04.08.2014 | 21:40

Adam Haertle

Zaszczytne grono nominowanych do Pwnie Awards 2014

Jak co roku w sierpniu w trakcie konferencji Black Hat rozdawane są jedne z najważniejszych nagród w świecie bezpieczeństwa – Pwnie Awards. W tym roku w gronie nominowanych brak naszych rodaków, ale nadal lista jest imponująca.

Pwnie Awards w ostatnich latach były dla nas powodem do dumy z talentów informatycznych Polaków. Rok temu na liście zwycięzców znaleźli się j00ru i Gynvael (a także magazyn Hakin9), a nominowany był Paweł @pa_kt. Rok wcześniej jooru także sięgnął po to trofeum a na liście nominowanych był też Rafał Wojtczuk. Z kolei w roku 2011 swoją statuetkę otrzymał Piotr Bania. 2014 jest zatem pierwszą edycją od 4 lat, w której brak Polaków. Kto okazał się bardziej godny tegorocznych nagród?

Słodkie kucyki dla laureatów

Słodkie kucyki dla laureatów

Nominacje

W kategorii „najlepszy błąd po stronie serwera” znajdziemy autorów „Abusing JSONP with Rosetta Flash” (CVE-2014-4671) czyli kreatywnego podejście do omijania zabezpieczeń „same origin'”, odkrywców Heartbleed, którego nie mogło na tej liście zabraknąć, odkrywców błędów w interfejsie IPMI, które, choć bardzo poważne, nie odczekały się odpowiedniego nagłośnienia oraz autora bloga /dev/ttyS0 za całokształt prac nad piętnowaniem jakości wbudowanego oprogramowania domowych ruterów.

Z kolei w kategorii „najlepszy błąd po stronie klienta” znajdziemy również odkrywców Heartbleed (które działa w obie strony), Geohota za manipulację pamięcią Google Chrome  (CVE-2014-1705), Iana Beera za błędy w Safari  (CVE-2014-1300) oraz odkrywców słynnego Goto fail, błędu w implementacji SSL w oprogramowaniu Apple (CVE-2014-1266).

Za „najlepszy błąd podniesienia uprawnień” uznano prace nad błędem w jądrze Windows umożliwiającym ucieczkę z piaskownicy internet Explorera (CVE-2014-1767), ucieczkę ze środowiska VirtualBox  (CVE-2014-0981), sposób na roota na Samsungu Galaxy S5 (CVE-2014-3153) oraz dwa jaibreaki iOS – evasi0n oraz Pangu.

Za najbardziej innowacyjne badania nominację otrzymały prace nad błędami sprzętowymi w architekturze ARM, omijaniem zabezpieczeń Windows 8.1 z użyciem niebezpiecznych obiektów COM (nagrodzone także przez Microsoft), wydobywaniem kluczy RSA na podstawie dźwięków wydawanych przez pracujący komputer, a nagrywanych przez mikrofon telefonu, omijaniem Windows 8 UEFI Secure Boot oraz używaniem techniki ROP do ominięcia ASLR i NX bez znajomości wykorzystywanego pliku binarnego.

Za najgorszą reakcję na zgłoszenie błędu dostało się OpenCart, które zwyzywało zgłaszającego, FireEye które rzekomo doprowadziło do zwolnienia zgłaszającego z firmy, w której pracował, AVG za uznanie błędów za celowo wprowadzone funkcje oraz General Motors za ignorowanie zgłaszanych usterek, które mogły prowadzić do poważnych wypadków.

W najzabawniejszej kategorii „wielka wpadka” ponownie trafimy na Heartbleed oraz jego siostrę Goto Fail a także na włamanie do firmy Target i kradzież dziesiątek milionów numerów kart kredytowych (sprzęt wykrył włamanie, firma monitorująca ostrzegła dział bezpieczeństwa, który nic z tym ostrzeżeniem nie zrobił) oraz nieznany nam wcześniej incydent, dzięki któremu członkowie organizacji  (ISC)^2 zrzeszającej ekspertów do spraw bezpieczeństwa mogli, podając na stronie www ujemne wartości w formularzu zamówienia, otrzymać 100% zniżki na opłatę członkowską.

Z kolei w trudnej do przetłumaczenia kategorii „Epic 0wnage” nominowani zostali odkrywcy Heartbleed (tak, to czwarta nominacja dla jednego błędu – rekord wszech czasów), anonimowi autorzy włamania do firmy Target, anonimowy autor włamania do serwisu Inputs.io (rekomendujący posiadaczom BTC trzymanie ich w urządzeniach nie podłączonych do sieci) oraz Mark Karpeles, słynny właściciel i główny programista giełdy Mt Gox.

Powrót

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Zaszczytne grono nominowanych do Pwnie Awards 2014

Komentarze