21.03.2012 | 16:04

avatar

Adam Haertle

Jak (prawie) niezauważalnie śledzić znajomych na Facebooku

Jeśli nie chcieliśmy, by inny użytkownik Facebooka czytał nasze wpisy, można było przede wszystkim nie dodawać go do znajomych. Jeśli jednak już na tej liście się pojawił, można go było usunąć lub zablokować. Ale co robić, jeśli stanie się niewidoczny?

Naukowcy z University College w Londynie odkryli czapkę-niewidkę na Facebooku. Okazuje się, że będąc już czyimś znajomym, można zniknąć. Zarówno z listy znajomych, jak i z każdej innej – w tym z listy osób, które można zablokować. Co jeszcze ciekawsze, można w każdej chwili na listę znajomych wrócić. Jak to zrobić i jakie powoduje to konsekwencje? Naukowcy przedstawili swoje odkrycie dwa dni temu na konferencji SESOC 2012 oraz opublikowali streszczenie swojej pracy.

Aby przeprowadzić „atak” należy najpierw przekonać swoje ofiary do dodania naszego konta do ich znajomych. Można to zrobić chociażby podszywając się pod znaną atakowanemu osobę. Aby następnie uniknąć usunięcia z grona znajomych (np. po wykryciu podstępu) wystarczy swoje konto na Facebooku zdezaktywować. Powoduje to, że zdezaktywowane konto znika z listy znajomych. Jak wobec tego sprawdzać, co dzieje się u obserwowanych osób? Wystarczy swoje konto ponownie aktywować na te kilka minut, które wystarczą na zapoznanie się z najnowszymi wpisami, a następnie konto ponownie zdezaktywować. Proces ten można powtarzać bez żadnych konsekwencji nieskończoną liczbę razy.

Ofiara takiego ataku może jedynie stwierdzić, że prawdopodobnie została usunięta ze znajomych i sama nie może usunąć konta atakującego – ponieważ go nie widzi. Atakujący może w dowolnie wybranym momencie „wrócić” na listę aktywnych znajomych i o ile nie zostanie dostrzeżony (co przy krótkim czasie między aktywacją a dezaktywacją może nie nastąpić) swobodnie monitorować konto ofiary. Aby zmniejszyć ryzyko wykrycia, atakujący może aktywować swoje konto jedynie w godzinach nocnych, kiedy aktywność ofiary jest mniejsza oraz użyć nazwy konta z pierwszą literą bliżej końca alfabetu, by uniknąć pojawienia się konta na wysokiej pozycji w alfabetycznie sortowanej liście znajomych.

Naukowcy, by udowodnić istnienie problemu, stworzyli fałszywe konto, które rozesłało kilkaset zaproszeń i samo zostało zaproszone kilka tysięcy razy. W efekcie konto zyskało ponad 4 tysiące znajomych. Następnie rozpoczęli proces ukrywania i odkrywania konta, za każdym razem jedynie na 10 minut dziennie. Przez 261 dni konto naukowców mogło obserwować wszystkie inne konta i nie zostało przez żadne z nich usunięte. Następnie badacze pozostawili konto w stanie aktywnym na 60 dni, w trakcie których ponad 5% ich „znajomych” postanowiło usunąć ich konto ze swojej listy przyjaciół.

Jak uniknąć bycia ofiarą takiego ataku? Dopóki Facebook nie wprowadzi rozwiązań ograniczających ryzyko (jak np. wyświetlanie nieaktywnych kont na liście znajomych lub brak możliwości przywrócenia zdezaktywowanego konta) pozostaje zainstalowanie wtyczki Greasemonkey wraz ze skryptem Unfriender Finder, wyświetlającym wszystkie osoby, które znienacka zniknęły z naszej listy znajomych.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2012.05.22 19:42 Manfred

  Można też skorzystać z wtyczki Facebook Fixer, tam też jest opcja sprawdzania kto nas usunął z kontaktów.

  Odpowiedz
  • avatar
   2014.01.09 21:40 Ynostia

   można też dezaktywować konto ale zostawić sobie odbieranie powiadomień na skrzynkę email

   Odpowiedz
 • avatar
  2013.04.25 17:52 michał

  a jest możliwosc sprawdzenia czy jest ktos aktywny na czacie i nie chodzi mi o zielona kropke

  Odpowiedz
  • avatar
   2016.01.27 00:33 frfrefr

   tak jest mozliwosc ale na kompi wpisz czat imie i nazwisko osoby i tam bedzie czy jest dostpna ale nie zilone oczko tylko wejdz w nia jka bys miał pisac

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.02.06 13:19 Jakub

  Znakomity wpis! Mój kolega stał się celem dokładnie wspomnianego ataku :( W ostatnim akapicie zostaje wspomniana metoda ZAPOBIEGANIA takiemu problemowi, moje zaś pytanie brzmi: co zrobić gdy już się padło ofiarą wirtualnego upierdliwca?

  Pozdrawiam
  J

  Odpowiedz
 • avatar
  2016.01.19 02:18 Piter

  Przeciez nieaktywne konto mozna spokojnie usunac w facebookowej aplikacji…wystarczy kliknac znajomych i przy zdeaktywowanym koncie kliknac friends i pojawia sie komunikat czy usunac..potwierdzamy i walla

  Odpowiedz
 • avatar
  2016.07.30 14:47 mari

  Hej! Czy mogę zadać pytanie na tym forum fachowców? otóż, od jakiegos czasu licznik pokazuje mi o jednego obserwujących więcej, niż sie wyswietla, naliczyłam 21, a licznik pokazuje 22, co to może oznaczać? pozdrawiam

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.02.26 08:17 Kasia

  Hej!:) Co w przypadku jeśli znajomy jest dostępny na czacie ( zielona kropka) a nie mam znajomego na liście FB, po kliknięciu wyświetl profil pokazuje się że wystąpił problem podczas ładowania osi czasu.
  w drugim przypadku nie mam możliwości wyświetlenia osi czasu znajomego- brak opcji wyświetl profil na fb -a jest dostępny na czacie.
  Proszę o pomoc jak rozumieć te dwa przypadki :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2019.03.11 01:21 Magda

  Mam ten sam przypadek i nie wiem o co chodzi

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak (prawie) niezauważalnie śledzić znajomych na Facebooku

Komentarze