13.02.2024 | 23:13

avatar

redakcja

Nowy sezon rozgrywek Ligi Cyber Twierdzy startuje lada moment

Ciekawa gra strategiczna dla bezpieczników Liga Cyber Twierdzy powraca z 4 już sezonem rozgrywek. Nowa energia, nowe scenariusze, dalszy rozwój naszej platformy oraz kilka niespodzianek, a to wszystko od starej, dobrze już znanej ekipy.

Inicjatywa zadebiutowała w 2020 roku i od tego czasu towarzyszyło nam już około 118 zespołów składających się z niemal 500 osób. Kolejne osoby dołączą do nowego sezonu, który rozpocznie się 15 lutego o godzinie 18:00, forma pozostaje bez zmian: zdalna na kanale Discord.

Dzień wcześniej, 14 lutego o 12:00, kończy się rejestracja na pierwszy turniej z przewidzianych 10 rozgrywek, w tym pięciu podczas wielkiego finału, który odbędzie się na konferencji Security Case Study we wrześniu. To nie zamyka drzwi dla nowych drużyn w przyszłości, ale warto rozpocząć grę od pierwszego turnieju, jeśli chce się powalczyć o nagrody. Na koniec sezonu bowiem dla najlepszych zespołów przewidziano, jak co roku, nagrody pieniężne.

Na czym polega Cyber Twierdza?

Cyber Twierdza jest grą symulacyjną polegającą na budowie najbardziej odpornego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego oraz skutecznym reagowaniu na różne zagrożenia z cyberprzestrzeni. Każdy zespół dostaje z góry określony budżet, który może zostać zwiększony w trakcie trwania gry. Zespoły do dyspozycji mają zabezpieczenia, które podzielono na 8 kategorii (Organizacja, Infrastruktura fizyczna, Cała sieć, Brzeg sieci, Sieć wewnętrzna, Urządzenia końcowe, Aplikacje i Dane). Zabezpieczenia są inaczej punktowane ze względu na skuteczność pod kątem prewencji (identyfikacji i ochrony) oraz reakcji (odpowiedzi, wykrywania i odzyskiwania). Wygrywa ten zespół, który najlepiej przygotuje swoją organizację na zdarzenia.

Dla kogo jest Cyber Twierdza?

Cyber Twierdza jest grą dedykowaną każdemu, kto chce lepiej zrozumieć cyberbezpieczeństwo, zagrożenia w sieci i spróbować zareagować na atak. Nie musisz być ekspertem w IT, żeby zmierzyć się z przygotowanymi scenariuszami. Cyber Twierdza gwarantuje przede wszystkim dobrą zabawę, budowanie świadomości cyberzagrożeń, zaangażowanie członków zespołów, dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz burzę mózgów.

Wartość edukacyjna

Zespoły w każdej rundzie walczą o nowe punkty – to, ile dostaniesz punktów, zależy od tego, jak obronisz swoją organizację, gdy nastąpi atak i jego kolejne etapy. Wszystko to pod presją czasu i z ograniczonym budżetem. Cyber Twierdza bazuje na konkretnych znanych metodykach i frameworkach (np. MITRE ATT&CK, NIST) i została opracowana przez ekspertów z branży. To czyni ją wyjątkową – stara się jak najbardziej zbliżyć do rzeczywistości. Ponadto – jak w rzeczywistości – zabezpieczenie należy kupić w odpowiednim czasie, aby zadziałało. Mimo to zachowany jest aspekt rywalizacji z innymi – kto padnie ofiarą wycieku? A komu uda się ochronić cenne dane? W czasie gry mogą zaskoczyć Was zarówno zdarzenia pozytywne, jak i negatywne. Przez cały czas, gdy gra trwa, wszystko może się zdarzyć. Co ważne, scenariusze bazują na realnych atakach. Warto więc czytać podane wcześniej wskazówki, może uda się znaleźć ten konkretny atak i przechytrzyć rywali?

W tym sezonie organizatorzy przygotowali specjalną możliwość zdobycia wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa dla osób nieuczestniczących w grze. Wszyscy zainteresowani obserwowaniem, jak radzą sobie najlepsze drużyny cyberbezpieczeństwa w Polsce, chcący przy okazji dowiedzieć się, jak przebiegają zaawansowane ataki oraz jak się przed nimi bronić i je wykrywać, będą mogli oglądać na żywo transmisję z rozgrywki na kanale Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń na platformie YouTube: youtube.com/@cybsecurity.

Liga Cyber Twierdzy jest elementem statutowej działalności Fundacji. Udział w rozgrywkach jest bezpłatny i taka reguła obowiązywała będzie również w tegorocznym sezonie. Zapraszamy dotychczasowe i nowe zespoły na kolejną edycję Ligi Cyber Twierdzy, w której nie zabraknie nowości i niespodzianek. Jeśli chcecie dołączyć, zarejestrujcie się na stronie: cybertwierdza.cybsecurity.org.

Filmy podsumowujące finały 2 i 3 sezonu możecie zobaczyć tutaj:

PS. To nie jest artykuł sponsorowany, to po prostu fajna inicjatywa.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Nowy sezon rozgrywek Ligi Cyber Twierdzy startuje lada moment

Komentarze