14.10.2014 | 15:10

avatar

Adam Haertle

:) Dzień-zero – luka w Windowsie

W zasadzie ten wpis powinien mieć osobna kategorię – SadSec zamiast FunSec. Dziennikarze czy też redaktorzy wielu polskich gazet i serwisów bezkrytycznie przepisali wiadomość PAP poświęconą atakowi, o którym informowaliśmy dzisiaj rano, zawierającą żenujący błąd w tłumaczeniu.

Cytatem dnia lub tygodnia trzeba określić poniższy fragment:

Analitycy zaobserwowali, że hakerzy wykorzystują do swych ataków lukę w systemie operacyjnym Windows znaną jako „dzień-zero”. Jest ona obecna we wszystkich wersjach oprogramowania od Visty do 8.1. Luka nie występuje tylko w systemie Windows XP.

Gazeta.pl z terminu „luka dzień-zero” zrobiła nawet nagłówek akapitu.

Zrzut ekranu z gazeta.pl

Zrzut ekranu z gazeta.pl

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2014.10.14 15:25 scanner

  Redahtorzyny….

  Odpowiedz
 • avatar
  2014.10.14 19:18 Ciastkowy

  Brzmi technicznie nieźle, bym się nie czepiał, gorzej by było gdyby napisali „dzień-zagłady”.

  Odpowiedz
 • avatar
  2014.10.15 10:47 Lukas

  O ile dobrze pamietam, to na bsideswarsaw jeden z prelegentow uzyl dokladnie tego samego sformulowania, tylko w wersji anglosaskiej, jak widac przyjelo sie :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2014.10.16 02:52 Krzysiu

  Niestosowanie obcych wyrazów zwiększa dostępność tekstu. Jeśli chodzi o zwrócenie uwagi na problem osobom nietechnicznym, to jest to dobry kierunek. Jasne, niektórym brzmi to dziwnie, ale tylko dlatego, że techniczne osoby przyzwyczaiły się do oryginalnej wersji.

  Uważam, tak jak Ciastkowy, że brzmi nieźle i właściwie to… Czemu nie?

  Odpowiedz
 • avatar
  2014.10.16 16:06 maslan

  Przedmówcom (przedpiszcom?) chciałbym zwrócić uwagę, że nie jest to tylko bezmyślne przetłumaczenie tematu. Pismaki uważają, że to nie jest błąd „zero-day”, tylko że ta jedna konkretna luka się nazywa „dzień-zero”

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

:) Dzień-zero – luka w Windowsie

Komentarze