodnie nanoszone na mapę z OpenStreetMap – co zdecydowanie ułatwia wybranie interesujących nas użytkowników.  

Korzystanie z narzędzia nie wymaga wielu kroków, do rozpoczęcia przygody potrzebujemy:  

  • konta na Telegramie ze świeżym numerem telefonu (spragnieni wrażeń mogą testować apkę na swoim prywatnym koncie),
  • identyfikatora aplikacji oraz sekretu potrzebnego do uwierzytelniania aplikacji,
  • przerwy na kawę albo jednego popołudnia – to zależy, ile adresów chcemy sprawdzić. 

Instrukcje, jak krok po kroku wszystko skonfigurować, znajdziemy w repozytorium. Chcących rzucić się w wir testów uprzedzam, że według informacji dostępnych na GitHubie, Telegram aktywnie banuje użytkowników, którzy zbyt intensywnie korzystają z tego narzędzia.

Play stupid games, win stupid prizes?

Zalecam ustawienie sporych opóźnień między żądaniami do API oraz „teleportacji” po różnych krajach w odstępie kilku minut.  

Panie… Ale na co to komu?  

Odpowiem jak na eksperta przystało: „To zależy” – od kreatywności osoby przed terminalem, funduszy, ilości czasu itd. To tylko kilka zmiennych, które mogą wpływać na sposób wykorzystania wyżej wymienionej metody.  

Zdarzyło mi się kilka razy być zaatakowanym przez jakieś boty na Telegramie. W celu walki ze spamem chciałem zmienić ustawienia konta w taki sposób, żeby tylko osoby z moich kontaktów mogły do mnie pisać. Okazało się, że muszę wykupić premium, a nawet jeśli je wykupię, to inni użytkownicy premium i tak będą mogli do mnie pisać.

Jako adept sztuki łączenia kropek pomyślałem, że lista użytkowników plus wymóg wykupienia premium lub posiadanie konta premium daje nam całkiem ciekawą kombinację celów do ataku phishingowego.  

Ciekawe adresy 

Pierwszym adresem, który wpadł mi do głowy, był sejm – możliwość pogratulowania któremuś z posłów wygrania wyborów byłaby czymś ciekawym. Dodam jeszcze, że pod wskazanymi adresami równie dobrze mogą znajdować się „turyści”, którzy akurat przechodzili obok.  

Sejm – 52.22468, 21.027599

Niestety na terenie sejmu nie udało się znaleźć żadnych użytkowników. Testy przeprowadziłem specjalnie 9 maja, tak żeby pokrywało się to z obradami sejmu.

Z kolei pod sejmem udało się znaleźć grupę turystów.

Po konsultacjach z Adamem zebrałem listę potencjalnie interesujących adresów.  

NATO HQ Bydgoszcz – 53.1197854, 17.9766892

Jednostka wojskowa pod Warszawą – 52.2458857, 19,21.1428141

ABW – 52.2097548, 21.0144349

Wprawne oko znajdzie przykład ciekawego użycia funkcji przez przedsiębiorczego użytkownika

Pewna wieś pod Warszawą

Jak widać polskie lasy przyciągają turystów

Sztab generalny Wojska Polskiego – 52.208562, 21.008925

Śmieszek czy nie śmieszek?

Pamiętasz, jak wcześniej wspominałem o sejmie jako pierwszym adresie, który został sprawdzony? Pozwoliłem sobie na małe niedopowiedzenie i przy n-tym paragrafie (tym z sejmem!) uciąłem fragment zrzutu ekranu. 

Oryginalny zrzut ekranu wyglądał tak:

Fajny orzełek, prawda? Co on może oznaczać? Mnie też on zainteresował – rozwiązanie zagadki znajdziesz na następnym zrzucie ekranu.

Jeden, dwa, trzy – Agencja Wywiadu patrzy!

Przeczytanie opisu „Agencja Wywiadu Wejdź w świat wywiadu” wywołało u mnie nie lada uśmiech – podczas dyskusji ze znajomym z branży doszliśmy do wniosku, że właśnie takie ciekawostki możemy znaleźć. Niezależnie, czy to żarcik, czy forma rekrutacji – dla autora należą się brawa za kreatywność.  

Podsumowanie

Czytając artykuł, przekonaliśmy się o tym, że turystyka w Polsce ma się dobrze i turystów możemy szukać nie tylko w popularnych dzielnicach Warszawy, ale też w lasach.  

Liczba wyników nie jest duża, ale wystarcza do potwierdzenia założeń, że użytkownicy zapominają wyłączać nieużywane funkcje, które zostały włączone po dokładnym przeczytaniu wyskakujących komunikatów z aplikacji.  

Na testach spędziłem dwa popołudnia, a mój budżet operacyjny wynosił 5 zł – tyle co starter. Połączyłem parę kropek i osiągnąłem ciekawe wyniki. Możemy tylko gdybać, jakie wyniki mógłby osiągnąć zespół regularnie monitorujący wybrane adresy przez długi okres. Pamiętajmy, że metadane do bardzo potężne narzędzie.

Powrót

Komentarze

  • avatar
    2024.07.03 13:05 Robert

    A ten kamil1990 był w ABW a potem w Sztabie Generalnym?.

    Tak wynika ze screenów czyli niestety da się śledzić użytkowników telegrama

    Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.04 01:54 Roman

      Kamil vel filip1990 na dwóch screenach? 🫢
      Ulica Rakowiecka też była najpierw w ABW, a potem przy Sztabie Generalnym. Czyli da się śledzić ulice… 😉

      Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.03 14:14 fdfs

    ABW i DRUGSHOP XDDD

    Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.03 14:27 a

    „Username: Podsutannik” – bueheh.
    Dużo osób pisanych cyrylicą. Ukraińcy? Rosjanie?

    Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.03 16:11 @a

      @a
      Ogólnie ludzie z demolódów. Telegram jest bardzo popularny w krajach, w których posługuje się cyrylicą

      Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.03 18:50 Marcin

    No i gdzie tu jakieś błędy w komunikatorze? Jak kogoś przerasta przeczytanie kilku linijek tekstu, to jego problem. Ja kilka razy korzystałem z tej funkcji i zawsze po zakończeniu wyłączałem swoją lokalizację. Poza tym w Polsce można tu znaleźć prawie wyłącznie Ukraińców. Niemniej to wszystko funkcje komunikatora, a nie błędy bezpieczeństwa. Telegram jest najbezpieczniejszym i najwygodniejszym dostępnym komunikatorem.

    Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.03 19:57 Mieeetek

      Honorarium będzie czekać w kopercie w parku koło ruskiej ambasady pod ławką z antyukraińskim napisem zrobionym przez naszego Sieriożę

      Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.03 23:50 Misiu

      ślepy jesteś?

      Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.04 05:42 Adrian Lamo

      Problem w tym, że słabe ustawienia domyślne świadczą nienajlepiej o tym ruskim honeypocie. Większość użytkowników nie ma pojęcia, że domyślnie rozmowy nie są E2EE. Do tego sporo postów profesjonalnych kryptografow krytykujących szyfowanie w telegrumie. Do tego żenujące jak ludzie się łapią na legendowanie Durowa…

      Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.04 05:44 Lamo

      s/najlepiej/ &/

      Odpowiedz
    • avatar
      2024.07.04 13:34 T

      Jak dla ciebie kompltnie nieszyfrowany komunikator jest najbezpieczniejszy, to gratuluję intelektu

      Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.03 19:55 Mieeetek

    W Sejmie zero bo ruskie ze „Zjednoczonej prawicy” znają się na Telegramie i wiedzą na co uważać

    Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.03 23:16 Szymon

    Wystarczy włączyć mniej dokładną lokalizację wskazującą na miasto. (Apple/Android to już mają). Ale tak, funkcja jest raczej zbędna.

    Odpowiedz
  • avatar
    2024.07.04 05:36 Paul Le Roux

    „Agencja Wywiadu Wejdź w świat wywiadu” – mi to bardziej pachnie proba werbunku przez obcy wywiad na Polską flagę (jeśli nie heheszki)

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Telegram i jego świetne pomysły, czyli jak zlokalizować użytkowników* „bezpiecznego” komunikatora

Komentarze