Ukradli 718 000 PLN, kupili 14 sztabek złota, wpadli po kilku dniach

dodał 24 lipca 2019 o 15:43 w kategorii Prawo, Wpadki  z tagami:
Ukradli 718 000 PLN, kupili 14 sztabek złota, wpadli po kilku dniach

Byli dobrze przygotowani. Fałszywe tablice rejestracyjne, fałszywe dowody tożsamości, karty SIM na słupa – postarali się. To wszystko nie pomogło jednak w uniknięciu konsekwencji kradzieży. I bardzo dobrze.

Polska policja ogłosiła kolejny sukces – zatrzymano jedną z grup okradających konta bankowe metodą na duplikaty kart SIM ofiar. Trzech przestępców w wieku od 26 do 29 lat kolejne co najmniej trzy miesiące spędzi bez dostępu do internetu. Zniknął ktoś z Cebulki tak tydzień temu? To może być przedłużony urlop.

Zuchwała kradzież, szybkie zatrzymanie

Ofiarami złodziei były firmy z Wielkopolski. Przestępcy uzyskali dostęp do duplikatów kart SIM osób upoważnionych do operacji na rachunkach bankowych i ukradli łącznie 718 000 PLN. Do jednej z kradzieży doszło 2 lipca tego roku. Złodzieje najwyraźniej przestają już ufać kleptowalutom, ponieważ zamiast kupować za skradzione środki bitcoiny, zamówili na Śląsku dzień wcześniej 14 sztabek złota. Gdy skradzione środki trafiły na kontrolowane przez nich konto słupa, opłacili z niego zakup złota i odebrali sztabki. Najwyraźniej jednak informacja o podejrzanej transakcji trafiła do śląskiej policji, a policjanci szybko zidentyfikowali możliwy scenariusz wydarzeń i połączyli go ze zgłoszeniem kradzieży z rachunku w Ostrowie Wielkopolskim.

Ciekawe, co zatrzymany miał na koszulce. Kadr z filmu udostępnionego przez policję.

Choć złodzieje używali łączności mobilnej, technik anonimizacji, a nawet zadbali o bezpieczeństwo fizyczne, poruszając się pojazdami na fałszywych numerach rejestracyjnych i posługując się fałszywymi dowodami tożsamości, pozostawili wystarczająco dużo śladów, by już 17 lipca policja dokonała zatrzymań w Warszawie i Kołobrzegu trzech mieszkańców województwa mazowieckiego, najwyraźniej komuś przy okazji psując wakacje.

Ciekawy jest wątek 14 sztabek złota – sprawdziliśmy i 718 000 PLN nie za bardzo pasuje do ceny zakupu 14 sztabek któregokolwiek standardowego rozmiaru. 250 gramów po około 45 000 daje tylko 630 000, no ale może reszta to poniesione koszty całej akcji.

W artykule opisującym wydarzenia znajdziecie fragment mówiący:

Jak ustalili śledczy, sprawcy przełamali zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej i dokonali nieautoryzowanych transakcji bankowych.

Według naszych informacji to tylko fantazja poniosła odrobinę autora relacji – nie doszło do „przełamania zabezpieczeń sieci internetowej”, a metodą kradzieży były „zwykłe” duplikaty kart SIM.

Czekamy na wieści o następnych zatrzymaniach – spodziewajcie się ich niebawem.