14.09.2021 | 08:09

avatar

redakcja

Zapraszamy na nowy cykl webinarów z Aruba Cloud – tym razem wokół pentestów

Od paru lat regularnie serwujemy wam świetne webinary, sponsorowane przez Aruba Cloud. Po wakacyjnej przerwie czas na kontynuację tradycji – tym razem z nową ścieżką tematyczną i nowym prowadzącym, który zabierze was w świat pentestów.

Oddajemy was w bardzo dobre ręce – Łukasza Mikułę znamy już od dawna jako świetnego fachowca i prelegenta. Łukasz na co dzień pracuje jako pentester w firmie AFINE i współtworzy jej spółkę szkoleniową AFINE Cyber Academy. O czym będzie opowiadał? Tematów nie zabraknie, a początek w najbliższą środę (tak, można się już rejestrować).

Program na najbliższe miesiące

Łukasz zacznie od „Top 10 narzędzi dla pentestera, które musisz mieć na swoim pentesterskim VPS-ie”. W tym webinarze przedstawi kilka ciekawych narzędzi, które pozwolą zaprezentować różne profile działalności pentestera. Będą to narzędzia do testowania, OSINT-u, atakowania, a każde z nich zostanie omówione – do czego służy, kiedy się z niego korzysta i dlaczego akurat ono. Pierwsza edycja już w środę 15.09 o 20:00, a powtórka w czwartek 16.09 o godzinie 12:00.

Drugim tematem będzie „Po co pentesterowi VPS?”. Podczas tego webinaru Łukasz omówi narzędzia, które wykorzystywane są do odbioru tzw. komunikacji zwrotnej. Jeżeli zacząłeś swoją przygodę z Bug Bounty lub chcesz automatyzować swoje testy bezpieczeństwa, to z tego webinaru dowiesz się, czym jest komunikacja zwrotna i dlaczego potrzebujesz do tego określonych narzędzi na serwerze znajdującym się gdzieś w internecie. Pierwsza sesja będzie 13.10.2021 o 20:00, druga dzień później, 14.10.2021 o 12:00.

W listopadzie Łukasz zaplanował temat „(Pół)automatyczne testy bezpieczeństwa”. W tym webinarze omówi najbardziej efektywne narzędzia i techniki umożliwiające przeprowadzanie automatycznych testów bezpieczeństwa. Automatycznych – to znaczy takich, w których wykorzystujemy narzędzia, które za nas przeprowadzą istotne z punktu widzenia operacje i pomogą znaleźć błędy bezpieczeństwa, oszczędzając testerowi czas i energię. Webinar będzie można zobaczyć 17.11.2021 o godzinie 20:00 lub dzień później, 18.11.2021 o 12:00.

W grudniu możecie posłuchać tematu „Bug Bounty – jak zacząć i jakie narzędzia warto mieć pod ręką?”. Podczas tego webinaru Łukasz opowie o tym, w jaki sposób działa tzw. bug bounty, czy to prawda, że możliwe jest zarabianie dużych pieniędzy z dowolnego miejsca na ziemi, na co warto zwrócić uwagę i jakie narzędzia przydatne są, aby efektywnie znajdować błędy w sieciach i systemach znanych firm. Opowie także, na jakich platformach warto rozpocząć swoją przygodę i czego się wystrzegać, aby nie popełnić falstartu. Pierwsza sesja odbędzie się 15.12.2021 o 20:00, a kolejna 16.12.2021 o 12:00.

Nowy rok zaczniecie od tematu „Co zrobić, żeby nie zhakowali mojego serwera?”. W tym webinarze Łukasz omówi popularne ataki, na które jesteśmy narażeni, budując swój chmurowy VPS. Jeżeli jesteś pentesterem, to dowiesz się z niego, w jaki sposób bezpiecznie budować swoją infrastrukturę do hakowania. Natomiast jeżeli jesteś administratorem, to również może zainteresować cię to, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo niestandardowych narzędzi. Dodatkowo pentester dowie się, w jaki sposób pentestować… innych pentesterów lub specjalistów. Pierwsza sesja zaplanowana jest na 19.01.2022 na 20:00, a druga dzień później, 20.01.2022 o 12:00.

Serię zamknie w lutym temat „OSINT dla pentesterów (i nie tylko)„.
W tej części Łukasz omówi kilka prostych, ale niezwykle skutecznych technik służących do przeprowadzania tak zwanego OSINT-u, czyli zbierania danych z publicznie dostępnych źródeł. Spośród wielu, możemy znaleźć np. hasła dostępowe, zapomniane, nieaktualizowane witryny internetowe, adresy e-mail, faktury, dokumenty czy wrażliwe dane techniczne. Pierwsza sesja odbędzie się 16.02.2022 o godzinie 20:00, druga dzień później, 17.02.2022 o 12:00.

Wszystkie linki do rejestracji na każdą z sześciu sesji znajdziecie pod tym adresem. Na każdy webinar trzeba zapisać się osobno. A na deser jeszcze życiorys Łukasza. Do zobaczenia na webinarach!

Łukasz Mikuła

Pentester i szkoleniowiec z bogatym doświadczeniem. Przez ostatnie 6 lat przeszedł drogę od osoby nietechnicznej do autora specjalistycznych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, z pomocą których swoje kompetencje podnoszą tysiące „bezpieczników” na całym świecie.
W testach penetracyjnych miał styczność z większością technologii i specjalności – od eksploitacji i inżynierii wstecznej, poprzez zadania red teamowe obejmujące przejęcia domen Active Directory czy testy socjotechniczne, aż po testy bezpieczeństwa aplikacji webowych, infrastruktury i technologii chmurowych. Testy prowadził zarówno w ramach pracy w zespołach oraz jako freelancer – dla instytucji prywatnych oraz publicznych, a okazjonalnie w formie Bug Bounty.
Obecnie pracuje jako pentester w firmie AFINE, a także współtworzy spółkę szkoleniową AFINE Cyber Academy.

Dla pełnej przejrzystości – za publikację tego artykułu pobieramy wynagrodzenie. Na szczęście bez obaw, że was sprowadzamy na manowce, bo Łukasz wie, co robi.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2021.09.14 10:40 Qweettyuioppassfghjklzxcvbnm

  Czy webinary będą nagrywane?

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.09.16 10:49 Jacek

   Każdy odpowie, że tak, oczywiście, będą. W praktyce możesz się ich nigdy nie doczekać i już wiele webinarów miało być nagrywanych i nie pojawiły się wcale.
   Lepiej nie liczyć, że będą nagrania.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.09.16 19:32 Kris

   Podbijam, byłem zapisany na 1 oczywiście pisze własne scenariusze ;) Chętnie bym obejrzał, ktoś coś wie?

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.09.14 21:46 asdf

  szkoda, że o zabezpieczaniu VPSa nie jest na samym początku xd

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.09.17 00:17 Pozdrawiam

  Na kanale youtube Aruba warto sprawdzać, może wrzucą. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Zapraszamy na nowy cykl webinarów z Aruba Cloud – tym razem wokół pentestów

Komentarze