10.01.2020 | 21:57

avatar

Adam Haertle

Jak błąd Facebooka ujawnił dzisiaj dane administratorów wielu fanpage’ów

Ujawnione nazwiska anonimowych youtuberów i blogerów. Dziennikarze prowadzący profile polityków i ministerstw. Kłamstwa wychodzące na jaw. To wszystko zawdzięczamy dzisiejszej drobnej i chwilowej wpadce Facebooka.

Około 14 polski internet na dwie godziny się zagotował. Facebook przez pomyłkę zaczął ujawniać nazwy kont prowadzących fanpage’e – zarówno te popularne, jak i wszystkie pozostałe. Tak spektakularne wpadki zdarzają się dość rzadko, lecz przypominają, że informacje umieszczone w internecie prędzej czy później znajdą się w niepowołanych rękach.

Mała apokalipsa

Między godziną 14 a 16, na skutek błędu Facebooka, informacje zazwyczaj dostępne tylko dla administratorów fanpage’ów stały się na chwilę publiczne. Na dowolnym profilu wystarczyło znaleźć dowolny edytowany post, by sprawdzając jego historię edycji, poznać tożsamość osób zarządzających profilem. Zazwyczaj informacje o tym, kto dany wpis zamieścił lub edytował, widoczne są tylko dla administratorów. Tym razem jednak prze dwie godziny Facebook postawił na pełną jawność tych informacji. Internauci, którzy odkryli błąd, szybko zaczęli dzielić się swoimi odkryciami. Niektóre budziły spore emocje.

Nie wszystkie „odkryte” w ten sposób tożsamości administratorów należy nagłaśniać – w wielu przypadkach nazwiska osób prowadzących popularne profile to po prostu nazwiska pracowników danej instytucji. W innych przypadkach ujawnianie danych osobowych ludzi prowadzących swoje serwisy w poczuciu anonimowości także nie przystoi – naruszanie ich prywatności nie ma żadnego innego celu niż dokuczenie autorowi. W niektórych przypadkach jednak dochodziło do odkryć co najmniej ciekawych.

Profil Antoniego Macierewicza

Jednym z pierwszych zweryfikowanych przez internautów profili był profil Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego prezes, Konrad Dulkowski, wobec oskarżeń i postępowań toczących się w sprawie niektórych wpisów na tymże profilu wyjaśniał, że nie ma nic wspólnego z wpisem na profilu społecznościowym, a także z samą stroną ośrodka na Facebooku, która według niego jest prowadzona przez nieznane mu osoby. Pisał też, iż „żaden z pracowników Fundacji nie administruje przedmiotową stroną”. Wobec braku możliwości ustalenia tożsamości administratorów sprawy nie miały swojego dalszego biegu. Błąd Facebooka pozwolił zidentyfikować dwie osoby zarządzające profilem, zatem prawdopodobnie postępowania będą mogły ponownie ruszyć.

Główne rozgrywki prasowe toczą się jednak obecnie między obiema stronami polskiego konfliktu politycznego. Obóz rządowy wychwytuje pracowników samorządów kontrolowanych przez PO, którzy prowadzą profile antyrządowe, z kolei obóz antyrządowy wychwytuje dziennikarzy prawicowych mediów, prowadzących profile prawicowych polityków. Okazało się także, że Edmund Janniger prowadzi profil Antoniego Macierewicza, Samuel Pereira stoi za prześmiewczym profile TV48, a Filip Chajzer i Lecha Wałęsa sami wypisują to, co wypisują (co trudno z kolei nazwać niespodzianką). W przypadku kilku profili okazało się, że są prowadzone przez fikcyjne konta (np. na profilu Tygodnika NIE udziela się Jan Kluczyk). Niektóre profile zniknęły na stałe, a inne zostały wyłączone na czas awarii przez przezornych (i zapewne ostrzeżonych) administratorów.

Profil TV48

Internauci znaleźli także osoby zarządzające profilami Banksy’ego czy Grety Thunberg, a sporo odkryć ciągle jeszcze czeka na ujawnienie. Niech ten incydent będzie dowodem na to, że nawet ustawienia prywatności nie pomagają, a informacje wrzucone do internetu prędzej czy później znajdą drogę na światło dzienne.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2020.01.10 22:03 Marian

  Banksy czy Food Emperor to pikuś, wreszcie odnaleźliśmy Klocucha ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.11 00:44 Xxa

   KLOCUCH NIE MA FP DZBANIE

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.11 01:16 Hajt

   a to klocuch ma fanpage?

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.11 08:40 Oski

   A nie znaleźli go rok temu?

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.10 22:09 mlam

  te screeny z artykułu to jeszcze nic. nagle wiadomo kto prowadzi np. facebooka Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który oprócz piętnowania kretynów z powodów propagandowych i politycznych często hejtował niewinnych ludzi, a zgłoszenia kończyły się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców (Ośrodek twierdził, że to… nie ich profil).

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.11 08:52 gron

   Artykuł o tym mówi. Warto przeczytać przed skomentowaniem!

   Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.12 00:24 L.b.

   Ok. To kto prowadzi ta www?

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.10 22:19 Pl

  O kurczaki a są też inne ciekawsze „smaczki”…szok ?

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 03:10 Marek

  To taki hmmm celowy przypadek

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 09:49 Piotr Fit

  heh, w branży mediów, marketingu i ogólnie ludzi internetów tez gorąco ;) Szefowa jednej agencji zdystansowała się od pracownika, który do tej pory w ukryciu dokopywał mocno swojemu światkowi.
  Jak to mówią, nie znasz czasu ani godziny, kiedy to wyjdzie.
  ps. czytałem już uwagi spiskowe też ;)

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 13:25 artystakodzista

  tak jak ktoś pisał – w tę zimę nie trzeba się ubierać – tak gorąco będzie

  a mamy dopiero 11. dzień roku

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 13:31 miki Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 14:53 bom

  Facebook jest niebezpieczny i bez żadnych wpadek:
  Zdjęcie z Facebooka może posłużyć do podrobienia dowodu osobistego i kradzieży pieniędzy. Ciekawy przypadek ujawniony przez policję
  https://www.cashless.pl/6978-policja-zdjecie-facebook-podrobiony-dokument
  Kiedyś oglądałem filmik, w którym Frank W. Abagnale radził aby nie umieszczać na Facebooku zdjęć, które mogą być wykorzystane do podrobienia dokumentu tożsamości. Myślałem, że przesadza, a tu proszę …
  Gdyby ktoś nie kojarzył kim jest Frank to właśnie w jego postać wcielił się Leonardo di Caprio w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz”.
  Polecam jego stronę: http://www.abagnale.com

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.11 19:17 Martyna

  Jestę Rowerę czyli profil hejtujący ludzi poruszających się rowerem prowadzi warszawski dzielnicowy radny od Audi TT, pomysłów poszerzania Górczewskiej o likwidowany buspas, fan Warsaw Night Racing – Kamol Giemza.

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.15 17:04 Karol

   Ale on nie hejtuje „ludzi poruszających się rowerem”, tylko ludzi, którzy twierdzą, że wszyscy powinni sie poruszać rowerem, a zasady ruchu drogowego sa tylko dla blachosmrodów.

   Odpowiedz
 • avatar
  2020.01.13 09:02 Jacek H.

  > Tak spektakularne wpadki zdarzają się dość rzadko, lecz
  > przypominają, że informacje umieszczone w internecie
  > prędzej czy później znajdą się w niepowołanych rękach.

  Przyjąwszy taki pogląd, należy konsekwentnie sprzeciwiać się e-receptom, e-zwolnieniem, e-skierowaniom, elektronicznej dokumentacji medycznej i Profilowi Zaufanemu jako z zasady systemom nienadającym się do przechowywania wrażliwych danych polskich obywateli.

  Odpowiedz
  • avatar
   2020.01.15 23:44 Marek Zagórski

   oczywiście że tak, a ty popierasz wymienione systemy? bo ja nie ufam im ani trochę

   Odpowiedz
   • avatar
    2020.01.16 15:03 MissQ

    > oczywiście że tak, a ty popierasz wymienione systemy? bo ja nie ufam im ani trochę

    Ja też nie ufam – i co z tego? Rząd wprowadza Orwella a ludzie się cieszą że jest „wygodnie” i „nowocześnie”.

    Spróbuj wykupić lek w aptece na receptę w taki sposób, żeby informacja o tym nie trafiła do rządowych baz. Spróbuj pójść na zwolnienie lekarskie tak, by biurwy w ZUS-ie nie dowiedziały się, jaka jest Twoja choroba.

    Ani wygoda, ani nowoczesność nie oznaczają, że przyjęte rozwiązania są dobre. Gdzie prywatność? Gdzie tajemnica zawodu lekarza, pielęgniarki? Gdzie wolność od rządowej kontroli nad Twoim ciałem i jego zdrowiem?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak błąd Facebooka ujawnił dzisiaj dane administratorów wielu fanpage’ów

Komentarze