22.02.2014 | 17:57

Adam Haertle

Triangulacja jako metoda lokalizowania użytkowników aplikacji randkowej

Zagrożenia prywatności czają się czasem w mało spodziewanych miejscach. W niektórych przypadkach nawet udostępnienie jednej, prostej informacji, może prowadzić do zupełnie nieplanowanego ujawnienia innych, poufnych danych.

Tinder to dość popularna w USA aplikacja randkowa na platformy Apple oraz Android. Umożliwia ona przede wszystkim poznanie osób, które znajdują się w bezpośredniej okolicy oraz są zainteresowane spotkaniem. Program boryka się jednak z problemami z ujawnianiem lokalizacji swoich użytkowników.

Dla wszystkich zwracających uwagę, że w artykule używamy słowa „triangulacja” zamiast „trilateracji”: tak, technicznie macie rację, triangulacja opiera się na znajomości długości jednego boku i dwóch kątów trójkąta, podczas kiedy obliczenia w oparciu o same odległości to trilateracja. Trilateracja zwana jest kolokwialnie triangulacją, zatem używamy tego drugiego terminu.

Przecież już nie udostępniamy lokalizacji

Choć interfejs aplikacji jest dość prosty i jedynie informuje użytkownika o odległości, jaka dzieli go od drugiej osoby, to już w lipcu 2013 okazało się, że w tle przesyłane były dokładne współrzędne GPS każdego użytkownika. Wystarczyło ładnie zapytać API, by otrzymać precyzyjną lokalizację każdej osoby zarejestrowanej w aplikacji. Błąd ten został poprawiony i koordynaty zostały usunięte. Nadal jednak podstawową funkcją było pokazanie odległości dzielącej od drugiego użytkownika.

Na ekranie aplikacji widać wartości wyrażone w milach. Kiedy jednak Maks Veytsman z firmy Include Security zajrzał do treści przesyłanych komunikatów, zobaczył tam nie zaokrąglone wartości wyrażone w milach, a liczby przedstawione z dokładnością do 15 miejsca po przecinku.

Fragment komunikatu aplikacji

Fragment komunikatu aplikacji

Triangulacja w świecie aplikacji

Triangulacja to tradycyjna metoda służąca np. do ustalania źródła nadawania sygnału radiowego, używana chociażby przez Niemców w czasie wojny do lokalizowania polskich nadajników. W dzisiejszych czasach najczęściej stosowana jest do lokalizowania użytkowników telefonów komórkowych. Precyzja triangulacji zależy od dokładności, z jaką jesteśmy w stanie określić odległość od poszukiwanego punktu w każdym w trzech punktów pomiarowych. O ile w przypadku sygnału radiowego nie zawsze możemy osiągnąć dużą dokładność (np. w terenie miejskim sygnał może natrafiać na wiele przeszkód), o tyle w tym przypadku dysponujemy bardzo dokładną odległością, podawaną przez aplikację.

Autorom odkrycia nie pozostało już nic innego, jak stworzyć odpowiednią aplikację, która na podstawie ID użytkownika, który miał być zlokalizowany, zakładała w serwisie 3 konta zlokalizowane w mieście, gdzie miała przebywać ofiara, po czym z każdego z tych kont otrzymywała odległość, podstawiała wartości do odpowiedniego wzoru i wyświetlała bardzo precyzyjną lokalizację ofiary.

Triangulacja na podstawie 3 pomiarów

Triangulacja na podstawie 3 pomiarów

Producent aplikacji został powiadomiony o problemie i zmienił sposób informowania o odległości od innego użytkownika. Pamiętajcie zatem, ze czasem pozornie niewiele wnoszące dane mogą zostać wykorzystane w sposób, o jakim nie pomyśleliście.

Powrót

Komentarze

 • 2014.02.24 21:18 123qwe

  Takie proste takie oczywiste ale sam bym tego nie wymyslil :)

  Odpowiedz
  • 2014.02.26 19:30 minus1

   Tylko, że nic nie trzeba tu wymyślać, podobnie jak nie ma potrzeby ponownie wynajdować koła. Postęp zabija czujność

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Triangulacja jako metoda lokalizowania użytkowników aplikacji randkowej

Komentarze