Ma doktorat z prawa i tytuł inżyniera informatyka. Sporo publikuje, prowadzi zajęcia na kilku uczelniach, występuje na konferencjach, a do tego koordynuje postępowania dotyczące cyberprzestępczości w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.
Trudno powiedzieć, czy dr inż. Agnieszka Gryszczyńska specjalizuje się w informatyzacji rejestrów publicznych (jeśli chcecie wiedzieć, jak przebiegała informatyzacja ksiąg wieczystych, to szykujcie się na dłuższy wykład), elektronicznej administracji, kwestiach jawności w polskich przepisach czy może w łapaniu cyberprzestępców. Na pewno o każdym z tych tematów potrafi powiedzieć sporo – choć nie o każdym sporo powiedzieć może. Postaramy się jednak dowiedzieć czegoś ciekawego.
W poprzednich odcinkach zdążyliśmy już przemaglować:
- Michała Purzyńskiego z Mozilli,
- Gynvaela Coldwinda z Google,
- Paulę Januszkiewicz z CQURE,
- Michała Sajdaka z Sekuraka,
- Jakuba Kałużnego z Securinga (odcinek specjalny o aplikacji ProteGO),
- Dominika Rozdziałowskiego z Policji,
- Adama „pi3” Zabrockiego z Nvidii,
- Przemka Jaroszewskiego z CERT Polska.
Nagrania wszystkich wcześniejszych odcinków znajdziecie na stronie naszego programu. Tam też możecie zapisać się na powiadomienia o nowych odcinkach.
Czas na Agnieszkę Gryszczyńską
Oto pytania, które planujemy zadać Agnieszce:
- dlaczego została prokuratorem,
- jak wyglądała jej droga zawodowa do roli cyberprokuratora i dlaczego wybrała akurat ten kierunek,
- czy studia informatyczne obok prawniczych były koniecznością czy hobby,
- w Polsce jest kilka tysięcy prokuratorów, a na konferencjach występują nieliczni – dlaczego postanowiła znaleźć się w tym gronie,
- czy może – na podstawie przesłuchań cyberprzestępców – opisać, na jakich ludzi trafia po drugiej stronie,
- jak wygląda najczęstszy wiek i płeć sprawców cyberprzestępstw,
- jak ocenia spektrum umiejętności sprawców – czy to mistrzowie klawiatury, czy raczej początkujący wpadają częściej,
- jakie błędy najczęściej popełniają cyberprzestępcy,
- czego nauczyła się od swoich rozmówców,
- co chciałaby przekazać osobom rozważającym karierę cyberprzestępcy.
Do tego oczywiście dodamy najciekawsze pytania, które wpiszecie w komentarzach tu, na FB czy Twitterze oraz zadacie w trakcie naszego występu na żywo.
Jeśli chcecie dostawać powiadomienia o kolejnych odcinkach na swoją skrzynkę, to możecie zapisać się na odpowiednią listę na stronie Rozmowy Kon trolowanej. Dla leniwych formularz poniżej.
Czy będzie Stefan?
Oczywiście! Do zobaczenia na żywo w niedzielę! Poniżej gotowy link – możecie oglądać nawet z tego artykułu.
Komentarze
1. Na ile w Polsce panuje beton i zacofanie w przepisach, wiążące ręce tym, którzy chcą sprawnie łapać cyberprzestępców?
2. Czy nie jest tak, że oprócz spektakularnych zwycięstw rozsławianych przez media, istnieje cała masa przypadków, że poszkodowany odbija się od dyżurnego policji albo biura podawczego prokuratury, gdzie zwyczajnie nikt nie rozumie jego problemu?
1. Tam gdzie przepisy uwierają stosuje się tryb bez trybu lub kreatywną interpretację przepisu, żeby dojść do celu.
Jeśli liczysz na to że Ci potwierdzę że służby sobie nie radzą bo przepisy chronią sprawców, to Cię zawiodę. Nie chronią. Służby radzą sobie całkiem zacnie. Temida nierychliwa, ale sprawiedliwa.
Pozdrawiam f-szy CBŚP z Łodzi ;)
2. Zdarza się to, ale zgłoszenie raz przyjęte jest w systemie. W razie ujęcia podejrzanego śledztwo się wznawia i wszczyna dalsze postępowanie. To też przedłuża pracę prokuratury, bo trzeba setki spraw zebrać i połączyć. To są czasem kilogramy papieru.
Ale w przyrodzie nic nie ginie. Potem się sprawcy dziwią jak im przybywa zarzutów.
1. co w praktyce grozi mułom finansowym? jakie zarzuty są stawiane? jakie kary są w praktyce orzekane?
2. co w praktyce grozi ludziom wypłacającym gotówkę z bankomatu na polecenie przestępców? w doniesieniach medialnych prawie zawsze mają zatrzut oszustwa, a co jeżeli są nieświadomi w czym biorą udział?
1. Grozi im odpowiedzialność jak za współudział. Z reguły jest to pranie brudnych pieniędzy, czyli minimum rok.
2. Jest tak, a potem jeśli się ma już podejrzanych to się dzwoni i wzywa poszkodowanych. Statystyka lubi tę metodę działań.
Rozmowa z panią prokurator i panem policjantem była całkiem ciekawa.
Chętnie posłuchałbym wywiadu z:
1) pracownikiem działu bezpieczeństwa informatycznego banku,
2) pracownikiem firmy dostarczającej rozwiązania antyfraudowe dla banków.
Z rozmowy z panią Agnieszką nie dowiedziałem się jakichś nowych rzeczy, ale jestem pod wrażeniem kultury osobistej i zrównoważenia emocjonalnego tej pani. Kompetentna, a przy tym nic a nic nie nadęta!
Potężny kontrast z butą, pychą i pogardą okazywaną, niestety często, przez policjantów: podejrzanym, oskarżonym czy nawet tylko zatrzymanym.
Kulsony – nie tylko walczący z cyberprzestępcami, ale wszyscy – patrzcie, słuchajcie i uczcie się!
Pani Agnieszce życzę, żeby w przyszłości została Prokuratorem Generalnym – z nadania merytorycznego, a nie politycznego jak teraz! Spodziewam się że wówczas w wymiarze sprawiedliwości wiele rzeczy zaczęłoby działać sprawniej i sprawiedliwiej, a prawa i obowiązki stron postępowania byłyby przestrzegane o wiele częściej i pełniej. Pani Agnieszko – powodzenia w karierze!
Zwracam Ci uwagę że ta rozmowa to nie była rozmowa z podejrzanym, oskarżonym czy zatrzymanym, tylko z prasą. To zupełnie co innego i inne podejście.
Rozmów o których wspomniałeś ww. pani nie nagrywa, więc nie rozpędzaj się z pochwałami.
Skoro ogarnęliście wszystkie podcasty, możecie wspomóc Panoptykon? Od miesięcy są problemy z dodaniem do Pocket Cast, błędy XML
@Adam(y) – czy można podsyłać sugestie co do zapraszanych gości?
Bardzo chętnie bym zobaczył wywiad np. z Adamem Ziają, właścicielem chyba największej polskiej firmy red teamingowej, a do tego biegłego sądowego. Mało jest z nim wywiadów, a to imo ciekawa persona.
DFIR to ciekawa działka.
Fajnym gościem byłby też Michał Bentkowski – łowca XSS-ów :)