Po co komu SSL, czyli jak Min. Finansów od ponad doby certyfikat „wymienia”

dodał 29 czerwca 2018 o 15:56 w kategorii Info  z tagami:
Po co komu SSL, czyli jak Min. Finansów od ponad doby certyfikat „wymienia”

Szyfrowanie transmisji stron WWW jest dzisiaj podstawą bezpieczeństwa w sieci. Certyfikaty SSL mają małe blogi, duże serwisy i usługi rządowe. Najwyraźniej jednak problem terminowej wymiany certyfikatów nadal wielu przerasta.

Od wczorajszego poranka na ważnej witrynie Ministerstwa Finansów, wspierającej proces przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, funkcjonuje (czy też raczej nie funkcjonuje) nieważny certyfikat SSL. Jak Ministerstwo rozwiązuje problem, który w normalnym świecie występuje stosunkowo rzadko, a jeśli nawet, to jest załatwiany w pół godziny?

JPK bez SSL

Od wczoraj zgłaszacie nam, że na stronie https://e-dokumenty.mf.gov.pl/index.html brakuje aktualnego certyfikatu SSL. Ten, który jest, wygasł w czwartek po 7 rano. Początkowo myśleliśmy, że zaraz ktoś problemem się zajmie i pojawi się aktualny certyfikat. Niestety minęło półtora dnia, a nowego certyfikatu nadal nie ma.

Strona e-dokumenty nosi szumny podtytuł „środowisko produkcyjne” – a to zobowiązuje. Zobowiązuje na przykład do planowania wymiany certyfikatów – nie jest to coś, czego nie da się zrobić. Są powiadomienia w smartfonach, są nawet papierowe kalendarze dla zwolenników tradycyjnych technologii. Mimo tego ciągle komuś udaje się o tak podstawowej kwestii zapomnieć. Na szczęście zakup certyfikatu to dosłownie kilka kliknięć myszką. Na dokładkę nie trzeba go kupować – można go dostać za darmo od organizacji Let’s Encrypt. Są do tego gotowe skrypty, wszystko zajmuje nie więcej niż kilka minut. Ale najwyraźniej Ministerstwo Finansów ma inne procesy i czas tam biegnie inaczej, ponieważ zamiast nowego certyfikatu dzisiaj rano pojawił się nowy komunikat o… problemach z dostępem do strony ze starym certyfikatem.

Ministerstwo Finansów informuje, że w związku z przedłużającą się procedurą wymiany certyfikatu mogą występować problemy z dostępem do domeny e-dokumenty.mf.gov.pl.

Po wymianie certyfikatu przekażemy stosowna informację komunikatem.

Stworzenie i opublikowanie tego komunikatu zajmuje pewnie więcej czasu niż pobranie nowego certyfikatu. Ale to w końcu Ministerstwo Finansów, które zapowiedziało, że od 1 lipca obowiązkiem udostępniania Jednolitego Pliku Kontrolnego została objęto dużo większa grupa podmiotów niż do tej pory. Mamy zatem nadzieję, że do 1 lipca uda się ten certyfikat zainstalować. Ministerstwu służymy także pomocą – trzeba wpisać w Google „jak zainstalować certyfikat od Let’s Encrypt”.