26.05.2013 | 16:38

Adam Haertle

4 komentarzy

Strony KWP Szczecin – sześć włamań od początku roku

Jak wiadomo, z zabezpieczeniami serwerów www bywa bardzo różnie. Większość z nich padła lub padnie ofiarą włamywaczy. Co jednak można powiedzieć o serwisie Komendy Wojewódzkiej Policji, do którego ktoś włamuje się średnio co miesiąc?

Ktokolwiek odpowiada za zabezpieczenia serwera, na którym umieszczone są witryny Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, nie ma się w tym roku zbytnio czym pochwalić. TVN24 właśnie poinformował, że zmieniła swoją treść główna strona www KWP. Nowa wersja dzisiaj rano wyglądała tak:

Strona KWP Szczecin (źródło: TVN24)

Strona KWP Szczecin (źródło: TVN24)

Pod włamaniem podpisała się grupa „Algerian Hackers”. Nie są to jednak jedyni goście w tym roku w tej domenie. Szukając informacji na potrzeby tego artykułu natrafiliśmy na ślady następujących incydentów:

Kolejne wlamanie

Kolejne wlamanie

I kolejne

I kolejne

I jeszcze jedno

I jeszcze jedno

W wypowiedzi dla TVN24 policjantka z biura prasowego komendy wygłosiła znamienne zdanie:

Takie sytuacje się zdarzają a informacje zawarte na naszej stronie są ogólnodostępne

Zgadzamy się, że informacje są ogólnodostępne, ale czemu w ciągu 5 miesięcy taka sytuacja zdarzyła się przynajmniej 6 razy w jednej komendzie? To już po prostu zwyczajnie wstyd.

Podziękowania dla Pablo za podesłanie pierwszej informacji

Powrót

Komentarze

 • 2013.05.26 16:58 hoopak

  No ale co w tym dziwnego? Ich strona bazuje na niewspieranej już Joomla 1.5.26, w której z tego co wiem znaleziono kilka dziur.

  Odpowiedz
  • 2013.05.26 19:55 Adam

   Dziwne to, że ciągle nic nie zmienili w tej kwesti…

   Odpowiedz
 • 2013.05.26 18:55 Frędzel

  Spokojnie ;-) Policja przeznaczy 1mld (jeden miliard złotych) na standaryzację komend. Dzięki temu wszystkie komendy będą dysponować tymi samymi podatnościami ;-)
  Nowe logo już zrobili, huehue ;)

  Odpowiedz
 • 2013.06.12 02:18 nikt0

  Stety lub niestety, żyjemy w kraju gdzie większość jednostek organizacyjnych ma strony internetowe w dwóch grupach:

  1. Raz postawiony i niekatulizowany cms typu joomla, wordpress itp.
  2. Kod napisany przez kuzyna brata ciotki prezesa.

  Skutkuje to tym że pierwsze lepsze nie duże miasto ma stronę podatną przynajmniej na 1 atak który może wyrządzić jakieś szkody. Najdziwniejsze jest to że te strony zazwyczaj w budżecie oznaczają kwoty conajmniej 3-4 cyfrowe :/

  Z drugiej jednak strony sytuacja pomału się poprawia, jeszcze kilka takich niezamówionych testów bezpieczeństwa i może zrozumieją że strony nie wystarczy zainstalować i zostawić a trzeba zadbać o jej bezpeiczeństwo. Pół biedy jeżeli kończy się podmianą strony głównej, gorzej jak któryś z urzędników ma takie samo hasło do CMS’a jak do poczty służbowej.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Strony KWP Szczecin – sześć włamań od początku roku

Komentarze