Ile procent rabatu dają grupy ransomware i czemu nie zawsze da się odzyskać dane

dodał 7 października 2020 o 07:13 w kategorii Info  z tagami:
Ile procent rabatu dają grupy ransomware i czemu nie zawsze da się odzyskać dane

Jak wyglądają prawdziwe negocjacje z przestępcami, gdy w grę wchodzą miliony? Ile dają rabatu za szybką płatność i jak wyglądają modele ratalne? To wszystko w nowej prezentacji Adama, już wkrótce na darmowej konferencji Security Days.

Często słyszymy o atakach ransomware na firmy i urzędy, lecz rzadko mamy okazję zajrzeć za kulisy takich wydarzeń. Dzieją się tam bardzo ciekawe rzeczy, o których będziecie mogli posłuchać online lub onsite już 21 października – wystarczy zgłosić się jako uczestnik konferencji Security Days, organizowanej przez firmę Bakotech.

Uczciwe negocjacje, nieuczciwe podstępy

Choć trudno nazwać działanie przestępców uczciwym, to obserwacja negocjacji wysokości okupu wskazuje, że postępują przewidywalnie i starają się być rzetelnym (choć wymagającym) partnerem biznesowym. Obserwacja przebiegu wielu negocjacji pozwala określić najlepsze strategie rozmowy z włamywaczami i ustalić, które grupy wywiązują się ze swoich zobowiązań i deklaracji.

Nie wszyscy włamywacze zachowują się jednak profesjonalnie w stosunku do swoich ofiar. Podczas konferencji będzie można między innymi wysłuchać historii, w której włamywacze podsłuchiwali zespół negocjacyjny po stronie ofiary i zdobytą wiedzę wykorzystali, by uzyskać wyższy okup.

Niestety czasem brak profesjonalizmu napastników może mieć także opłakane skutki dla ofiar. Choć z reguły udostępnione narzędzia do odszyfrowania danych działają sprawnie i skutecznie, to zdarza się, że zamiast dane odzyskać, niszczą je bezpowrotnie. Podczas prezentacji będzie okazja posłuchać o tym, jak powinny wyglądać dobre praktyki w zakresie odzyskiwania danych po ataku, by uniknąć opłakanych i nieodwracalnych skutków błędów przestępców.

Nie tylko ransomware

Podczas konferencji poruszone zostaną także inne tematy istotne dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w organizacji. Będzie mowa o outsourcingu bezpieczeństwa, bezpiecznej komunikacji i uwierzytelnieniu, a także o technologiach zapewniających bezpieczeństwo danych zarówno w spoczynku, jak i w ruchu sieciowym. Zobaczcie agendę spotkania, zarejestrujcie się i do zobaczenia 21 października!

Dla pełnej przejrzystości: za publikację tego artykułu otrzymujemy wynagrodzenia. Za prezentację też. Będzie ciekawa, obiecujemy!