02.06.2021 | 09:39

avatar

Adam Haertle

Czy korzystać z publicznego Wi-Fi i jak zabezpieczyć swoją sieć domową

Wi-Fi stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Wolność od kabli jest bezcenna – pod warunkiem, że nie płacimy za nią naszym bezpieczeństwem. Jak mądrze i bezpiecznie używać sieci Wi-Fi? O tym dowiecie się dzisiaj wieczorem.

Czy warto wymienić router na obsługujący WPA3? Czy można używać bankowości internetowej w kawiarence internetowej? Kto jest atakowany w hotelowych sieciach Wi-Fi? Na te pytania odpowiedzi usłyszycie dzisiaj (w środę) o godzinie 20. Tu można się zarejestrować (za darmo!), jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

O czym będę opowiadał

Zaczniemy od historii sieci Wi-Fi i historii ich bezpieczeństwa. Omówimy dostępne standardy i najciekawsze ataki, a także sprawdzimy, czy należy się ich bać, czy może niekoniecznie. Nie zabraknie także opowieści o najciekawszych atakach przeprowadzonych przy użyciu sieci Wi-Fi. Przyjrzymy się również rekomendacjom banków odnośnie korzystania z publicznych hotspotów oraz pośmiejemy się trochę z niektórych z nich. Na koniec zobaczymy podstawowe (i trochę bardziej zaawansowane) zasady bezpiecznej konfiguracji domowych routerów.

Zapraszam do udziału – postaram się odpowiedzieć na każde wasze pytanie.

Dla przypomnienia – link do rejestracji znajdziecie pod tym adresem.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2021.06.02 11:00 XD

  Ta „kampania społeczna” jest jeszcze śmieszniejsza niż „Ęśąćż” :D

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.06.05 21:06 Ęśąćż

   mBank jest niesamowity, ufa dzikim zwierzętom i …

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.06.02 18:46 Ąę

  Ponad 10 lat temu, gdy założyłam swoje pierwsze konto bankowe i dostałam ulotko-książeczkę z różnymi tematami o bankowości,to część związana z bezpiecznym logowaniem na początku czytałam przed każdym logowaniem. Zalecenia były by logować się w bezpiecznej sieci, ze swojego komputera, by nie mieć żadnych innych otwartych zakładek w przeglądarce gdy się loguje do banku,by wpisywać adres ręcznie w przeglądarce itd. Potem byłam w szoku gdy zobaczyłam jak jeden kolega informatyk, zdolny zresztą bardzo człowiek, loguje się do banku mając otwarte wiele kart, z publicznego uczelnianego komputera, dostępnego dla każdego studenta na korytarzu. No więc właśnie, te zalecenia zapewne z czasem się zmieniają, ale w tamtych czasach to były bardziej na czasie?

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.06.03 00:57 Marek

   Zalecenia żeby nie logować się z publicznego komputera i żeby wpisywać adres ręcznie (a raczej żeby po prostu klikać na zakładkę) są aktualne do dzisiaj.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.06.03 13:20 Morris

   Odwieczny dylemat wygoda-bezpieczeństwo. Oczywiście banki i inne instytucje stosują „dupochrony” w stylu „używaj osobnej przeglądarki, bez żadnych pluginów i okienek, tylko po kablu, tylko w nocy i w piwnicy, zabij świadków logowania – a masz 99% szans że hakerzy cię nie dopadną”. I wiadomo że nie jest to realne, bo ludzie chcą się po prostu zalogować i tyle, bez czarowania i odmawiania mantry przed każdym kodem SMS.

   Tak, powinno się używać prywatnego kompa, WPA3 i haseł 32 znakowych (w tym minimum 8 specjalnych), ale nie dajmy się zwariować. 99,9% z nas hakerzy tak nas nie dopadną, bo są inne/prostsze/skuteczniejsze metody niż hakowanie komuś wifi, MiM czy podmiana DNS w routerze. Moim zdaniem obecnie ciężar cyberdydaktyki należy przesunać na zabezpieczenia socjotechniczne i procedury na wypadek „o kurła, pieniądze ktoś zniknął konta!”.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.06.03 14:47 Wojtek

   Niektórzy pamiętają jeszcze czasy z przed zakładek w przeglądarkach.
   A tak na poważnie, nie oglądają webinaru (jeszcze) to wątpię by logowanie z komputera publicznego było bezpieczne. Jaki trojan/keylogger i hasło podsłuchane, a może nawet i sesja (ciasteczka z przeglądarki dotyczące strony banku) przechwycona. Nawet jeśli ktoś nie wykona transakcji (braknie autoryzacji przez np aplikację albo sms) to i tak może podejrzeć dużo danych osobistych.
   Wyłączanie innych zakładek – w czasach luk Spectre w procesorach (dokrycie 2018 roku) to nawet ma więcej sensu niż kiedyś, ale ryzyko jest tutaj małe.
   Co do bezpiecznych sieci temat na pewno został wyczerpująco opisany na webinarze.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.06.08 07:30 SurowyKat

   Być może używał VPN?

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.06.05 15:17 Pol

  A co z serwerem DNS? Tu jest problem czy w darmowej sieci WiFi na pewno trafimy na prawdziwy serwer? Zadziała to jak skorzystanie z linku w mailu czy SMS!
  Co prawda w bankach zostaje jeszcze autoryzacja kodem SMS lub przez aplikację mobilną :) Ale kto to czyta? :P

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.06.06 10:28 Jan

  Czy będzie to można jeszcze jakoś zobaczyć ? Niestety nie mogłem wbić o 20 :(

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Czy korzystać z publicznego Wi-Fi i jak zabezpieczyć swoją sieć domową

Komentarze