Oprócz zaklejenia kamery laptopa niektórzy użytkownicy odcinają także wbudowany mikrofon. Na nic jednak ich wysiłek, ponieważ okazuje się, że słuchawki podłączone do portu słuchawkowego można także zmusić do rejestrowania dźwięku.
Po rewelacjach Snowdena więcej użytkowników zaczęło stosować fizyczne zabezpieczenia swojej prywatności. Popularne stało się zaklejanie kamer w laptopach a część bardziej wrażliwych osób odcinała lub usuwała także wbudowany mikrofon. Izraelscy naukowcy pokazali jednak, że do skutecznego podsłuchu wystarczą zaledwie podłączone do komputera słuchawki – i nie trzeba ich przepinać do portu mikrofonowego.
Fale dźwiękowe i elektromagnetyczne
Głośniki i mikrofony działają w bardzo podobny sposób. Jedne i drugie są konwerterami fal elektromagnetycznych i dźwiękowych. Pewnie część z Was eksperymentowała z podłączaniem tanich słuchawek do portu mikrofonu w sytuacji gdy mikrofon był bardzo potrzebny a nie było go pod ręką. Sposób ten działa całkiem nieźle – słuchawki rolę mikrofonu pełnią bez większych protestów i choć jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia to lepszy taki mikrofon niż żaden. Jakim jednak cudem słuchawki mogą działać jako mikrofon gdy są podłączone do portu słuchawkowego?
Odpowiedź na to pytanie znaleźli uczeni z wydziału badań cyberbezpieczeństwa Uniwersytetu Ben Guriona. Odkryli oni, że port wyjścia audio – czyli słuchawkowy – można w prosty sposób zamienić na port wejścia – czyli mikrofonowy. Jak to możliwe? Zawdzięczamy to mało znanym funkcjom sterowników układów audio firmy Realtek. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że układ właśnie tej firmy macie na swoim komputerze – jest ona jednym z ich najpopularniejszych dostawców. Sterowniki te umożliwiają programową zmianę przeznaczenia portu. Powoduje to, że port wyjścia może stać się portem wejścia dzięki zmianie odpowiedniego wpisu w rejestrze Windowsa. Wygodne, prawda?
Badacze napisali program nazwany SPEAKE(a)R, który po uruchomieniu na komputerze powoduje, że podłączone do niego słuchawki zaczynają działać jak mikrofon. W przeprowadzanych eksperymentach udowodnili, że dźwięki nagrywane takim zaimprowizowanym mikrofonem można bez problemu rozpoznać. Brzmi to trochę jak science fiction, lecz nie mamy powodu nie ufać w wiarygodność opublikowanej pracy lub poniższej demonstracji.
Co robić by nie dać się podsłuchać?
Niestety większość rozwiązań dość istotnie obniża wygodę korzystania z komputera. Można wymontować wszystkie porty audio, można zaspawać port słuchawkowy, można także wyłączyć z poziomu BIOSu obsługę audio lub próbować pisać narzędzia do wykrywania manipulacji sterownikami – jednak narzędzia te będą oczywiście także podatne na manipulacje. Można także przerzucić się na głośniki – spora ich część nie może być użyta jako mikrofon. Co ciekawe, funkcje zmiany przeznaczenia portu audio są zaimplementowane zarówno w sterownikach dla systemu Windows jak i dla systemów z jądrem Linux. Brak do tej pory informacji o możliwości podobnej manipulacji w smartfonach – lecz tam zapewne liczba osób które wyłączyły fizycznie mikrofon będzie trochę mniejsza. Miłośnikom słuchawek pozostaje zatem albo mieć nadzieję, że nie podsłuchuje ich Mossad, albo pogodzić się z tym, że jak będą chcieli podsłuchać to i tak podsłuchają.
Komentarze
a co ze słuchawkami usb?
po usb nawet gorzej, ze słuchawek podpiętych po usb nagrywam wideo :)
XD
Słuchawki USB to już w ogóle zero problemu bo nie trzeba się nawet kłopotać z zamianą wyjścia w wejście.
One mają swoją własną wbudowaną kartę dźwiękową.
Na USB chyba bezpieczne, ponieważ z artykułu wynika, że to tylko „ficzer” realteka (chociaż nie wiadomo jaką kartę mają słuchawki). Ale i tak ze słuchawkami na USB powinno być więcej problemu.
Odpinasz kabel i pop sprawie. Nie trzeba nic instalować.
Przełączalny port mikrofon/słuchawki zazwyczaj ma narysowane obok niego na obudowie symbole zarówno mikrofonu, jak i słuchawek. Jak wetkniesz coś do tego portu, to sterownik od razu wyrzuca okienko z pytaniem, czy podłączyłeś mikrofon, słuchawki czy line-in. Ale np. w komputerze, którego uzywam w pracy, jest obok tego drugi port, który jest tylko wyjściem – ma narysowany obok siebie tylko symbol słuchawek, a jak coś do niego podłączę, to sterownik tylko wyświetla komunikat, ze podłączyłem urządzenie do wyjścia audio.
Z kolei w moim domowym komputerze mam jednofunkcyjne porty mikrofonu i słuchawek, bez mozliwości przełączania.
Tak więc trzeba zwrócić uwagę na to, co dokładnie się ma w komputerze.
To, że Ty (czyt. użytkownik) nie możesz w sterowniku zmienić przeznaczenia portu nie jest równoznaczne z tym, że nie jest to możliwe. Tak samo *standardowy* sterownik nie pozwala na wyłączenie LED-a w kamerce w czasie gdy jest ona aktywna, ale nie znaczy to, że nie jest to możliwe.
i zazwyczaj podczas inwigilacji przez windows 10 ta dioda będzie wyłączona a kamera aktywna.
następnym razem może przeczytaj treść artykułu przed komentowaniem go?
No raczej wątpię,aby port słuchawek w laptopie był „zasilany” bezpośrednio z układu realtek, a jak jest wzmacniacz po drodze, to nici z podsłuchiwania…
Po drodze do wyjścia słuchawkowego też jest wzmacniacz, nazywa się to dokładnie „wzmacniacz słuchawkowy”.
Na koniec (no właśnie, czy to na pewno koniec) zostają głośniki, za ich pomocą tez można podsłuchiwać ;)
„Można także przerzucić się na głośniki – spora ich część nie może być użyta jako mikrofon”
Dlaczego? Przecież słuchawki to właśnie miniaturowe głośniki. Może chodziło o kolumny z własnym wzmacniaczem?
Od dawna stosowana metoda w przypadku uszkodzonych portów.
Albo pozostaje wstawić dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy między port i słuchawki. Tego obejść się nie da.
Można też włożyć do gniazdek głośników i mikrofonu małego Jacka (koszt kilkadziesiąt groszy w sklepie elektronicznym)
„…słuchawki rolę mikrofonu pełnią bez większych protestów i choć jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia to lepszy taki mikrofon niż żaden. Jakim jednak cudem słuchawki mogą działać jako mikrofon gdy są podłączone do portu słuchawkowego? Odpowiedź na to pytanie znaleźli uczeni z wydziału badań cyberbezpieczeństwa Uniwersytetu Ben Guriona. Odkryli oni, że port wyjścia audio – czyli słuchawkowy – można w prosty sposób zamienić na port wejścia – czyli mikrofonowy…”
To potrzebowali do tego aż uczonych?
…Można wymontować wszystkie porty audio, można zaspawać port słuchawkowy, można także wyłączyć z poziomu BIOSu…
A nie łatwiej nie podłączać słuchawek:). Samo wejście nie nagrywa.
Oj, zdziwiłbyś się.
Ja się kiedyś zdziwiłem, gdy nagrywałem swój głos, i coś kiepską miał jakość. Dopiero po chwili się zorientowałem, że zapomniałem podpiąć wtyczki mikrofonu :P A mimo to gniazdo mikrofonowe nadal „łapało” z niego sygnał „na odległośc” :P
Inb4: nie, nie mam wbudowanego mikrofonu.
Musisz mieć bardzo elektryzujący głos, skoro przy pustym porcie słuchawkowym i mikrofonowym coś Ci się nagrało bez wbudowanego mikrofonu.
„Jedne i drugie są konwerterami fal elektromagnetycznych i dźwiękowych” – raczej konwerterem impulsów elektrycznych i fal mechanicznych (dźwiękowych)
Ciąg impulsów elektrycznych (a nawet pojedynczy impuls) jest równoważny fali elektromagnetycznej. Wiedziano o tym już w XIX wieku.
Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, czy głośniki laptopowe można wykorzystać w ten sposób
Tak, gdzieś już o tym pisano, nie pamiętam czy nie na Z3S.
Te głośniki to najczęściej tanie „plastiki” z Chin a nie porządne membrany, dodatkowo będą zbierały hałas z wentylatora i twardziela (jeśli nie ma w laptopie elementów pasywnych), więc jakość będzie bardzo niska.
Jak te nowe dźwiękówki wchodziły, to piano o tym na lewo i prawo, a teraz ktoś to ODKRYŁ???
Pisałem o takiej możliwości ze 2 lata temu na forum Z3S. Pamiętam jak mnie wtedy skrytykowano, że to niemożliwe, itp.
Mam Linuksa niczego sie nie boje.
To może najpierw byś przeczytał artykuł do końca…
Rada prosta – pomiędzy słuchawki a port włączyć wzmacniacz. Mały, średniej jakości wzmacniacz słuchawkowy kosztuje jakieś 1500PLN, czyli w częściach do samodzielnej budowy wyjdzie Wam jakieś 20 złotych. Wzmacniacz wzmacnia w jedną stronę. Pozdrawiam.
Nie wiem jak u was, ale u mnie (płyta główna asus pro4s, chipset z170) podłączyłem dwie pary słuchawek (do wyjścia mikrofonowego), tzw. pchełek, na jednej parze w ogóle nic nie nagrało poza jakimś szumem, który był nawet przy kompletnej ciszy, natomiast inne słuchawki nagrały głos bardzo kiepsko, musiałem wzmocnić dźwięk maksymalnie (w ustawieniach mikrofonu) + odsłuchiwać nagrania na słuchawkach, którym głośność też ustawiłem bardzo wysoką i szło zrozumieć słowa, ale były bardzo ciche i musiałem nagrywać je z odległości 2 centymetrów od słuchawek, bo w przypadku 50 centymetrów była cisza.
Od czego to zależy? Może mam zbyt tanie słuchawki? (jeśli tak, to już znamy metodę zabezpieczenia się :))
mnie nie można bo ja wszystko lobie w klatce faradaja nawet kanapki a jak nie mogę bo nie mam klatki pod ręką to się owijam foliom aluminiową. Dobrym pomysłem jest również siedzenie przed komputerem w kominiarce jak wam się nie chce tracić kasy na izolacje.
Ja mam rozwiązanie! Słuchawki przez Bluetooth lub aptX. Teraz możecie postawić piwo za moją piękną poradę :)
1C5TNCgHXV773uD78A9qn6Rt7bkHTsm58w
>Odkryli oni, że port wyjścia audio – czyli słuchawkowy – można w prosty sposób zamienić na port wejścia – czyli mikrofonowy. Jak to możliwe? Zawdzięczamy to mało znanym funkcjom sterowników układów audio firmy Realtek.
To informacja nieprawdziwa. Gdyby sprzęt tego nie obsługiwał (jak przed Intel HD Audio) to sterowniki by nic nie wskórały.
Do tego „Odkryli” coś o czym „trąbiło” się jak jedna z zalet nowych układów.
Ktoś da linka do pobrania softu? Przetestuję u siebie :-)
Ech, niektórzy to raczej mają nadzieję, że ich podsłuchuje Mossad :)
Ciekawe czy da się też zmienić wyjście mikrofonowe na głośnikowe. Wtedy by się dało zrobić od biedy dźwięk czterokanałowy ;) Kiedyś jako POC próbowałem robić w Realteku dźwięk czterokanałowy przez tylne i przednie wyjście z desktopa – da się, ale w Windowsie sporo zabawy było – ustawić, żeby wyjścia działały jako dwa urządzenia audio, a potem za każdym razem musiałem tworzyć graf, który mapował głośniki 1, 2 do jednego i 3, 4 do drugiego. Na pewno da się to zrobić jakoś programowo. Może ktoś to zrobi i zarobi krocie na szerłerze, który magicznie rozbudowuje nam sprzęt za jedyne 20 USD? ;)
A czy da się zamienić mikrofon podłączony pod jacka w mini głośnik?
glosnik ma równiez funkcje mikrofonu