30.01.2021 | 09:11

avatar

Adam Haertle

Jak UE przez pomyłkę ujawniła ocenzurowane fragmenty umowy na dostawę szczepionek

Cenzurowanie dokumentów publikowanych w sieci pełne jest pułapek i nietrudno o pomyłkę. Gdy UE ujawniła treść umowy z AstraZeneca, sporo fragmentów treści było zaciemnionych. Okazuje się jednak, że da się część zaciemnionych treści odzyskać.

Na początek obniżymy trochę wasze oczekiwania – w ocenzurowanych fragmentach nie ma żadnych przełomowych sensacji. Jest trochę warunków handlowych i dużo nudnych fragmentów – ale metoda odzyskiwania jest ciekawa, a treści możecie porównać sami.

Umowa fachowo zaciemniona

Wczoraj Unia Europejska opublikowała treść umowy z firmą AstraZeneca na dostawę szczepionek na COVID-19 w związku z konfliktem odnośnie terminów i skali dostaw. Umowa została zanonimizowana w wielu miejscach. Wygląda to tak:

Tekst został zaciemniony. Niestety próba jego odzyskania przez zaznaczenie i skopiowanie nie powiedzie się – tekst to de facto zbiór obrazów, więc typowa sztuczka nie zadziała.

Dokument umowy, który możecie obecnie pobrać z unijnej strony, został już poprawiony i nie zawiera błędu, o którym piszemy. Udało nam się jednak namierzyć oryginalny dokument, który został już usunięty. Możecie go pobrać z naszej strony. Jeśli chcecie się nim pobawić – spróbujcie, zanim przeczytacie kolejne paragrafy.

Zaciemnienie to nie wszystko

Jeśli spojrzycie na oryginalny dokument, to chociaż zawiera tekst, nie obrazki, także nie da się podejrzeć zaciemnionych fragmentów. Ale nie trzeba ich podglądać, ponieważ… dokument zawiera spis treści. Problem odkrył Gareth Corfield. Tak wygląda to w większości programów obsługujących wyświetlanie plików PDF.

Nagle okazuje się, że większość treści np. pkt 1.15 i jego podpunktów możemy przeczytać, ponieważ dokument zawiera spis treści, a spis treści zawiera po dokładnie 251 pierwszych znaków każdego nagłówka (w sumie to 254, ale ostatnie 3 są zamieniane na wielokropek). W ten oto sposób możemy poznać sporą część zaciemnionych obszarów.

Oczywiście ta technika nie pozwoli nam odkryć treści zaciemnionych w dalszych fragmentach niż obejmujących pierwsze 251 znaków – ale i tak jest to ciekawy sposób okrywania tego, co zakryte.

Jak już wspominaliśmy, sensacji raczej nie znajdziecie – ale np. możecie się dowiedzieć, że UE zgodziła się zapłacić 1/3 ceny z góry lub poznać inne warunki handlowe, które chciano ukryć przed oczami publiczności.

Ale mój program nie wyświetla całego spisu treści

Faktycznie, wiele programów nie pokazuje wszystkich 251 znaków. Ten problem da się oczywiście rozwiązać. My w tym celu użyjemy świetnego narzędzia do analizy plików PDF, MuPDF, a konkretnie jego wersji do używania w wierszu poleceń, mutool.

Przebieg operacji na Macu wyglądać będzie tak:

brew install mupdf-tools
mutool show AstraZeneca-original.pdf outline

Efektem będzie wygenerowanie pełnego spisu treści, który możemy zapisać do pliku tekstowego. Poniżej przykładowy fragment punktu 1.15, w całości zaciemnionego w dokumencie.

Jeśli komuś nie chce się eksperymentować samodzielnie, a chce podejrzeć zaciemnione fragmenty, to pełny zrzut spisu treści także można pobrać z naszego serwera.

Fajne sztuczki, chcę więcej

Jak skutecznie cenzurować dokumenty? Jak sprawdzać, czy ktoś inny skutecznie ocenzurował swoje dokumenty? Jakie metadane można znaleźć w dokumencie i jak ich nie zostawiać? Czy można nimi manipulować?

To wszystko znajdziecie w dedykowanym odcinku naszego kursu OSINT, który, chociaż w bólach, to ciągle powstaje i kiedyś na pewno ruszy. A jak mówimy, że kiedyś ruszy, to nie trzeba nam co roku przypominać!

Jeśli chcecie brać udział w jego prapremierze, wystarczy zapisać się na listę powiadomień.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2021.01.30 10:15 asdsad

  Adamie, ale Ty niedobry jesteś! Jeszcze nigdy nie przeklejałeś wyciekniętych danych.
  Czemu to tak? Rób tak dalej, to nas z Unii wypiszą ;) .

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.01.30 14:20 p0k3m0n

  Zaraz, zaraz. Ja chyba snie. Publiczna umowa finansowana z pjeniedzy podatnikow jest cenurowana? Ja pier… Co tu sie wyprawia!

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.01.30 16:35 hantle

   służby specjalne też są finansowane z pieniędzy podatników a nie uświadczysz ich dokumentów publicznie.

   takie informacje warto trzymać sekretem by bronić swoich interesów, tajność informacji handlowych pozwala na lepsze negocjowanie z innymi dostawcami szczepionek: nie będą chcieli takich samych warunków jak dostał ktoś inny, bo ich nie znają, więc można przycisnąć by wyszło jak najtaniej

   Odpowiedz
   • avatar
    2021.01.31 14:30 Cindy

    Wiadomo że służby specjalne muszą działać tajnie, ale powinny podlegać kontroli przez niezależne organy, w tym przez sądy. W Polsce tego nie ma, a bardzo by się przydało.

    Odpowiedz
  • avatar
   2021.01.31 08:01 Mirek

   Pragnę Cie poinformować, a w zasadzie przypomnieć to, o czym powiedział kiedyś były minister finansów Jan Antony Vincent-Rostowski, a powiedział że – pieniądze podatników, które wpłyną do budżetu, już nie są waszymi pieniędzmi.

   Odpowiedz
   • avatar
    2021.01.31 12:34 horq

    Bo to prawda. Są własnością państwa i zarządzają nimi – lepiej lub gorzej – politycy. Nie podatnicy.

    Odpowiedz
   • avatar
    2021.01.31 13:10 Anatoli Wiadro

    Ja zapamiętałem że mówił „nie ma pinindzy” to była dobra ekipa taka przebojowa

    Odpowiedz
   • avatar
    2021.01.31 17:31 p0k3m0n

    Dokladniej rzecz biorac, zadne pieniadze nie sa pieniedzmi spoleczenstwa, a wlasnoscia bankow. Co nie zmienia faktu, ze ta sytuacja jest absolutnie skandaliczna i co najlepsze – nikt nie prodestuje, zaden pismak nie zadaje pytania „jak to mozliwe?”.

    Odpowiedz
 • avatar
  2021.01.30 17:00 Kiełbasa

  Adam Jezus i tak cię kocha

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak UE przez pomyłkę ujawniła ocenzurowane fragmenty umowy na dostawę szczepionek

Komentarze