Poważne problemy Garmina – prawdopodobny atak ransomware

dodał 23 lipca 2020 o 20:54 w kategorii Włamania, Wpadki  z tagami:
Poważne problemy Garmina – prawdopodobny atak ransomware

Sportowcy nie wiedzą, jak szybko biegli lub jechali na rowerze. Nie mogą także sprawdzić, czy biegli szybciej niż wczoraj – a wszystko przez wyglądającą bardzo poważnie awarię Garmina. Nie działają żadne usługi firmy w chmurze.

Od paru godzin alarmujecie nas, że padły usługi Garmina. Inteligentne zegarki, co prawda, rejestrują wasze treningi, ale nie macie dostępu do bieżących wyników ani historii waszych zmagań z lepszą lub gorszą formą. Sama firma przyznała się już do problemów, lecz nie wiadomo, jak długo potrwają.

Bardzo, bardzo poważne problemy

Od kilkunastu godzin mobilne urządzenia Garmina nie są w stanie połączyć się z serwerami producenta. Najczęściej wygląda to tak:

Problemy Garmina

Strona informująca o statusie firmowych usług także nie pozostawia wątpliwości:

Problemy Garmina

Garmin początkowo mówił o „przerwie serwisowej”, lecz później zmienił zdanie.

W komunikacie, gdzie mowa już o awarii, Garmin dodatkowo informuje, że nie działa żadna forma obsługi klienta – padło centrum obsługi telefonicznej, nie działają czaty ani e-maile.

Przyczyną awarii ransomware?

Firma oficjalnie nie potwierdza przyczyny ataku, ale jego skala i czas trwania sugerują poważne problemy. Tajwański serwis technologiczny informuje, że linie produkcyjne firmy zostały wyłączone co najmniej na dwa dni, a pracownicy usłyszeli, że przyczyną jest „atak wirusa na serwery i bazy danych”. Z kolei Reddit spekuluje, że firma padła ofiarą ransomware’u WastedLocker.

Skutki ataku

Część urządzeń Garmina nie działa lub nie posiada dostępu do wszystkich funkcji. Użytkownicy bardzo się skarżą. Na szczęście, jak zapewniają inni użytkownicy, treningi są rejestrowane i można ich dane pobrać z urządzenia i wgrać do innej aplikacji. Zawsze można też wrócić do natury i biegać jak zwierzęta, bez żadnego pomiaru…