Jak rosyjskie wojsko egzekwuje procedury bezpieczeństwa informacji

dodał 4 lutego 2019 o 21:10 w kategorii Mobilne  z tagami:
Jak rosyjskie wojsko egzekwuje procedury bezpieczeństwa informacji

Często firmy lub organizacje tworzą dobre procedury bezpieczeństwa, lecz potem ich nie wdrażają. Jest jednak pewna organizacja, która ze swej natury z wdrażaniem procedur może sobie dość skutecznie poradzić – i jest nią wojsko.

Telefony komórkowe w wojsku to zmora kontrwywiadu – i zbawienie wywiadu wroga. Żołnierz w obszarze działań wojskowych, posiadający przy sobie znaną wrogowi komórkę, staje się automatycznie lokatorem pocisków rakietowych. Jak mówi linkowany przez nas jakiś czas temu poradnik dla ukraińskich żołnierzy:|

BM- 21 Grad pokrywa powierzchnię 145 000 metrów kwadratowych jedynie w ciągu 20 sekund. Nie ma czasu dobiec do okopu. Wszystko, co pozostanie po ostrzale, można zmieścić w jednym pudełku.

Nie wiemy, ile jest prawdy w opisie skuteczności Gradów, ale jedno jest pewne – żołnierz powinien się nauczyć, że komórki na poligon się nie nosi. Niektóre jednostki rosyjskiej armii do perfekcji posunęły programy motywacyjne w tym obszarze. Piękne przykłady udokumentował serwis English Russia.

Deska pamięci

Okazuje się, że w niektórych jednostkach wiszą gablotki mające za zadanie przypominać żołnierzom, co stanie się z telefonami, które nie trafią do depozytu. Oto przykładowa „wystawa”.

Piękne, prawda? Telefony się na pewno nie zgubią i nikt ich sobie nie „pożyczy”. Proste, praktyczne, choć jak pokazuje liczba urządzeń – skuteczność metody najwyraźniej rośnie wraz z czasem od początku wdrożenia.

W innej jednostce wystawie towarzyszą etykiety motywacyjne z napisem „miejsce na Twój telefon”.

„Telefony nieudaczników” – każdy podpisany imieniem i nazwiskiem

Tablica z nagłówkiem „Rozkaz nr 10 działa”, a na niej nie tylko telefony, ale także PSP, aparat fotograficzny czy karta pamięci. Oberwało się nawet ładowarce. Dwa gwoździe jeszcze w zapasie – z podpisem „ten gwóźdź może przebić Twój telefon!”

Kto zgubił telefon? Inne przykłady znajdziecie na English Russia.

Skuteczna metoda?

Podejrzewamy, że metoda przypominania żołnierzom o obowiązujących zasadach może być skuteczna, szczególnie jeśli deski wiszą w eksponowanych miejscach. Nie wiemy, jak ten temat wygląda w polskim wojsku – jeśli czytają nas byli lub obecni wojskowi, to dajcie znać. Byliśmy za to w kilku budynkach, gdzie zakazano wnoszenia komórek gościom – telefon zostawia się przy wejściu w depozycie. To uczucie, że zostawiacie telefon w rękach ludzi, którzy potencjalnie mogą wiedzieć, jak go pod Waszą nieobecność przeczytać, nie jest zbyt miłe. Ale przekładanie spotkania, kiedy już potwierdziliście przybycie, też nie jest zbyt eleganckie, więc czasem urządzenie trzeba zostawić. Dobrze, że chociaż oddają całe, a nie przebite gwoździem.