18.04.2015 | 20:42

avatar

Adam Haertle

:) Bezpieczeństwo informacji w pigułce

Poniższy komiks pokazuje jak w prawdziwym życiu wygląda bezpieczeństwo informacji.  Z jednej strony przysłowiowe „szyny miny karabiny”, a potem i tak użytkownik robi co chce…

security

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.04.18 21:17 nonqu

  GIODO a praktyka firmowa.
  Wymuszanie odpowiednio skomplikowanego hasła, zmiany co 30 dni, itd. a potem pani Ania z marketingu przypina sobie hasła na karteczce do laptopa z którym jeździ do klientów…
  A szef oczywiście ma to gdzieś i sam pisze hasła na post-it.

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.04.18 21:35 Renoma

   A ta polityka jest właśnie w tym celu, żeby zapisywać hasła? Nie od dziś wiadomo, że wymuszanie częstej zmiany haseł powoduje pogorszenie ich jakości.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.04.18 23:28 nonqu

    Przykłady haseł (proste do zapamiętania i pewnie pod brute-forcem by szybko padły, ale spełniają wymagania giodo), które owieczki muszą zapisywać:
    Dla pani Ani: Ni3wyrobi3targ3tu_w_04
    Dla szefunia: Mam-30kNAkoncie!

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.04.19 18:43 Michał

     Faktycznie te przykładowe hasła by szybko padły? Przyznam się bez bicia, że tego typu hasła uważałem za minimalnie mniej bezpieczne, jak te generowane całkiem losowo. Byłbym wdzięczny za opinie fachowców :)

     Odpowiedz
     • avatar
      2015.04.20 14:54 Jan Bambosz

      Klasyk już się wypowiadał:
      https://xkcd.com/936/

     • avatar
      2015.04.20 15:28 Lol

      Cóż, wystarczy metoda słownikowa z emelentami brute force (łączenie haseł, dodawanie fraz typu 123, zamiana e na 3, a na 4 i odwrotnie, rozne kombinacje wielkich/malych liter etc.) i takie hasło leci w pieruny.

      Żeby było bezpieczniejsze trzeba zwiększyć entropię, chociażby robiąc bezsensowne połączenia jak drutkrzakżyrafa, zmodyfikować słowa drucikkszaczorżyrafencja, dodać rozne znaczki i pozamieniać kilka rzeczy dRvC1|<KsH4<ZoRŹyP\aw3Nc1a i wtedy można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie hasła które można byłoby w miare łatwo zapamiętać :3

     • avatar
      2015.05.01 01:07 nikt

      Dobre hasło ma mieć wysoką entropię (ze 100 bitów powinno w większości przypadków wystarczyć), więc albo krótka losowa masakra (z 16 losowych znaków),albo długie słownikowe hasło po kilku modyfikacjach (kilkadziesiąt znaków w kilku wyrazach pisanych z błędami i dodatkowymi losowymi znakami we wmiare losowych miejscach).
      W przypadku łatwych do zapamiętania długich haseł chodzi o to, by słownik używany do ich łamania musiał być jak najgrubszy.
      Niezłym pomysłem może być też używanie znaków spoza klawiatury (nie zawsze możliwe) wpisujacąc znaki za pomocą kombinacji Lewy_Alt+numer_na_klawiaturze_numerycznej np: ♪☺♂.
      Wg mnie lepiej po prostu trzymać większość haseł w kontenerach typu KeepAss i przeboleć zapamiętanie jednego lub kilku bardzo mocnych haseł + pliki kluczowe, a resztę generować losowo.

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

:) Bezpieczeństwo informacji w pigułce

Komentarze