11.03.2015 | 10:29

Adam Haertle

Błąd Windows użyty w Stuxnecie nie był prawidłowo załatany od 5 lat

W roku 2010 Microsoft nieskutecznie załatał błąd w obsłudze plików LNK umożliwiający zainfekowanie komputera przez samo włożenie do niego odpowiednio spreparowanego dysku USB. Łatę MS można było łatwo ominąć.

Podstawową bronią Stuxnetu był błąd w przetwarzaniu plików LNK (СVE-2010-2568), który pozwalał infekować każdy komputer, do którego został podłączony zarażony napęd USB. Komputery irańskich naukowców, które stanowiły ostateczny cel ataku, nie były podłączone do internetu, zatem możliwość ich zainfekowania przez napędy USB była główną nadzieją twórców wirusa. Błąd ten został pierwszy raz użyty w listopadzie 2008 przez konia trojańskiego Zlob. Z bliżej niesprecyzowanych powodów nikt – oprócz najwyraźniej twórców Stuxnetu – nie zwrócił wtedy uwagi na fakt używania przez Zloba błędu typu 0day i został on załatany dopiero kilka tygodni po odkryciu Stuxnetu. Łata była jednak nie do końca skuteczna.

Wczytywanie ikonek z plików wykonywalnych? Świetny pomysł!

Nie wiemy, jaka idea przyświecała twórcom mechanizmu wyświetlania ikon plików LNK w systemie Windows, gdy wpadli na pomysł, by można je było wczytywać z bibliotek DLL. Pliki LNK, zawierające skróty do innych plików lub folderów, mogą w Windowsie ładować swoje ikony z plików CPL. Z kolei pliki CPL to w istocie pliki DLL. Oryginalny eksploit polegał zatem na wskazaniu jako źródło ikony pliku LNK złośliwej biblioteki DLL. Wystarczyło samo podłączenie do komputera napędu USB je zawierającego i otwarcie dowolnego folderu (lub posiadanie włączonej funkcji AutoPlay) by doszło do infekcji.

Załatane, ale dalej podatne

Gdy błąd został nagłośniony Microsoft wypuścił łatę MS10-046, która wprowadziła listę dozwolonych plików CPL, z których można wczytywać ikony. W styczniu tego roku niejaki Michael Heerklotz odkrył jednak sposób na ominięcie tych ograniczeń. Wykorzystał on logikę mechanizmów zabezpieczeń by przemycić taką ścieżkę do złośliwego pliku, która na skutek wewnętrznej obróbki w systemie przejdzie wszystkie weryfikacje poprawności a jednocześnie wskaże na plik wybrany przez atakującego spoza białej listy.

Fragment kodu umożliwiającego atak

Fragment kodu umożliwiającego atak

Opisany atak ma tym poważniejsze konsekwencje, że działa stabilnie i skutecznie we wszystkich wersjach Windowsa, ponieważ wykorzystuje wbudowane mechanizmy systemu i nie musi przejmować się zabezpieczeniami typu ASLR. Microsoft zainwestował w ostatnich latach wiele wysiłku w utrudnienie przeprowadzenia licznych klas ataków, jednak tego rodzaju błędy są praktycznie niemożliwe do wyeliminowania przez stosowanie ogólnych mechanizmów zabezpieczeń na poziomie systemu operacyjnego.

Aktualizujcie Windowsy albo przynajmniej modyfikujcie rejestr

Aby zabezpieczyć swój system trzeba zainstalować najnowsze aktualizacje. Aby tymczasowo uchronić swój system przed atakiem wystarczy z kluczy rejestru

HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile\shellex\IconHandler
HKEY_CLASSES_ROOT\piffile\shellex\IconHandler

usunąć wartość pola (Default) i zostawić je puste. Spowoduje to, że ikony plików LNK będą białe – ale przynajmniej nikt nie wykona w ten sposób swojego kodu na Waszym komputerze.

Powrót

Komentarze

 • 2015.03.11 11:21 Michal

  A w jaki sposób próba wczytania ikonki z DLL-ki powoduje wykonanie kodu? Dlaczego nie można poprawić mechanizmu ładowania ikonek? Pliki EXE i DLL w Windowsie to w sumie takie same pliki tylko mają inne rozszerzenie. Oba pliki implementują ten sam format PE który pozwala na przechowywanie różnych zasobów i w tym m.n. ikonek. Czemu nie wystarczyło po prostu poprawić kodu parsującego pliki PE w poszukiwaniu ikonek?

  Odpowiedz
  • 2015.03.11 13:09 Michał

   >A w jaki sposób próba wczytania ikonki z DLL-ki powoduje wykonanie kodu
   Okazuje się, że szukając ikony w danym pliku ten plik jest ładowany przez shell32.dll w explorer.exe wywołaniem LoadLibrary z domyślnymi parametrami. Domyślne parametry powodują oczywiście uruchomienie DllMain.

   Co ciekawe, Windows umożliwia wczytywanie plików PE taki sposób, żeby traktować je wyłącznie jako zasób danych. Żaden kod z takiej DLL-ki nie jest uruchamiany, a całość trafia do pamięci z włączonym NX. Dlaczego to nie zostało użyte – dobre pytanie ;)

   Odpowiedz
   • 2015.03.11 22:19 Adam (inny :) )

    „Dlaczego to nie zostało użyte – dobre pytanie ;)”
    Czyżby lobby producentów oprogramowania antywirusowego? ;>

    Odpowiedz
 • 2015.03.11 12:46 Koko

  Windows po załadowaniu Biblioteki DLL funkcją LoadLiblary wykonuje automatycznie funkcję DllMain. Problem polega(ł) na tym, że aby odczytać ikonę z biblioteki DLL, była ona ładowana za pomocą wspomnianej funkcji. Nie wiem dlaczego programiści M$ nie użyli funkcji LoadLiblaryEx z flagą LOAD_LIBRARY_AS_DATAFILE, dzięki czemu żaden kod nie może zostać wykonany z takiej biblioteki i możliwe jest jedynie odczytanie zasobów w niej zawartych (w tym ikon).

  Odpowiedz
  • 2015.03.11 18:56 bmpte

   „Nie wiem dlaczego programiści M$ nie użyli funkcji LoadLiblaryEx z flagą LOAD_LIBRARY_AS_DATAFILE” – te oraz inne logiczne pytania są chyba niemożliwe do zrozumienia dla ichnich programistów.

   „Wszyscy” od dawna już (chyba) wiedzą że najważniejszą rzeczą przy pisaniu programu/systemu/webaplikacji jest filtrowanie danych wejściowych i zapisywanych. Ale oni nie wiedzą.

   Odpowiedz
 • 2015.03.11 12:54 bartek

  To jest amelinium, tego nie pomalujesz.

  Odpowiedz
  • 2015.03.11 14:26 kombinezon z kozy podkarpackiej

   Bo jak szybciej jedzie to bardziej rozpierdala

   Odpowiedz
 • 2015.03.11 23:00 macius

  niech mi ktoś powie co było w tych rejestrach bo ikonki z menu start i wielu innych miejsc mi wcięło. Nie ostrzegliście że to nie dotyczy tylko ikonek z napędów ale całego windowsa.

  Odpowiedz
  • 2015.03.11 23:34 Biedak

   Hehehe bracie chwała ci za poświęcenie w imię nauki

   {85cfccaf-2d14-42b6-80b6-f40f65d016e7}

   to tam mam ja :) Win 8.1

   Odpowiedz
  • 2015.03.12 06:17 Duży Pies

   Zrobiłeś to na produkcyjnym systemie? Nawet się do tego nie przyznawaj. Takich rzeczy robi się na testowym Windows, np. na wirtualnej maszynie

   Odpowiedz
   • 2015.03.19 14:04 Ninja

    Armatą na kreta. Przecież można zrobić backup gałęzi rejestru którą modyfikujemy.

    Odpowiedz
 • 2015.03.12 01:02 Ciap

  Też poproszę o domyślne dla Win 7 Pro, bo się sypnęły wszystkie ikony po tym, niefajnie że dajecie niesprawdzone porady.

  Odpowiedz
  • 2015.03.12 01:45 Adam (inny :) )

   Jeśli ikony się sypnęły, to porada jest jak najbardziej sprawdzona… ;>

   Odpowiedz
  • 2015.03.12 09:31 Adam

   Ależ była sprawdzona… Domyślna wartość to {00021401-0000-0000-C000-000000000046}

   Odpowiedz
   • 2015.03.12 11:17 JakPrzywrocic

    Default GUID dla HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile\shellex\IconHandler
    znajdziecie w HKEY_CLASSES_ROOT\.lnk\shellex\*
    jakikolwiek podklucz bedzie mial ten guid jako default, dla piffile jest ten sam.

    Odpowiedz
 • 2015.03.12 10:00 Andrzej

  „Błąd Windows użyty w Stuxnecie nie był prawidłowo załatany od 5 lat.”

  Ależ był prawidłowo załatany, Michael Heerklotz odkrył teraz kolejny (nowy) sposób na jego wykorzystanie, czyli nic nowego – stare błędy nowymi…celami do wykorzystania w inny sposób.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Błąd Windows użyty w Stuxnecie nie był prawidłowo załatany od 5 lat

Komentarze