Duży atak DDoS powoduje problemy z dostępem do wielu usług

dodał 21 października 2016 o 15:49 w kategorii DDoS  z tagami:
Duży atak DDoS powoduje problemy z dostępem do wielu usług

Atak DDoS na firmę Dyn, zarządzająca usługami DNS wielu popularnych internetowych serwisów, powoduje duże problemy z dostępem do niektórych internetowych usług. Co ciekawe z problemami najlepiej radzą sobie strony pornograficzne.

Od około godziny pojawiają się problemy z dostępem do takich serwisów jak Twitter, Etsy, Github, SoundCloud, Spotify, Heroku, Pagerduty czy Shopify. Wszystkie te firmy korzystają z usług tego samego dostawcy DNS, firmy Dyn. Brak dywersyfikacji usług DNS pokazuje, że tego rodzaju problemy warto przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem i zaplanować odpowiednio konfigurację kluczowych usług.

Problemy, wszędzie problemy

Firma Dyn ok. 2h temu ogłosiła, że jest ofiara ataku DDoS, dotykającego głównie klientów ze wschodniego wybrzeża USA.

dyndns01

Jedną z najbardziej zauważalnych ofiar jest GitHub:

dyndns02

Problemy mają klienci Shopify, którzy tracą klientów:

dyndns03

Przejściowe problemy raportował także AWS. Co ciekawe, jak zauważył jeden z uzytkowników Hacker News, jest pewna branża, w której dostępność usług jest najwyraźniej wyższym priorytetem niż w przypadku GitHuba czy Twittera:

 $ dig @8.8.8.8 ns +short pornhub.com
  ns2.p44.dynect.net.
  ns3.p44.dynect.net.
  ns4.p44.dynect.net.
  sdns3.ultradns.net.
  sdns3.ultradns.com.
  sdns3.ultradns.org.
  sdns3.ultradns.biz.
  ns1.p44.dynect.net.

Pozostaje mieć nadzieję, że obrońcy szybko uporają się z atakiem a potem wezmą przykład z PornHuba – przynajmniej w zakresie konfiguracji usługi DNS. Sytuację najlepiej monitorować na Hacker News.