28.04.2017 | 21:55

avatar

Adam Haertle

Rosyjski operator na kilka minut przejął ruch sieciowy wielu firm – w tym polskiego banku

Najciekawsze ataki to takie, o których rzadko w ogóle słychać. Do tej kategorii możemy zaliczyć wstrzykiwanie złośliwych tras BGP. Najnowszy przykład takiego ataku pochodzi sprzed 48 godzin i dotknął między innymi banku BZ WBK.

Zarządzanie ruchem w internecie jest w dużej mierze oparte na zaufaniu. Protokół BGP, decydujący o tym, którędy będą podróżować pakiety, stworzono z założeniem, że wszystkie zgłaszane trasy będą prawidłowe. Nie zawsze tak jednak jest – czasem trasa jest błędna z powodu błędu człowieka, a czasem wygląda to na działanie mające na celu podsłuchanie cudzych pakietów.

Jak działa BGP

Każdy zarządzający systemem autonomicznym (najczęściej jest to operator telekomunikacyjny) ma prawo – i powinien – ogłosić swoim sieciowym sąsiadom, które adresy IP należą do niego. W ten sposób przekazuje światu, że ruch wysyłany do jego adresów IP powinien trafić do jego rutera. To ogłoszenie odbywa się z wykorzystaniem protokołu BGP. Firma wysyła w świat komunikat o treści „Hej, gdyby ktoś szukał adresów IP 12.43.x.x, to wyślijcie go do mnie, bo to moje”. Ten komunikat – czasem po weryfikacji, lecz często bez sprawdzenia – przekazywany jest dalej, aż trafia do wszystkich operatorów. Następnie rutery, szukając odbiorców pakietów swoich klientów, kierują się zestawem takich informacji, by przesłać dane do odpowiednich odbiorców. Dzięki temu możemy szybko i bez większych problemów odwiedzać strony www na drugim końcu świata.

Palec mi się omsknął i wyłączyłem Google

Czasem jednak jakiś operator z jakiegoś powodu ogłasza, że ma do niego zostać skierowany ruch, który nie powinien do niego trafić. W historii nie brakowało takich dość spektakularnych przypadków:

Tym razem sprawcą zamieszania okazał się rosyjski dostawca usług telekomunikacyjnych Rostelecom, który wieczorem 26go kwietnia na 7 minut ogłosił się właściwym miejscem do spraw obsługi ruchu internetowego 37 firm i organizacji z całego świata.  Analogiczne incydenty czasem wyglądały na naprawdę przypadkowe – tutaj trudno mówić o przypadku. Po pierwsze użyte prefiksy sieci były czasem bardziej specyficzne od oryginalnych – zatem trudno mówić o przypadkowym wycieku prefiksu. Po drugie dobór ofiar i różnorodność ich prefiksów wskazuje, że listę raczej ktoś ułożył odręcznie i z premedytacją. Nie przychodzi nam do głowy żaden wiarygodny scenariusz uzasadniający teorię, że wydarzenie było przypadkowym zbiegiem okoliczności.

Na liście ofiar znalazły się między innymi firmy takie jak VISA, Mastercard, HSBC, Fortis Bank, centrum kartowe UBS, Verisign, DnB Nord oraz Symantec. W tym zaszczytnym gronie znalazł się także polski bank BZ WBK z prefiksem 195.20.110.0/24. Choć atak trwał zaledwie 7 minut, to w tym czasie rosyjski operator mógł przechwytywać ruch kierowany z sieci do wyżej wymienionych firm. Co prawda większość ruchu powinna być zaszyfrowana, lecz nie można wykluczyć, że w przesyłanych danych mogły znajdować się cenne dla atakujących informacje. Warto także wspomnieć, że głównym udziałowcem posiadającym prawie 49% akcji Rostelecomu jest rosyjski skarb państwa. Na stronie BGPMON znajdziecie szczegółowy opis techniczny oraz wizualizację incydentu.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2017.04.28 22:50 nonqu

  Co zrobić? Jak żyć? jak to mawia niebezpiecznik, jeżeli było się wtedy na bzwbk?

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.28 23:06 Adam

   Modlić się do bogów SSLa

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.04.28 23:32 asdsdwewee

    Szyfrowanie to raz.
    Strona w p2p to dwa:
    onion, i2p, ipfs, zeronet.

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.05.01 21:12 Borys

     Warto zauważyć, ze atakowana była klasa IP, na której nie ma e-bankowości detalicznej, ino bardziej interesujące usługi bankowe :)

     Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.29 08:18 mayqueen

   Nonqu, myślę że za mała z Ciebie płotka i to nie był atak na Ciebie i Twoje miliony na koncie :P

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.04.29 14:47 msm

    Sądzę że 7minutowy atak nie był kierowany na nikogo konkretnie. Ot, po prostu atakujący miał nadzieję złapać jak najwięcej płotek do swojego worka. Więc obawy mogą być uzasadnione.

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.04.29 19:27 g hl f

     ile można się dowiedzieć w ciągu 7 minut monitorowania całego ruchu organizacji o odstępach z zewnątrz do jej wnętrza . Może warto wziąć pod uwagę dokładny czas zdarzenia

     Odpowiedz
   • avatar
    2017.04.30 02:31 Rotmsi

    Nawet jeśli zabiorą mu grosza to są jego pieniądze! Chodzi o zasady a nie „wykradanie milionów” Z konta.

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.05.01 00:10 jenzykupolskiemu

     zabiorą mu grosz

     Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 08:46 PKIbot

  Ruch Symanteca przechwycony, EVSSL wystrzelone co raz ciężej chłopaki mają

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 11:06 Tomek

  Jest mechanizm Bgp orgin validation, ale wymaga aby prefiksy w bazie RIR były podpisane. RPKI pozwala na weryfikacje czy dane prefiksy mogą być rozgłaszanie przez ten ASN. Sprawa wyglada na prosta ale wymaga pracy po stronie wszystkich właścicieli ASN. Narzędzia gotowe. Tylko korzystać.

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.30 09:11 BGP

   Owszem, ale trzeba pamiętać, że mechanizm ten niestety nie pozwala ma potwierdzenie całej ścieżki, a jedynie źródłowego ASN. Nawet po jego implementacji, dalej będzie można próbować grzebać w AS path. Wiemy też jak wygląda zakres jego wdrożenia, a także dlaczego jest tak, a nie inaczej…

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.04.30 13:15 Tomek

    AS-Path nie może być stały chodźby ze względu na as path prepend. Stosując RPKI nie zaakceptujemy prefiksu który jest rozgłaszanym przez nie uprawniony do tego ASN. Poziom wdrożenia wynikać może z nie wiedzy lub nie chęci do zmian. Widziałem konfiguracje BGP które nic nie filtrowany na wejściu i brały wszystko co dostawały i dalej to rozgłaszaly

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.05.03 19:06 BGP

     Bez możliwości potwierdzenia poprawności całej ścieżki, dalej ktoś może rozgłosić twój prefix np. do IXa, w którym tego prefiksu nie ma i łyknąć cały ruch z tego IXa adresowany do ciebie. W AS-PATH na końcu można wrzucić Twoj prawidłowy ASN. Wspomniane przez ciebie zabezpieczenie nie zadziała.

     https://youtu.be/Vt-hhIOkUVY

     Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.30 05:28 Przemko

   Na szczęście to tylko aszdziennik.

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 13:35 Maria

  Ruskie służby za tym stoją prawie na pewno.

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 14:32 Łukasz

  Przez kilkanaście lat nie zrobiono żadnych zabezpieczeń? …

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.29 19:35 ck ck

   Zrobiono ale Rosja to zaprzyjaźnione państwo

   Odpowiedz
  • avatar
   2017.04.29 19:37 vghh

   poza tym kapitał niezna narodowości

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 17:47 :)

  po co latki ? jak swoi-nawsi chca podsluchiwc ( bo lubia ) to jest OK a wgraj wszystkim latki to nie bedzie mozna …. nadgorliwosc jest gorsza niz SABOTAZ …

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.29 21:25 ja

  7 minut dotyczyło tylko Visy, dla reszty wymienionych firm trwało to dłużej (dla BZ WBK to prawie 6h)….

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.04.30 10:38 Duży Pies

  Po co rosyjski operator zatruł trasy BGP?
  Wiedział że to wyjdzie na jaw, bo takiego ataku nie da się ukryć.
  .
  Skoro to nie pomyłka, jak słusznie sugeruje Adam, to w grę wchodzi tylko pokaz siły: cyberprzestrzeń staje się kolejnym polem walki dla imperialistycznych supermocarstw.
  .
  O zatruciu tras BGP musiał wiedzieć Роскомнадзор – w Rosji nic nie dzieje się bez wiedzy Kremla który pokazał że jest zdolny atakować inne kraje, szczególnie teraz w kontekście oskarżeń o ataki hakerskie na wybory w USA/Francji/Niemiec.
  .
  Być może pokaz siły był spowodowany rekordowym wyrokiem w USA dla hakera, syna rosyjskiego parlamentarzysty (sprzedał dane 2 mln kart): http://www.cyberdefence24.pl/586412,bezprecedensowy-wyrok-amerykanskiego-sadu-ws-rosyjskiego-hakera

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.05.01 21:59 bobycob

  Baju baj. Kto z was choć raz miał kontakt z BGP domyśla się, że jest to dmuchanie wydmuszki generującej fakt medialny. Wcale nie jest tak łatwo 'przejąć ruch sieciowy’ i nie wystarczy do tego tylko błędny wpis w routerze BGP.

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.05.09 22:47 gotar

   Gdy jesteś wystarczająco duży, aby peerom nie chciało się weryfikować twoich as-setów, to przejęcie ruchu jest trywialne. Co najwyżej trzeba sobie odpalić na boku dodatkową instancję z atakowanym ASN-em. A na oporne prefy/wagi zadziała niemal ze 100% skutecznością wysłanie dłuższego prefiksu (more specific route).

   I wie to każdy, kto choć raz próbował zabezpieczyć własne BGP przed wszelkimi przypadkami dziwnymi i ciekawymi – u mnie na końcówce jakieś 3/4 konfiguracji stanowią filtry, które tak w zasadzie powinny być jakimiś defaultami, a trochę przypadków nie wpisałem (z lenistwa). Na routerach obsługujących tranzyty filtry 'racjonalizujące’ to ok. 90% konfiguracji – a to zabezpiecza JEDYNIE moich odbiorców (w sensie: między nimi samymi oraz aby nie zatruwali moich upstreamów).

   I nawet jak wszyscy na świecie zaczną pilnować swoich klientów, to operator odpowiednio duży, aby nie być niczyim klientem (tylko dosłownie: peerem), będzie mógł rozgłaszać lewe trasy.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Rosyjski operator na kilka minut przejął ruch sieciowy wielu firm – w tym polskiego banku

Komentarze