06.03.2016 | 21:19

avatar

Adam Haertle

Uwaga użytkownicy Transmission na OS X

Jeśli korzystacie z klienta protokołu bittorrent Transmission w systemie OS X to zalecamy szybką aktualizację do 2.91 i usunięcie wersji 2.90, która była zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Nie wiemy w jaki sposób koń trojański został podłożony do kodu, ale przez co najmniej kilka godzin można go było pobrać z oficjalnej strony projektu. Zainfekowana wersja 2.90 była podpisana kluczem deweloperskim, zatem omijała mechanizmy Gatekeepera.

Komunikat na stronie projektu

Komunikat na stronie projektu

Złośliwy program to ransomware nazwane KeRanger i jest prawdopodobnie pierwszym w pełni funkcjonalnym ransomware dla OS X (i kto mówił że klienci Apple wszystko mają wcześniej!). Co ważne, program bierze się do szyfrowania plików dopiero po 3 dniach od instalacji, zatem macie jeszcze czas na jego usunięcie. Instrukcje znajdziecie na stronie Transmission oraz, wraz z bardzo dokładnym opisem złośnika, na blogu firmy PaloAlto.

Na razie nic nie wskazuje, by zainfekowane były również wersje na inne platformy, ale zalecamy ostrożność.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2016.03.06 21:23 Wojtek

  MacOS X to UNIX, na niego nie ma wirusów…

  Odpowiedz
 • avatar
  2016.03.06 22:20 Marcin K.

  Nastraszyliście… nastraszyliście, sam używam na Linux. Ale sprawdzam, wszystko spoko, ewentualny wirus dotrze do mnie dopiero za ~8 wersji. Wersja 1.82 na Ubuntu w repo :-)

  Kochajmy leśnych dziadków z dystrybucji Debian-like :D

  Odpowiedz
 • avatar
  2016.03.07 01:32 Abder

  Już trzeba 2.92, a nie 2.91 instalować, za to nie trzeba ręcznie usuwać malware.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Uwaga użytkownicy Transmission na OS X

Komentarze