19.01.2012 | 21:18

Adam Haertle

Wirus udający policyjny komunikat

Kreatywność twórców wirusów nie przestaje zadziwiać, tak samo jak zdolność użytkowników do ulegania niezbyt wyrafinowanym podstępom. Jak opisuje blog Pandalabs, w sieci pojawił się wirus, wyświetlający użytkownikowi stronę stylizowana na policyjny komunikat.

Strona, występująca w wielu językach, zawiera logo lokalnej policji oraz komunikat sugerujący, że właściciel komputera został przyłapany na na odwiedzaniu witryn zawierających pornografię dziecięcą. Dodatkowo padają oskarżenia o rozsyłanie emaili zawierających „materiały terrorystyczne”. Metodą wyjścia z tej krępującej sytuacji okazuje się przekazanie 100 euro „kary” za pośrednictwem serwisu Ukash lub Paysafecard.

Witryna zawiera błędy językowe, a sam podstęp nie wydaje się szczególnie wiarygodny. Niewykluczone jednak, że mniej świadomi internauci mogą dać się nabrać oszustom. Do tej pory zidentyfikowano warianty wirusa skierowanego na rynek angielski, włoski, hiszpański, holenderski i niemiecki. Wcześniejsze warianty tego samego robaka udawały komunikat o pirackim oprogramowaniu Microsoftu. Sam wirus wykrywany jest jako „Ransom”.

W nowszym artykule opisaliśmy jedną z metod usunięcia wirusa policyjnego.

Poniżej zrzuty ekranu wirusa, zebrane przez Pandalabs.

Powrót

Komentarze

 • 2012.03.16 20:20 Koleś

  Przed chwileczką pokazał mi się ten wirus, ale nie było większego problemu z usunięciem go. Wystarczy zmienić użytkownika i się wlogować się, a ukaże się menu start. Następnie w autostarcie wystarczy usunąć plik. Na dodatek antywirus i gotowe.

  Odpowiedz
 • 2012.06.21 08:51 Włodzimierz

  Padłem ofiarą tego wirusa , zapłciłem przez Ukash , czy pieniądze przepadły ?

  Odpowiedz
  • 2012.07.02 15:08 Adrian

   Włodzimierz wydaje mi się ze tak ponieważ z pewnością pieniądze zostały wybrane za pomocą kodu ;/

   Odpowiedz
 • 2012.08.17 19:16 Piotr

  Też to miałem i u mnie wylogowanie nie wystarczyło bo tuż po ponownym zalogowaniu i tak blokowało.Ja uruchomiłem komp w trybie awaryjnym (wtedy nie blokowało tylko nie miałem neta) i zastosowałem przywracanie systemu. Podziałało:)

  Odpowiedz
 • 2012.12.30 21:19 Mariusz

  Witam, mam taki sam problem. Lecz nie mogę włączyć nawet na trybie awaryjnym bo odrazu wyskakuje ten ukash ;/ co zrobic ? Kod nie działa, usunąć się nie da bo po chwili włącza się ukash.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Wirus udający policyjny komunikat

Komentarze