Czy to już czas, by wyrzucić Yubikeye do kosza i razem z nim wysłać tam hasła?

dodał 20 kwietnia 2023 o 15:53 w kategorii Info  z tagami:
Czy to już czas, by wyrzucić Yubikeye do kosza i razem z nim wysłać tam hasła?

Pytanie jest oczywiście prowokacyjne, ale nie jest oderwane od rzeczywistości. Kierunkiem, w którym próbuje zmierzać świat, jest pozbycie się haseł i zastąpienie ich np. naszymi smartfonami. Co zatem będzie z Yubikeyami? Pożyjemy, zobaczymy.

Hasło „wkrótce pozbędziemy się haseł” towarzyszy sektorowi bezpieczeństwa od ponad 20 lat. Jak na razie nie wydaje się, by szumnie co jakiś czas ogłaszane kolejne sukcesy na tej drodze wpłynęły znacząco na naszą rzeczywistość. Kto nie ma kilkuset haseł w swoim managerze niech pierwszy rzuci Yubikeyem. Czy jest szansa, że to w końcu się zmieni? O tym będziemy rozmawiać już wkrótce w dobrym towarzystwie. Zarejestrować się możecie (za darmo) tutaj, a poniżej możecie przeczytać, kto i o czym będzie rozmawiał.

FIDO i świat bez haseł

Za tydzień, w czwartek o godzinie 19, będę rozmawiał z dwiema osobami, które świat uwierzytelnienia (zarówno dzisiejszy, jak i potencjalnie przeszły) znają od podszewki. Moimi rozmówcami będą David Turner, dyrektor ds. standardów w FIDO Alliance (organizacji de facto decydującej o kierunku rozwoju tych technologii) i Marcin Szary, CTO i współzałożyciel firmy Secfense, pomagającej we wdrażaniu FIDO2 i podobnych technologii. Rozmowa odbędzie się po angielsku.

O czym będziemy rozmawiać?

WebAuthn, FIDO2, passwordless, passkeys – to bardzo ciekawe tematy i sam chętnie dowiem się więcej na ich temat. Nie mogę się doczekać momentu, gdy będę mógł się zalogować gdzieś np. swoim smartfonem, używając technik biometrycznych. Ale zanim to nastąpi (bo na razie mi się nie udało), to porozmawiamy o tym:

  • jak działają technologie przywoływane powyżej,
  • jak wygląda plan ich wdrożenia i popularyzacji,
  • jakie są główne wyzwania z tym związane,
  • czy wdrożenie FIDO2 sprawi, że Yubikeye staną się niepotrzebne,
  • czy będziemy zatwierdzać przelewy bez haseł,
  • czy nowe technologie pomogą też w upowszechnieniu szyfrowania.

Mam nadzieję, że wszyscy wyjdziemy w tej rozmowy nieco mądrzejsi – ja na pewno w swoim wypadku na to liczę. Zapraszam do dołączenia do nas i do zobaczenia.

Za publikację tego artykułu oraz poprowadzenie rozmowy otrzymujemy wynagrodzenie. To nie zmienia faktu, że temat jest ciekawy :)