Bezpieczeństwo Google App Engine Java rozbite przez Polaka

dodał 10 grudnia 2014 o 11:55 w kategorii Drobiazgi  z tagami:

Zespół Google Project Zero wziął ostatnio na cel omijanie „piaskownic” konkurencji (Internet Explorer, Safari, OS X), tymczasem nasz krajowy pogromca Javy, Adam Gowdiak, przyjrzał się piaskownicy Javy w Google App Engine. Większość dostawców podobnych platform chyba już się przekonała, że gdy ich produkty trafiają w ręce Polaka, to kończy się to nie najlepiej. Tak też było i tym razem – Gowdiak odkrył, jak sam opisuje, 22 problemy składające się na 17 metod obejścia zabezpieczeń piaskownicy, dzięki czemu uzyskał dostęp do warstwy systemowej i mógł pooglądać piaskownicę od zewnątrz (w tym plik libjavaruntime.so o rozmiarze ponad 400 MB).

Niestety jak na razie Google nie może otrzymać raportu z badań Polaka, ponieważ najwyraźniej zorientowało się, co się święci i zablokowało konto, z którego korzystał. Gowdiak prosi zatem publicznie o odblokowanie dostępu, by mógł dokończyć swoje badanie i udostępnić zebrane informacje. Może ktoś z Google pomoże?

Aktualizacja 2014-12-16

Autor badania poinformował, że Google stanęło na wysokości zadania i zgodziło się na kontynuację eksperymentów (z zastrzeżeniem ich ograniczenia do warstwy maszyny wirtualnej, bez uciekania do OS). Poza tym części ze znalezionych błędów nie udało się odtworzyć na środowisku produkcyjnym (różnice w konfiguracji), jednak nadal ucieczka z sandboxa była możliwa. Adam Gowdiak opisał historię korespondencji z Google oraz podał odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.