Jak analiza wyszukiwań w Google zdradziła wyciek pytań maturalnych

dodał 10 czerwca 2020 o 09:13 w kategorii Info, Wpadki  z tagami:
Jak analiza wyszukiwań w Google zdradziła wyciek pytań maturalnych

Większość środowisk naukowych odrzuca istnienie prekognicji, czyli umiejętności przewidywania zdarzeń przyszłych, niewynikających z obecnej wiedzy. Tymczasem analiza zapytań do Googla wskazuje, że prekognitów nie brakuje, szczególnie na Podlasiu.

Jak co roku (choć ze względu na wirusa nieco później niż zwykle) czas matur, a wraz z nim także czas emocji, spekulacji i przecieków. Tym razem, dzięki kreatywności jednego z internautów, dowody przecieków może zobaczyć każdy, kto potrafi otworzyć przeglądarkę.

Trendy wyszukiwania i prekognicja

Użytkownik Wykopu używający pseudonimu marian-stefan zauważył ciekawe zjawisko. Sprawdzając wyszukiwania tematu maturalnej pracy z języka polskiego, zwrócił uwagę na nietypowy rozkład czasowy zapytań. Zamiast zacząć się ok. 11, gdy pierwsi maturzyści dostaną dostęp do telefonów, nagły wzrost zapytań o „wesele elementy fantastyczne” pojawił się już koło 7 rano. Na wklejonym przez niego wykresie obraz jest dość wyraźny.

Źródło: Wykop.pl

Co najważniejsze w tej analizie, każdy może sprawdzić samodzielnie, czy przedstawiony zrzut ekranu jest prawdziwy. Wystarczy wejść na stronę trends.google.com i wpisać „wesele elementy fantastyczne” oraz wybrać odpowiedni przedział czasu. Można też kliknąć w tego linka, będzie szybciej.

Co ciekawe, ten sam użytkownik zauważył także ciekawą dystrybucję geograficzną zapytań – otóż pojawiły się one głównie w województwach podlaskim i mazowieckim.

Źródło: Wykop.pl

Warto tu zauważyć, że skala na wykresach nie oznacza liczby zapytań. Google ustawia wartość „100” jako najwyższy wynik w zadanym obszarze lub czasie i pokazuje względny poziom w pozostałych punktach pomiaru.

Analiza wykresu pokazuje także, że pierwsze pytania o elementy fantastyczne w Weselu pojawiły się już w okolicy 6 rano w dniu matur, podczas gdy w dniach poprzedzających 8 czerwca Google nie odnotowało takich pytań wcale.

Jeśli ktoś jeszcze uważa, że mógł to być zbieg okoliczności, to marian-stefan sprawdził także trend dla pełnej treści pytania maturalnego.

Źródło: Wykop

Ciekawa jest także rola województwa podlaskiego – poniższy wykres pokazuje, że tam temat z polskiego cieszył się zainteresowaniem tylko o 7 rano w dniu egzaminu.

Czy te wykresy są dowodem, że w dwóch województwach doszło do wycieku pytań maturalnych? Może to członkowie komisji egzaminacyjnej sprawdzali, czy temat nie wyciekł? A może nauczyciele z takim zaangażowaniem weryfikowali swoją szkolną wiedzę? Powołane do tego organy będą musiały dociec prawdy.

W internecie pojawiły się także zrzuty ekranu z komunikatorów i grup na FB, gdzie zamieszczono rzekomo zdjęcia arkuszy maturalnych przed rozpoczęciem matury. Tych przypadków nie analizujemy, ponieważ nie mamy możliwości zweryfikowania ich wiarygodności.

Co jeszcze można znaleźć w wyszukiwarce

Monitorowanie trendów w wyszukiwaniach to narzędzie dostępne dla wszystkich – warto jednak także pamiętać, że organy ścigania, w ręce których trafią urządzenia podejrzanego, często sprawdzają historię wyszukiwania konkretnej osoby, zapisaną w pamięci podręcznej przeglądarki. Nie brakuje na świecie morderców, którzy przed dokonaniem przestępstwa sprawdzają, np. jak pozbyć się ciała czy jak symulować chorobę psychiczną.

Zwykłym internautom pozostaje zabawa zapytaniami w wersji publicznie dostępnej – możemy w ten sposób np. przekonać, się, że krzywa się elegancko spłaszczyła.

O używaniu bardziej i mniej znanych narzędzi oferowanych przez wyszukiwarki więcej można będzie dowiedzieć się podczas kursu OSINT online, którego premiera już niedługo. Poniżej możecie zapisać się na listę osób, które o premierze dowiedzą się pierwsze i otrzymają ofertę z najniższą ceną, która nie będzie dostępna w żadnym innym kanale.