07.10.2020 | 07:13

avatar

redakcja

Ile procent rabatu dają grupy ransomware i czemu nie zawsze da się odzyskać dane

Jak wyglądają prawdziwe negocjacje z przestępcami, gdy w grę wchodzą miliony? Ile dają rabatu za szybką płatność i jak wyglądają modele ratalne? To wszystko w nowej prezentacji Adama, już wkrótce na darmowej konferencji Security Days.

Często słyszymy o atakach ransomware na firmy i urzędy, lecz rzadko mamy okazję zajrzeć za kulisy takich wydarzeń. Dzieją się tam bardzo ciekawe rzeczy, o których będziecie mogli posłuchać online lub onsite już 21 października – wystarczy zgłosić się jako uczestnik konferencji Security Days, organizowanej przez firmę Bakotech.

Uczciwe negocjacje, nieuczciwe podstępy

Choć trudno nazwać działanie przestępców uczciwym, to obserwacja negocjacji wysokości okupu wskazuje, że postępują przewidywalnie i starają się być rzetelnym (choć wymagającym) partnerem biznesowym. Obserwacja przebiegu wielu negocjacji pozwala określić najlepsze strategie rozmowy z włamywaczami i ustalić, które grupy wywiązują się ze swoich zobowiązań i deklaracji.

Nie wszyscy włamywacze zachowują się jednak profesjonalnie w stosunku do swoich ofiar. Podczas konferencji będzie można między innymi wysłuchać historii, w której włamywacze podsłuchiwali zespół negocjacyjny po stronie ofiary i zdobytą wiedzę wykorzystali, by uzyskać wyższy okup.

Niestety czasem brak profesjonalizmu napastników może mieć także opłakane skutki dla ofiar. Choć z reguły udostępnione narzędzia do odszyfrowania danych działają sprawnie i skutecznie, to zdarza się, że zamiast dane odzyskać, niszczą je bezpowrotnie. Podczas prezentacji będzie okazja posłuchać o tym, jak powinny wyglądać dobre praktyki w zakresie odzyskiwania danych po ataku, by uniknąć opłakanych i nieodwracalnych skutków błędów przestępców.

Nie tylko ransomware

Podczas konferencji poruszone zostaną także inne tematy istotne dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w organizacji. Będzie mowa o outsourcingu bezpieczeństwa, bezpiecznej komunikacji i uwierzytelnieniu, a także o technologiach zapewniających bezpieczeństwo danych zarówno w spoczynku, jak i w ruchu sieciowym. Zobaczcie agendę spotkania, zarejestrujcie się i do zobaczenia 21 października!

Dla pełnej przejrzystości: za publikację tego artykułu otrzymujemy wynagrodzenia. Za prezentację też. Będzie ciekawa, obiecujemy!

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2020.10.07 19:11 Norbert S. Klanu

  Czyli z profilaktyki i edukacji jak nie dać się zaszyfrować schodzimy na jak negocjować z kryminalistami i brać czynny udział w praniu pieniędzy. Petarda, chyba się zapisze ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.07 19:38 p0l0

  znowu dyskryminacja ludzi na uop :(

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.10.08 11:55 L0P0

   Przecież to nic nowego. Zamiast marudzić zabierz się do roboty.

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.10.08 15:46 p0l0

    mam założyć firmę?

    Odpowiedz
    • avatar
     2020.10.09 14:28 L0P0

     nie ma znaczenia co zrobisz, jak przestaniesz marudzić. Marudzenie to przesłanki żeby stwierdzić że okazujesz słabość (to nic złego), załóż firmę, przestać pisać jak źle, znajdź hobby, wyłącz komputer, idź na spacer, zagraj w „Fantastic Adventures of Dizzy”.

     Odpowiedz
     • avatar
      2020.10.11 14:18 p0l0

      pożaliłem się tylko że nie mogę obejrzeć darmowego wykładu a ty wyjeżdżasz mi z tekstami idź pobiegaj

  • avatar
   2020.10.12 13:08 asdasdas

   Ludzie na UoP (a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze eliminują) nie kupią na 100% ich usług. Choć głupie bo kiedyś można po prostu doradzić takie usługi w swojej firmie.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.08 11:14 mario

  „Podczas konferencji poruszone zostaną także inne tematy istotne dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w organizacji.” – rejestracja tylko dla firm :-D…w kontekście powyższego nie jest już takie darmowe.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.09 14:55 M.

  „Zapoznałem(-am) się z treścią polityki prywatności firmy Bakotech Sp z.o.o., ”

  A ta treść polityki niby gdzie?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.11 10:18 kwa-kwa

  ale dno – jak negocjować by zapłacić jak najmniej

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.10.12 11:05 PPJ

  „i starają się być rzetelnym (choć wymagającym) partnerem biznesowym.”
  Rzetelny partner biznesowy, który się stara. Ale zdarzają się zepsute jabłka, które psują opinię temu środowisku. Na chwilę zapomniałem, że chodzi o bezwzględnych oprawców.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Ile procent rabatu dają grupy ransomware i czemu nie zawsze da się odzyskać dane

Komentarze