Przejmowanie cudzych MMSów w Orange

dodał 9 października 2012 o 14:32 w kategorii Mobilne, Prywatność, Top  z tagami:
Przejmowanie cudzych MMSów w Orange

Po niedzielnej wpadce MMSowej w Play otrzymaliśmy informację od naszego czytelnika, ukrywającego się pod pseudonimem malinka, że w sieci Orange z powodu błędów w aplikacji www można oglądać cudze MMSy. Sprawdziliśmy – metoda działa.

Poniżej zamieszczamy jedynie ogólną informację, ponieważ szczegóły błędu przekazaliśmy firmie Orange. Z ich publikacją chcemy się wstrzymać do momentu, aż Orange naprawi błąd (lub przynajmniej wyłączy wadliwą usługę). Nie chcielibyście, żeby jakiś haker oglądał Wasze MMSy, prawda?

Problem został naprawiony przez Orange, dlatego opublikowaliśmy jego szczegółowy opis.

Błąd, zgłoszony przez malinkę, istnieje w usłudze Multi Box. Umożliwia on przejęcie losowo wybranego MMSa (nie ma możliwości wyszukania MMSów konkretnego nadawcy lub odbiorcy). Przejęta wiadomość znika ze skrzynki oryginalnego odbiorcy i pojawia się w skrzynce atakującego, umożliwiając mu zapoznanie się z jej treścią czy przesłanie dalej. Efekt weryfikacji błędu przedstawiamy poniżej – to treść MMSa, wysłanego na numer Orange, oglądanego z zupełnie innego konta.

Nasz MMS odczytany z cudzego konta

Dodatkowo malinka wskazał także na inny błąd, umożliwiający poznanie dla dowolnego MMSa numeru nadawcy, numeru odbiorcy, daty i godziny nadania oraz rozmiaru wiadomości. Wobec możliwości obejrzenia treści wiadomości, ten drugi błąd wydaje się być banalny.

Pogląd numeru odbiorcy MMSa w komunikacie o błędzie