09.08.2015 | 00:19

Adam Haertle

Weekendowa Lektura 2015-08-09 – wydanie na panujące upały

Choć nie udało się wczoraj, to ciągle mamy weekend, zatem tradycyjnie zapraszamy do lektury. Jeśli się sprężycie, to do końca niedzieli powinniście dać radę. W ostateczności możecie kawałek zostawić na poniedziałek.

W dzisiejszym wydaniu liczba linków jest trochę mniejsza niż zwykle, ale jakość pozostaje – mamy nadzieję – bez zmian. Miłośnikom BTC proponujemy punkt 2 z koparką, której obliczenie jednego hasha zajmuje 80 sekund oraz AMA z pracownikiem Mt Gox (pkt. 13). W części technicznej gorąco polecamy lekturę raportu na temat rosyjskiej cyberprzestępczności (pkt. 22) oraz przykład udanego odszyfrowania plików wziętych w niewolę przez ransomware (pkt. 24). Powinny pomóc zapomnieć o panującej temperaturze.

Część bardziej beletrystyczna

 1. System ECHELON nie był tylko legendą
 2. Kopanie BTC na komputerze sprzed 55 lat
 3. Chińczycy hakują linie lotnicze i systemy rezerwacji lotów i hoteli
 4. Świat kolekcjonerów nagich fotek
 5. Ubiquiti Networks okradzione na kilkadziesiąt milionów dolarów
 6. Na telefonie zabitego argentyńskiego prokuratora znaleziono spyware
 7. Wygrywanie konkursów botem twitterowym
 8. Co się dzieje gdy policjanci myślą, że wyłączyli kamery
 9. TriCk z TeaMp0isoN nr 3 na liście poszukiwanych terrorystów ISIS
 10. Zdalne przejmowanie deskorolek
 11. Dron dostarcza heroinę do więzienia
 12. Właściciel MtGox aresztowany
 13. AMA z byłym pracownikiem MtGox
 14. Praktyki bezpieczeństwa sycylijskiej mafii

Część bardziej techniczna

 1. [PL] Dekodowanie plików konfiguracyjnych złośliwego oprogramowania
 2. Prezentacje z Black Hat USA
 3. Oryginalne wykorzystanie architektury x86
 4. Bardzo ciekawe badanie trwających ataków na IoT
 5. Niebezpieczny 0day w Mozilli
 6. j00ru wyjaśnia odkryte błędy w sterownikach Adobe: część 1 i część 2
 7. Sprytne urządzenie otwiera wiele samochodów oraz garaży
 8. [PDF] Łamanie brainwalletów
 9. [PDF] Szczegóły śledztwa przeciwko podejrzanemu o terroryzm w USA
 10. Udane hakowanie Tesli
 11. Bezpieczne konfiguracje rozmaitego szyfrowania
 12. Usuwanie znaków wodnych z PDFów
 13. Udany atak na AES128 w kartach SIM
 14. Wyciekły hashe haseł użytkowników kont w ICANN
 15. Rozpoznawanie twarzy w widmie podczerwonym
 16. Jak znaleźć błędy w jądrze WordPressa
 17. Status certyfikatów z SHA1 u różnych wystawców
 18. Komercyjny VPN dla ataków APT
 19. Analiza zagrożeń związanych z wtyczkami do przeglądarek
 20. Zdalne wyłączanie wtyczek w Chrome
 21. Robak infekujący firmware w Macach
 22. [PDF] Ogromny raport na temat rosyjskiego podziemia cyberprzestępczego
 23. [PDF] Botnety oparte o serwery WWW i ich koszty oraz przychody
 24. Fantastyczny przykład udanego ataku na ransomware
 25. Łamanie PINu w Windows Phone
 26. Raport McAfee nt. zagrożeń (w tym analiza narzędzi Equation Group)

Sponsorem Weekendowej Lektury jest firma IMMUSEC.

Powrót

Komentarze

 • 2015.08.09 01:03 yhm

  Wiem, że złą praktyką jest linkowanie do konkurencji, ale na niebezpieczniku jest obszerny artykuł dotyczący Echelona. Zaznaczę, że bardzo ciekawie napisany. Wielokrotnie pan wspominał o tym, że brak czasu na tłumaczenia, a tutaj wpis po polsku i odsyłacza brak. Rozumiem, że może pan o tamtym wpisie nie wiedzieć, ale to źle świadczyłoby o panu, który lekceważy bezpośrednią swoją konkurencję i nawet tytułów w czytniku nie przegląda :)

  Odpowiedz
  • 2015.08.09 09:17 Adam

   Linkowanie do konkurencji jest złą praktyką w innych serwisach – u nas takie linki się pojawiają gdy materiał jest dobry i oryginalny. Poza tym zawsze linkujemy do artykułów źródłowych i link do Echelona też do źródła prowadzi. Gdyby to było autorskie opracowanie a nie tłumaczenie to pewnie by się link pojawił do Niebezpiecznika.

   Odpowiedz
  • 2015.08.10 12:56 .

   „Rozumiem, że może pan o tamtym wpisie nie wiedzieć, ale to źle świadczyłoby o panu, który lekceważy bezpośrednią swoją konkurencję i nawet tytułów w czytniku nie przegląda :)”
   Jeżeli już ktoś kogoś lekceważy, to trollecznik. Trollecznik leje na wszystkich, włącznie z czytelnikami. Napisz coś merytorycznego i mądrzejszego od ich tendencyjnych artykułów-reklamówek, to nie przejdzie to tam moderacji… xD

   Odpowiedz
 • 2015.08.09 08:43 Duży Pies

  To może ja zarekomenduję coś dłuższego (książki) do poczytania, w nawiązaniu do tematyki którą przedstawia nasz Adam:
  .
  1) Wojciech Kurowski: Mafia 2.0. Jak organizacje przestępcze kreują wartość w erze cyfrowej, wydawnictwo Poltext. Link do opisu: http://www.sledczy.pl/spz/Sprawa-Zietary-Zbrodnia-i-kleska-panstwa_Krzysztof-M-Kazmierczak-Piotr-Talaga.html
  .
  2) Krzysztof Kaźmierczak & Piotr Talaga: Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa, wydawnictwo Zysk i S-ka. Link do strony wydawnictwa: http://www.poltext.pl/b1785-mafia-2-0.htm
  .
  3) Bertold Kittel: System. Jak mafia zarabia na śmieciach, Wydawnictwo Naukowe PWN. Link do opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194037/system-jak-mafia-zarabia-na-smieciach
  .
  4) Robert Zawada: Związane skrzydła. Dlaczego polskie samoloty spadają. Raport pilota, wydawnictwo Helion. Link do strony wydawnictwa: http://onepress.pl/ksiazki/zwiazane-skrzydla-dlaczego-polskie-samoloty-spadaja-raport-pilota-robert-zawada,piloci.htm
  .
  5) Marek Krajewski & Jerzy Kawecki: Umarli mają głos, wydawnictwo Znak. Link do strony wydawnictwa: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6238,Umarli-maja-glos
  .
  6) Jerzy Konieczny: Badania poligraficzne. Podręcznik dla zawodowców, Oficyna Wydawnicza Łośgraf. Link do strony wydawnictwa: http://www.losgraf.pl/index.php-s=karta&id=203.htm
  .
  Dla osób specjalizujących się w kryminalnej analizie polskiej zorganizowanej przestępczości gospodarczej, gorąco polecam książkę „System. Jak mafia zarabia na śmieciach”. Książka mimo że napisana i wydana 2 lata temu, to opisuje ciągle bardzo aktualne problemy, niestety wciąż nierozwiązane. Pozycja obowiązkowa!
  .
  Tak samo pozycją obowiązkową jest książka o zabójstwie polskiego dziennikarza śledczego Jarka Ziętary. Do dziś nie znaleziono ciała, ale to nie problem dla inteligentnego i profesjonalnego mordercy. Jarka zabito, to pewne. Prawie pewne jest też, kto był w to umoczony. Bardzo trudna i ciekawa sprawa.
  .
  Dla osób specjalizujących się w kryminalistyce, książka dra Kaweckiego będzie prawdziwą przyjemnością. Pan Dr Jerzy Kawecki, to wybitny i bardzo doświadczony medyk sądowy, biegły sądowy we wrocławskiej Palestrze. Świetny specjalista i wspaniały dydaktyk. Miałem zajęcia z Panem doktorem z medycyny sądowej, w prosektorium robił nam sekcje zwłok i było bardzo ciekawie! Ciepło wspominam mądrego i życzliwego Pana Doktora! Studiowałem na kilku uczelniach i tylko czasem spotykałem tam prawdziwych naukowców, Pan Kawecki właśnie taki jest!
  .
  W ogóle, polecam studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, są tam naprawdę wybitni specjaliści z medycyny sądowej: prof. Jurek, dr Kawecki, dr Susło. Miałem z nimi zajęcia i w ciemno mogę ich polecić każdemu adeptowi kryminalistyki.
  .
  Tak samo ważna dla kryminalistyków jest książka o badaniach poligrafiznych. Książka akademicka, taka „definicyjna”, ale ciekawa i wartościowa. To minimum wiedzy jakie należy posiadać o badaniach wariograficznych.

  Odpowiedz
 • 2015.08.09 08:51 Duży Pies

  Cholera, w pozycjach 1 i 2, pomyliłem linki, za co Was przepraszam:)

  Odpowiedz
 • 2015.08.09 12:14 Duży Pies

  Jeszcze dodam jedną pozycję książkową:
  7) Wojciech Andrzej Kasprzak: Ślady cyfrowe. Studium prawno-kryminalistyczne. Wydawca: Difin. Link do strony wydawnictwa: http://www.ksiegarnia.difin.pl/prawo-w-praktyce/44/slady-cyfrowe-studium-prawno-kryminalistyczne/2370
  .
  W upalny sierpień, przy chłodnym piwie, dobrze jest obejrzeć ciekawy i wartościowy film. Polecam Adamowi i forumowiczom 2 dobre filmy fabularne o konflikcie izraelsko-palestyńskim:
  1) Omar: http://www.filmweb.pl/film/Omar-2013-685807#
  .
  2) Zamach(L’Attentat): http://www.filmweb.pl/film/Zamach-2012-660822#

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Weekendowa Lektura 2015-08-09 – wydanie na panujące upały

Komentarze