Wiele błędów w menedżerach haseł

dodał 12 lipca 2014 o 00:20 w kategorii Drobiazgi  z tagami:

Korzystanie z programów wspomagających zarządzanie hasłami należy do kanonu porad bezpieczeństwa. Programy te zapamiętują za nas skomplikowane hasła, różne dla każdego serwisu, czyli coś, czego większość użytkowników nie jest w stanie zapamiętać samodzielnie. Niestety niektóre z tych programów posiadają błędy, które narażają ich użytkowników na spore ryzyko.

Naukowcy przebadali bardzo dokładnie te menedżery haseł, które działają jako strony internetowe, wtyczki czy skrypty JS w formie zakładek. Spośród pięciu rozwiązań dostępnych na rynku (LastPass, RoboForm, My1login, PasswordBox i NeedMyPassword) żaden nie oparł się wszystkim atakom, a niektóre błędy były dość poważne (ujawnienie hasła użytkownika liczy się jako poważne). Większość producentów już błędy załatała, ale nadal warto poznać, na jakie ryzyko wystawieni byli ich użytkownicy. Polecamy lekturę całości raportu, a szczególnie rozdziału 4.

Zestawienie odkrytych podatności

Zestawienie odkrytych podatności

Pod wpływem tego raportu nie rekomendujemy używania menedżerów haseł w trybie online. Menedżery „tradycyjne”, oparte na aplikacji z danymi przechowywanymi lokalnie, oferują może mniej funkcjonalności (np. nie ma możliwości udostępnienia hasła komuś innemu), ale dają atakującemu dużo mniejsze pole do popisu.