Mało jest technologii, które w tak zasadniczy sposób przebudowały infrastrukturę IT, jak usługi chmurowe (jakkolwiek je zdefiniujemy). A że robimy podcast o bezpieczeństwie, to czas na człowieka, który tej chmury osobiście pilnuje. Poznajcie Adama.
Co prawda jest z wykształcenia socjologiem i politologiem, ale od 30 lat jest związany zawodowo z sektorem IT, z tego przez ponad połowę w obszarze bezpieczeństwa. Przez wiele lat pracował u dostawców rozwiązań IT, potem przez kilka odpowiadał za bezpieczeństwo informacji w BIK / BIG, a od trzech lat pilnuje Chmury Krajowej. Chmura Krajowa, jako dostawca zarówno usług własnych jak i cudzych (w modelu multicloud), jest na pewno ciekawym miejscem do gromadzenia doświadczenia i zbierania danych do odpowiedzi na pytanie „czy w chmurze jest bezpieczniej” lub „czy w każdej”.
Sami chętnie zadamy wiele pytań dotykających kwestii bezpieczeństwa chmury, ale liczymy także na was. PS. Nie zaczynajcie dzisiaj pytań od „Adamie…”.
UWAGA: W tym tygodniu nagród nie będzie – abonament nam się skończył :) Chcecie zasponsorować kolejne – dajcie znać.
Nagrania wszystkich wcześniejszych odcinków znajdziecie na stronie naszego programu. Tam też możecie zapisać się na powiadomienia o nowych odcinkach.
Jeśli chcecie dostawać powiadomienia o kolejnych odcinkach na swoją skrzynkę, to możecie zapisać się na odpowiednią listę na stronie Rozmowy Kontrolowanej.
Czy będzie Stefan?
To się okaże. Do zobaczenia na żywo w niedzielę. Poniżej gotowy link – możecie oglądać nawet z tego artykułu.
Komentarze
Miś wiecznie żywy.
PS.
Swoją drogą Bareja był wizjonerem, skoro 40 lat temu przewidział chmurę krajową (celowo z małych liter).
PS2.
Łatwo jest chronić coś, o czym nikt nie wie i nikt nie używa.
A oni cos w ogole swojego wytwarzaja, czy tylko robia re-branding Amazona, Azura, GCP i twierdza ze sa „zibiTOP”?
Poza rebrandingiem jest jeszcze dołożona warstwa biurokratyzacji ;)
W zamyśle plusem jest 'lokalność’ i zgodność z polskim prawem.
„Dostajemy za chmurę krajową, jako konsultanci, 20% ogólnej sumy kosztów – i już. Więc im ona jest droższa, …..?”