10.06.2020 | 09:13

avatar

Adam Haertle

Jak analiza wyszukiwań w Google zdradziła wyciek pytań maturalnych

Większość środowisk naukowych odrzuca istnienie prekognicji, czyli umiejętności przewidywania zdarzeń przyszłych, niewynikających z obecnej wiedzy. Tymczasem analiza zapytań do Googla wskazuje, że prekognitów nie brakuje, szczególnie na Podlasiu.

Jak co roku (choć ze względu na wirusa nieco później niż zwykle) czas matur, a wraz z nim także czas emocji, spekulacji i przecieków. Tym razem, dzięki kreatywności jednego z internautów, dowody przecieków może zobaczyć każdy, kto potrafi otworzyć przeglądarkę.

Trendy wyszukiwania i prekognicja

Użytkownik Wykopu używający pseudonimu marian-stefan zauważył ciekawe zjawisko. Sprawdzając wyszukiwania tematu maturalnej pracy z języka polskiego, zwrócił uwagę na nietypowy rozkład czasowy zapytań. Zamiast zacząć się ok. 11, gdy pierwsi maturzyści dostaną dostęp do telefonów, nagły wzrost zapytań o „wesele elementy fantastyczne” pojawił się już koło 7 rano. Na wklejonym przez niego wykresie obraz jest dość wyraźny.

Źródło: Wykop.pl

Co najważniejsze w tej analizie, każdy może sprawdzić samodzielnie, czy przedstawiony zrzut ekranu jest prawdziwy. Wystarczy wejść na stronę trends.google.com i wpisać „wesele elementy fantastyczne” oraz wybrać odpowiedni przedział czasu. Można też kliknąć w tego linka, będzie szybciej.

Co ciekawe, ten sam użytkownik zauważył także ciekawą dystrybucję geograficzną zapytań – otóż pojawiły się one głównie w województwach podlaskim i mazowieckim.

Źródło: Wykop.pl

Warto tu zauważyć, że skala na wykresach nie oznacza liczby zapytań. Google ustawia wartość „100” jako najwyższy wynik w zadanym obszarze lub czasie i pokazuje względny poziom w pozostałych punktach pomiaru.

Analiza wykresu pokazuje także, że pierwsze pytania o elementy fantastyczne w Weselu pojawiły się już w okolicy 6 rano w dniu matur, podczas gdy w dniach poprzedzających 8 czerwca Google nie odnotowało takich pytań wcale.

Jeśli ktoś jeszcze uważa, że mógł to być zbieg okoliczności, to marian-stefan sprawdził także trend dla pełnej treści pytania maturalnego.

Źródło: Wykop

Ciekawa jest także rola województwa podlaskiego – poniższy wykres pokazuje, że tam temat z polskiego cieszył się zainteresowaniem tylko o 7 rano w dniu egzaminu.

Czy te wykresy są dowodem, że w dwóch województwach doszło do wycieku pytań maturalnych? Może to członkowie komisji egzaminacyjnej sprawdzali, czy temat nie wyciekł? A może nauczyciele z takim zaangażowaniem weryfikowali swoją szkolną wiedzę? Powołane do tego organy będą musiały dociec prawdy.

W internecie pojawiły się także zrzuty ekranu z komunikatorów i grup na FB, gdzie zamieszczono rzekomo zdjęcia arkuszy maturalnych przed rozpoczęciem matury. Tych przypadków nie analizujemy, ponieważ nie mamy możliwości zweryfikowania ich wiarygodności.

Co jeszcze można znaleźć w wyszukiwarce

Monitorowanie trendów w wyszukiwaniach to narzędzie dostępne dla wszystkich – warto jednak także pamiętać, że organy ścigania, w ręce których trafią urządzenia podejrzanego, często sprawdzają historię wyszukiwania konkretnej osoby, zapisaną w pamięci podręcznej przeglądarki. Nie brakuje na świecie morderców, którzy przed dokonaniem przestępstwa sprawdzają, np. jak pozbyć się ciała czy jak symulować chorobę psychiczną.

Zwykłym internautom pozostaje zabawa zapytaniami w wersji publicznie dostępnej – możemy w ten sposób np. przekonać, się, że krzywa się elegancko spłaszczyła.

O używaniu bardziej i mniej znanych narzędzi oferowanych przez wyszukiwarki więcej można będzie dowiedzieć się podczas kursu OSINT online, którego premiera już niedługo. Poniżej możecie zapisać się na listę osób, które o premierze dowiedzą się pierwsze i otrzymają ofertę z najniższą ceną, która nie będzie dostępna w żadnym innym kanale.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2020.06.10 09:32 aquaz

  „możemy np. w ten sposób przekonać, się, że krzywa się elegancko spłaszczyła.”
  I SEE WHAT YOU DID THERE!

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.10 10:06 s

  szkoda ze prawdziwa krzywa zachorowań tak ładnie się na spłasczyła jak krzywa wyszukiwania…

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.10 21:45 Czesiu

  A moze zamiast skomplikowanych obserwacji wystarczy czytac czym sie „Karynki” chwala na twitterze?
  1. https://www.wykop.pl/ramka/5545017/afery-z-wyciekiem-matur-ciag-dalszy/
  2. https://www.wykop.pl/wpis/49938651/nudzilo-mi-sie-i-wystalkowalem-jedna-laske-ze-scre/

  Takie tam… analiza sieci… moze obrazki przejrzec, od razu sa dane kto rozdaje? ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.10 21:47 Maciej

  „Elementy fantastyczne w Weselu”… Jak dobrze trzeba być przygotowanym do matury, żeby w dzień egzaminu szukać odpowiedzi na takie zadanie?

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.06.10 22:41 BoloKolo

   Dla mnie gorsze jest to, ze temat maturalny, czyli podsumuwujacy cztery lata nauki i wiedzy z roznych epok literackich, moze sie odnosic tylko do jednej konkretnej lektury.

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.06.11 07:40 elektryk_prim

   Sprawdź arkusze, zobaczysz ile trzeba wiedzieć by mieć dziś średnie wykształcenie.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.11 10:32 Tomasz

  Czy ktoś odniósł poniższy wykres i zakres czasu do odpowiedniej strefy czasowej. W jakiej konkretnie przedstawiony jest wykres?Utc+1 czy wschodnio amerykański. Różnica między Polską a Stanami Zjednoczonymi (wschodnie wybrzeże) to 6 godzin. Wychodzi że 6 rano według czasu wschodnio amerykańskiego to godzina 12 czasu Polskiego. Czyli zaraz po maturach. Niestety Google Labs mówi ogólnie o statystykach tego narzędzia. Nie znalazłem takiej informacji która potwierdza że zapytania odnoszą się do czasu z regionu z którego dotyczyły zapytania. Dla statystyk miesięcznych czy rocznych to nie ma znaczenia. Ale w tym konkretnym przypadku ma i to dużo. Bo w grę wchodziłoby przecież unieważnienie matur. Do weryfikacji.

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.06.11 11:05 Adam Haertle

   Tak, w polskiej strefie. Zobacz na żywo dla dowolnego pytania jak wyglądają dane – są naprawdę na żywo i godzina się zgadza. Poza tym zapytania maturalne mają dołek o 9 a szczyt o 12, co też się zgadza.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.13 07:08 Zenon

  „krzywa się elegancko spłaszczyła” od razu widać dobrą robotę Szumowskiego.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.06.14 21:32 Darek

  Można również sprawdzić, że wpisywany w wyszukiwarkę był cały tytuł wypracowania około 7 rano ponad 30 razy.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak analiza wyszukiwań w Google zdradziła wyciek pytań maturalnych

Komentarze