30.11.2023 | 07:17

avatar

Adam Haertle

Konferencja Oh My H@ck 2023 – ścieżki CYBERWAR, CYBERCRIME i MALWARE (część 3)

Już w najbliższy wtorek spotykamy się na Stadionie Narodowym, by razem słuchać 48 świetnych wykładów, przybijać setki piątek ze znajomymi i cieszyć się niepowtarzalną atmosferą konferencji Oh My H@ck. Oto trzecia część opisu imprezy.

Opisałem już główną ścieżkę, napisałem także o ścieżkach PWN i INCIDENTS, teraz nadszedł czas na drugą połowę programu, czyli ścieżki CYBERWAR, CYBERCRIME i MALWARE. Zapraszam do lektury, a jeśli jeszcze nie macie biletu, to z kodem admin123 kupicie go o 23% taniej (a od piątku cena idzie w górę).

Ścieżka CYBERWAR

Dzień zacznie Magdalena Wrzosek, która jak mało kto zna się na regulacjach dotyczących sektorów krytycznych, znajdujących się na celowniku wrogów Polski. Magda opowie o NIS 2 – kto zna ten skrót, ten wie, że warto. Po Magdzie na scenę wyjdzie świetnie znana czytelnikom Ania Wasilewska-Śpioch, która spędziła sporo czasu, śledząc grupę Killnet i właśnie o tych szkodnikach będzie opowiadała we wtorek. Po Ani mikrofon przejmie Michał Korzeń, który z kolei opowie o bezpieczeństwie SAP-a . Co to ma wspólnego z cyberwojną? Niewiele, ale tak wyszło, że na tej ścieżce mamy kilka niespodzianek. Po przerwie obiadowej na scenę wstąpi Marcin Ratajczyk z Allegro, który zdradzi, jak cyberwojna wpływa na działanie jego firmy (a wpływa). Po Marcinie kolejna niespodzianka – Michał Bentkowski z Google zajmie się mutantami w HTML-u, czyli znowu coś zepsuje tak, że pół świata będzie musiało naprawiać. Po Michale – Irek Tarnowski, czyli następny prelegent, którego przedstawiać nie trzeba. Irek zabierze nas w świat prawdziwej cyberwojny – to będzie relacja z frontu. Po Irku kolejna prezentacja-niespodzianka, której tytułu jeszcze nie możemy wyjawić, a dzień zamknie Damian Hoffman z bułgarskim żółwiem, czyli analizą ciekawego ataku.

Ścieżka CYBERCRIME

Tej ścieżki nie może na Oh My H@ck zabraknąć. Zacznie Szymon Sidoruk z CERT Polska z opowieścią o tym, jak można realnie walczyć ze złośliwymi SMS-ami. Po nim Wojtek Lesicki ze Sławkiem Kiragą zabiorą nas na chwilę w świat jednej z grup ransomware, której poświęcili sporo uwagi. Po nich znany duet Agaty Ślusarek i Adama Lange zajrzy za kulisy kampanii cyberprzestępców. Następny na scenie będzie Rafał Jaczyński, opowiadający o atakach na łańcuch dostaw. Po Rafale – Wojtek Pilszak poruszy ciekawy temat dowodów cyfrowych i ich wiarygodności. Kontynuując tematy ścigania, prof. Agnieszka Gryszczyńska przeanalizuje najnowsze regulacje i ich wpływ na walkę z cyberprzestępczością. Kto oglądał wcześniejsze występy, wie, że będzie na przykładach. Kolejnym prelegentem będzie Krzysztof Witek, który opowie, jak zachowywać się w kontakcie z organami ścigania. Dzień zamkną Michał Łopacki i Grzegorz Zembrowski z opowieścią o cyklu życia domen phishingowych.

Ścieżka MALWARE

Chyba nikogo z listy prelegentów na tej ścieżce nie będzie trzeba długo przedstawiać – ich wkład w rozwój branży jest dobrze znany. Dzień na tej ścieżce otworzy Michał Strzelczyk z CSIRT KNF z analizą malware na Androida. Po nim Zbyszek Tenerowicz pokaże analizę w locie malware w JavaScripcie, bez deobfuskacji. Po Zbyszku – Paweł Maziarz zajmie się tym, czym zwykle, czyli pokaże malware w PowerShellu. Po Pawle – Grzegorz Tworek zajmie się czymś nieco innym niż zwykle, chociaż pewnie też o bebechy Windowsa zahaczy, ale głównie będzie opowiadał o tym, jak nakarmił (a może nadal karmi!) systemy antywirusowe milionami wirusów i co z tego wynikło. Po Grzegorzu – Dominik Błaszczyk i Tomasz Świta opowiedzą o bezpiecznym rozwoju aplikacji. Po obiedzie Piotrek Głaska zajmie się… nie, nie będzie niespodzianki, oczywiście że DNS-ami, a konkretnie malware, które używa ich jako C2. Po Piotrze – Maciek Kotowicz pokaże, jak naprawiać uszkodzone pliki w celu ich automatycznej analizy, a dzień zamknie Jarosław Jedynak z analizą komunikacji malware.

Podsumowanie

Ufff, sam program jest długi, a co dopiero konferencja. Mam nadzieję, że dacie radę ułożyć swój „program marzeń” – w razie problemów z wyborem pamiętajcie, że prawie wszystkie prelekcje są nagrywane, a nagrania znajdziecie w Eventory. Bilety taniej z kodem admin123 możecie nabyć do końca dnia (czwartku) – od piątku będzie drożej.

Do zobaczenia we wtorek!

Powrót

Komentarz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Konferencja Oh My H@ck 2023 – ścieżki CYBERWAR, CYBERCRIME i MALWARE (część 3)

Komentarze