Wirus udający policyjny komunikat

dodał 19 stycznia 2012 o 21:18 w kategorii Złośniki  z tagami:
Wirus udający policyjny komunikat

Kreatywność twórców wirusów nie przestaje zadziwiać, tak samo jak zdolność użytkowników do ulegania niezbyt wyrafinowanym podstępom. Jak opisuje blog Pandalabs, w sieci pojawił się wirus, wyświetlający użytkownikowi stronę stylizowana na policyjny komunikat.

Strona, występująca w wielu językach, zawiera logo lokalnej policji oraz komunikat sugerujący, że właściciel komputera został przyłapany na na odwiedzaniu witryn zawierających pornografię dziecięcą. Dodatkowo padają oskarżenia o rozsyłanie emaili zawierających „materiały terrorystyczne”. Metodą wyjścia z tej krępującej sytuacji okazuje się przekazanie 100 euro „kary” za pośrednictwem serwisu Ukash lub Paysafecard.

Witryna zawiera błędy językowe, a sam podstęp nie wydaje się szczególnie wiarygodny. Niewykluczone jednak, że mniej świadomi internauci mogą dać się nabrać oszustom. Do tej pory zidentyfikowano warianty wirusa skierowanego na rynek angielski, włoski, hiszpański, holenderski i niemiecki. Wcześniejsze warianty tego samego robaka udawały komunikat o pirackim oprogramowaniu Microsoftu. Sam wirus wykrywany jest jako „Ransom”.

W nowszym artykule opisaliśmy jedną z metod usunięcia wirusa policyjnego.

Poniżej zrzuty ekranu wirusa, zebrane przez Pandalabs.