Sędzia wysłał dane świadka do oskarżonych, a ci przeprowadzili egzekucję

dodał 19 marca 2019 o 08:02 w kategorii Prawo, Prywatność, Wpadki  z tagami:
Sędzia wysłał dane świadka do oskarżonych, a ci przeprowadzili egzekucję

Usunięcie świadka oskarżenia jest marzeniem wielu przestępców, dlatego też świadkowie powinni być chronieni. Chyba że komuś w sądzie nie będzie się chciało odhaczyć pola „wyślij do wszystkich” i dane świadka trafią prosto do oskarżonych.

Sprawa rodziny Blacków była tak wstydliwa dla wymiaru sprawiedliwości, że urząd prokuratora w Arapahoe County podał ją do publicznej wiadomości dopiero po uzyskaniu wyroku skazującego. Nie chodziło bowiem tylko o świat przestępczy, narkotyki, porachunki i cenę, jaką się płaci za znalezienie się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. Tym razem chodziło o niewybaczalny błąd urzędników, którym nie chciało się odhaczyć jednej kratki w formularzu. W 1500 sprawach dzięki niedbalstwu sądowemu przestępcy otrzymali dane, których nigdy nie powinni byli zobaczyć. W przypadku Blacków sprawa zakończyła się śmiercią niewinnego człowieka.

Świadek

David Henderson, mechanik samochodowy z Denver, 14 sierpnia 2016 dostał do naprawy samochody należące do Tiny Black i jej syna, Terance’a Blacka. Auta miał naprawić przy motelu, w którym Blackowie mieszkali. Tego dnia zobaczył oboje z bronią i marihuaną upchaną w pojemniku na śmieci. Henderson natychmiast zgłosił się na policję, by złożyć zeznania.

Jego świadectwo okazało się kluczowym dowodem w sprawie o napad z bronią na Cure Dispensary – sklep z leczniczą marihuaną. Policja uzyskała dzięki niemu materiał dowodowy przeciwko mamie Tinie i synowi Terance’owi Blackom. Komplet zeznań i informacji, w tym informacji o Davidzie Hendersonie, wraz z adresem i innymi danymi dotyczącymi świadka, przesłano do prokuratury i dalej do sądu.

23 września 2016 Terance Black został aresztowany pod zarzutem napadu na sklep.

Dwa dni wcześniej do rodziny Blacków dotarły dokumenty z sądu. Wszystkie, również te zawierające informacje o głównym świadku oskarżenia, mechaniku, Davidzie Hendersonie.

Terance po aresztowaniu wpłacił kaucję, dzięki której został zwolniony z aresztu i jako wolny człowiek mógł przygotować się do sprawy sądowej. Przygotowania czynili oboje, on i jego matka, zaopatrując się w w broń kalibru .22 oraz .40. Za pomocą tej broni 12 października 2016 pozbyli się głównego świadka, strzelając doń 10-krotnie. Trzy z tych strzałów były śmiertelne.

źródło: https://denver.cbslocal.com/2019/02/21/terance-black-tina-black-dave-henderson-robbery-witness

Kliknij, aby wysłać do wszystkich

3 tygodnie pomiędzy momentem, w którym Blackowie dowiedzieli się o udziale Hendersona w sprawie, a jego śmiercią, były dla mężczyzny piekłem. Tak jak do Terance’a Blacka dotarły pisma urzędowe, tak do Davida Hendersona dotarły plotki na temat tego, że Terance wie wszystko i planuje odwet. Terance nie żałował sobie, by głośno zapowiadać „zabiję was wszystkich”.

David był zwykłym, ciężko pracującym człowiekiem, mieszkał z chorą matką, którą się opiekował. Był życzliwy, skromny, pomocny, pracowity. Nie miał rezerw finansowych, nawet drobnych, by uciec jak najdalej choćby na jakiś czas i uratować życie.

Z dokumentów wynika, że nie tylko temu świadkowi grożono i nie tylko w tej sprawie. „Problem”, jak ujął to w oświadczeniu Rob McCallum, rzecznik biura Sądu Administracyjnego Sądu Najwyższego, występował w kilku jurysdykcjach w całym stanie. Zdarzyło się, że podejrzany o zbrojny napad wiedział o wydanym nakazie aresztowania, ponieważ dostał dokumenty do domu pocztą. Wiadomo na pewno, że dwóch oskarżonych o pedofilię po otrzymaniu dokumentów uciekło z kraju. Sytuacja ta trwała minimum 7 lat. Podobnych przypadków tylko w ciągu 2017 roku było nawet półtora tysiąca.

Powód, dla którego przestępcy dostawali do porannej kawy pełne informacje o postępowaniu, okazał się banalny. Opcja „wyślij do wszystkich” – czyli do wszystkich osób wymienionych w dokumencie – znajdowała się jako domyślna w formularzu. Aby nie powiadamiać przestępców o personaliach świadków lub planach aresztowania podejrzanych, należało kliknąć w odpowiednie okienko by odznaczyć domyślną opcję.

Jakie kroki podjęto? Sędziowie-przewodniczący swoich wydziałów zostali wezwani na nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie, a następnie mieli za zadanie wezwać innych sędziów na zebrania i osobiście przekazać im informację o zwracaniu uwagi na zaznaczanie wszystkich odpowiednich pól w formularzu. Na poziomie informatycznym poprawka została wprowadzona w ciągu sześciu tygodni w taki sposób, by okienko „wyślij do wszystkich” nie był domyślną opcją.

Postscriptum

Terance Black i Tina Black zostali postawieni w stan oskarżenia o morderstwo pierwszego stopnia i oboje skazani na dożywotnie więzienie, bez prawa do ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Tina do końca zarzekała się, że jest niewinna i przedstawiała się jako matka, która traci syna.

Rodzina Davida Hendersona do dziś nie może się podnieść z tragedii, jaką była śmierć mężczyzny.

Poprawkę, która zmienia domyślny wybór pola „wyślij do wszystkich”, wdrożono ostatecznie w sierpniu 2018.

Według prokuratora okręgowego Arapahoe County, George’a Brauchlera, sprawa Black/Henderson może wpłynąć na trwałe zniszczenie relacji między władzami a świadkami przestępstw.

Źródła:
Denver Post, CBS Denver, Washington Post, Associated Press