Dane i dokumenty agenta ABW opublikowane w sieci Tor

dodał 20 lutego 2014 o 06:55 w kategorii Top  z tagami:
Dane i dokumenty agenta ABW opublikowane w sieci Tor

Włamania na skrzynki pocztowe zdarzają się wielu internautom i jak się okazuje fakt bycia funkcjonariuszem ABW i pracownikiem departamentu zajmującego się kwestiami bezpieczeństwa IT nie tworzy automatycznie tarczy ochronnej.

Tej nocy od dwóch osób otrzymaliśmy informację o opublikowaniu na polskim forum ToRepublic tzw. profilu oraz kilku dokumentów ze skrzynki pocztowej osoby, która, jak wszystko wskazuje, była jeszcze niedawno funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Aktualizacja 9:00

Wg informacji, które z kolei otrzymał Niebezpiecznik, dane zostały wykradzione z serwera FTP. Obstawiamy beznadziejną domyślna konfigurację ruterów Asusa, o której pisaliśmy ponad miesiąc temu.

Jak działają przestępcy

Jednym z popularnych zajęć osób aktywnych na forum ToRepublic jest uzyskiwanie nieautoryzowanego dostępu do skrzynek pocztowych internautów. Najczęściej do tego rodzaju włamania dochodzi po tym, jak w sieci pojawia się baza danych innego serwisu – np. forum. Osoby dysponujące bazą, zawierającą adresy email oraz hasze haseł, odgadują łatwe hasła i sprawdzają, czy pasują również do skrzynek pocztowych. Skrzynki są następnie przeszukiwane pod kątem kompromitujących zdjęć czy ciekawych dokumentów. Efekty tych poszukiwań są albo publikowane, albo sprzedawane a czasem także wykorzystywane do szantażu posiadacza skrzynki. Taki proces i jego skutki opisywaliśmy wiele miesięcy temu. Tym razem w ręce jednego z aktywnych użytkowników ToRepublic wpadła najwyraźniej skrzynka funkcjonariusza ABW.

Ujawnione dane

W sieci pojawił się tzw. profil ofiary, czyli opracowane podstawowe dane takie jak zdjęcie, imię, nazwisko, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, numer dokumentu tożsamości, numer PESEL, historia zatrudnienia (wskazująca na długa karierę w różnych służbach) oraz dane osobowe krewnych i bliskich.

Profil funkcjonariusza

Profil funkcjonariusza

Ujawnione dokumenty

Osoba, która wykradła dane, opublikowała również treść trzech dokumentów służbowych. Nic nie wskazuje na to, by były to dokumenty objęte klauzulą niejawności. Wszystkie są autorstwa funkcjonariusza i dotyczą odwołania od niekorzystnej dla niego decyzji kadrowej. Nie pojawiają się w nich żadne istotne informacje a jedynie dane dotyczące nieciekawej sytuacji zawodowej i prywatnej funkcjonariusza oraz wskazówka, że w trakcie pracy w ABW był ekspertem w departamencie odpowiedzialnym za bezpieczeństwo teleinformatyczne.

Podsumowanie

Trudno na 100% potwierdzić wiarygodność powyższej informacji, jednak wszystko wskazuje na to, ze jest prawdziwa. Zdecydowaliśmy się na jej opublikowanie, ponieważ dokumenty oraz profil tak czy inaczej prawdopodobnie długo nie znikną z sieci, a przykład opisany powyżej wskazuje najlepiej, że nawet osoby, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo innych, same popełniają podstawowe błędy.

Pamiętajcie, by hasła prowadzącego do Waszej skrzynki pocztowej nie używać w żadnym innym serwisie, a w samej skrzynce nie trzymać niczego, co może Was skompromitować. I to nie tylko wtedy, gdy jesteście agentem służb ochrony państwa.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy podesłali linka oraz materiały.