Amerykanie chcą od Cloudflare danych właścicieli Chomikuj

dodał 24 czerwca 2019 o 15:11 w kategorii Prawo 
Amerykanie chcą od Cloudflare danych właścicieli Chomikuj

Amerykańska RIAA, zrzeszająca wydawców utworów muzycznych i ścigająca internetowych piratów, najwyraźniej próbuje coś zrobić z serwisem Chomikuj.pl, znajdującym się w czołówce światowych hostingów oskarżanych o naruszenia praw autorskich.

TorrentFreak opublikował wezwanie sądowe, które RIAA przekazała Cloudflare. RIAA przekonała amerykański sąd, by ten zatwierdził wniosek o przekazanie danych osób lub firm stojących za serwisem Chomikuj. Najwyraźniej ta droga stała się konieczna, ponieważ właściciele Chomikuj postanowili zatrzeć swoje ślady w sieci.

Czego szuka RIAA

Strona Chomikuj.pl korzysta z usługi Cloudflare, ukrywającej chociażby lokalizację jej serwerów. Zapewne jednak za te usługi płaci, zatem RIAA poprosiła Cloudflare o udostępnienie takich informacji jak imiona, nazwiska osób lub nazwy firm, adresy fizyczne, numery telefonów, adresy e-mail, adresy IP oraz informacje o płatnościach powiązanych ze świadczoną usługą. Prośba obejmuje zarówno dane obecne, jak i historyczne.

Strona Chomikuj.pl

Kto trzyma Chomika?

Polska prasa wprost informowała, że założycielami i właścicielami Chomikuj.pl do jesieni 2010 było dwóch braci, Mateusz i Piotr Truszkowscy. Kiedy jednak w 2010 zaczęły się kłopoty serwisu związane z negocjacjami z polskimi wydawcami książek, firma zmieniła właściciela. Nowy posiadaczem Chomikuj.pl została firma FS File Solutions Limited z siedzibą w Nikozji na Cyprze. Kiedy z kolei w 2017 cypryjska firma przegrała ważny proces przed polskim sądem (chociaż walka prawników nadal trwa), okazało się, że od 2016 właścicielem Chomikuj.pl jest już inny podmiot. Tym razem zakupem zainteresowana była firma spoza UE – Kelo Corporation z Belize. Kelo Corporation wydaje się być firmą hostingową (a przynajmniej taką ofertę ma na swojej stronie), ale ceny usług sprawiają wrażenie, jakby nie walczyła zbyt agresywnie o klientów. Trudno w tej sytuacji dziwić się posiadaczom praw autorskich, którzy chcieliby dochodzić swoich uprawnień, lecz nie wiedzą, od kogo.

Chomik wielce popularny

Serwis Chomikuj.pl osiągnął spory sukces. Jeśli zmierzyć go liczbą skarg właścicieli praw autorskich, znajduje się w światowej czołówce.

Ranking żądań usunięcia treści

O karierze braci Truszkowskich możecie poczytać w tym obszernym artykule. Będziemy obserwować rozwój wydarzeń – biorąc pod uwagę np. los założyciela serwisu Mega, spodziewamy się ciekawego ciągu dalszego.