Ekspresowe „drukowanie” kryptowalut, czyli jak szybko stać się bogatym

dodał 14 listopada 2018 o 17:49 w kategorii Włamania, Wpadki  z tagami:
Ekspresowe „drukowanie” kryptowalut, czyli jak szybko stać się bogatym

(źródło: btckeychain)

(Do)druk pieniędzy na masową skalę to nie tylko domena rządów. Okazuje się, że z dużą wiedzą o słabościach poszczególnych sieci można ekspresowo „drukować” również kryptowaluty. I to niekoniecznie będąc ich twórcą czy zarządcą.

Wprowadzenie

Verge – dawniej DogeCoinDark – jest kryptowalutą nastawioną na prywatność użytkowników. Mówiło się o niej trochę więcej na początku roku za sprawą zostania oficjalną formą (anonimowych) płatności w popularnym serwisem oferującym treści dla dorosłych. Wiosną został przeprowadzony na Verge atak (jeden z kilku), w wyniku którego sprawcy weszli w posiadanie kryptomonet o wartości – w zależności od źródła – nawet ponad 1 miliona dolarów (według ówczesnego kursu).

Kolejny atak z takim łupem w tym roku – mogłaby pomyśleć osoba regularnie czytająca Zaufaną Trzecią Stronę. Wracamy jednak do niego ze względu na fakt, że tym razem nie była to „zwykła” kradzież środków z kolejnej (beztroskiej) giełdy. Atakujący, zamiast kraść istniejące pieniądze, wykorzystali kilka słabości samej sieci, aby wygenerować bardzo dużą ich liczbę w krótkim czasie. Zobaczmy, jak do tego doszło.

Zdjęcie: Wikipedia – Public Domain

Element 1. Fałszowanie timestampu

Fałszowanie timestampu – znacznika mówiącego o tym, kiedy dany blok został stworzony – było jedną ze składowych ataku. Podobnie jak w większości sieci zdecentralizowanych, gdzie nie ma jednego punktu mogącego być autorytarnym źródłem czasu, w Verge również dopuszczane są fluktuacje dotyczące czasu tworzenia poszczególnych bloków. Może się zdarzyć, że blok później dołączony do łańcucha będzie miał wcześniejszy czas jego wykopania. Jest to jak najbardziej uzasadnione i zazwyczaj niegroźne. W przypadku sieci Verge okno to miało długość 2 godzin, mimo optymalnego czasu miedzy kolejnymi blokami ustawionego na 30 sekund. W rezultacie przy tworzeniu bloków z dużą prędkością mogły być one spokojnie umieszczane w „odległej” przeszłości, co w połączeniu z następną podatnością dawało atakującym ciekawe możliwości.

Element 2. Manipulowanie trudnością

Najpopularniejszym obecnie sposobem (mechanizmem), mającym zapewnić stabilność sieci blockchainowych, na których oparte są kryptowaluty, a także utrudnić niewłaściwe ich użycie, jest proof-of-work. Osoby chcące dodać kolejny blok do łańcucha (generując przy tym nowe kryptomonety oraz akceptując transakcje na nich) muszą rozwiązać zadany problem algorytmiczny, wymagający odpowiedniej mocy obliczeniowej. Ze względu na fakt, że liczba (i moc obliczeniowa) węzłów „kopiących” nowe bloki w łańcuchu może być zmienna (a transakcje na kryptowalucie powinny móc odbywać się regularnie), używane są algorytmy dostosowujące trudność problemu do aktualnej sytuacji w sieci. Od czasu uruchomienia Bitcoina w 2009 roku nieustannie tworzone i ulepszane są algorytmy mające zapewnić lepszą adaptację do okoliczności oraz odporność na złośliwe działania. W przypadku Verge wykorzystywany był algorytm Dark Gravity Wave, w którym trudność może się zmieniać wraz z każdym blokiem na podstawie liczby bloków wykopanych w ciągu minionych 30 minut. W przypadku (nagłego) zwiększenia mocy obliczeniowej używanej do tworzenia nowych bloków zaczynają się one pojawiać szybciej i algorytm zwiększa trudność zadań, aby powrócić do tworzenia bloku co około 30 sekund. Powinno to uniemożliwić zbyt szybkie tworzenie nowych monet, jednak atakujący byli sprytniejsi.

Algorytm użyty do wyliczania trudności sieci brał pod uwagę timestamp ostatnio dodanych bloków. Dokładniej, uwzględniał (poprzez zadeklarowany timestamp) tylko te wykopane w ciągu ostatnich 30 minut. Atakujący wykorzystali subtelny fakt, że fałszując timestamp dołączanych bloków, mieli do dyspozycji całe okno dopuszczalnego przesunięcia czasowego – 2 godziny. W rezultacie nie mieli skrupułów, aby nowe, szybko dodawane bloki umieszczać poza 30-minutowym okresem branym pod uwagę przy modyfikowaniu trudności. Efektem tego była szybko spadająca trudność sieci (brak nowych bloków z punktu widzenia określania trudności) mimo coraz szybszego wykopywania prawidłowych bloków (generowania nowych pieniędzy).

Uważny czytelnik w tym momencie mógłby zauważyć, że w przypadku spadku trudności wszyscy aktywni górnicy mogliby zacząć generować nowe bloki dużo szybciej, tym samym wpływając na ponowne zwiększanie trudności sieci. Aby temu przeciwdziałać, atakujący musieli zdominować sieć.

Element 3. Zdominowanie sieci

Problem kontrolowania sieci (posiadania przynajmniej 51% aktualnej mocy obliczeniowej) przez osobę lub grupę osób często pojawia się w kontekście manipulowania kolejnymi blokami dodawanymi do łańcucha i w rezultacie umożliwienia wielokrotnego wydawania posiadanych środków (ang. double-spend attack).

W przypadku tego ataku zdominowanie sieci pozwalało na niezakłócone dodawanie bloków do łańcucha z dużą prędkością, z wykluczeniem innych górników. W tym celu atakujący musiał posiadać dużą moc obliczeniową, jednak dzięki specyfice sieci Verge nie musiało to być aż 51%.

W przeciwieństwie do większości sieci opartych o blockchain, które obsługują tylko jeden algorytm haszujący, sieć Verge wspierała ich aż 5. To z kolei implikowało, że do zachowania spójnego czasu generacji kolejnego bloku dla każdego z algorytmów haszujących musiała być utrzymywana osobna trudność. W rezultacie wystarczyło, że atakujący zdominowali tylko jeden algorytm, do czego średnio potrzebne było tylko około 10%, a nie ponad 50%. Atak oczywiście dotyczył najmniej popularnego algorytmu, więc ta wartość była jeszcze niższa.

Przebieg ataku

Podsumowując przebieg właściwego ataku:

  1. Atakujący użyli fałszywych timestampów i błędu logicznego w konfiguracji algorytmu do obniżenia trudności sieci (trudności kopania).
  2. Obniżenie trudności tylko dla jednego algorytmu haszującego, znacznie ułatwiło zdominowanie całej sieci.
  3. Mając znacznie skrócony czas generacji kolejnych bloków i kontrolując sieć, atakujący mogli „drukować” kryptomonety z bardzo dużą szybkością (nie zwiększając przy tym ponownie trudności sieci).

Uwzględniając dodatkowo powolną reakcję deweloperów Verge, było to całkiem opłacalne zadanie.

Przeciwdziałanie atakowi

Reakcja deweloperów Verge była dosyć ospała. Dodatkowo, pierwsza poprawka ograniczająca maksymalną liczbę kolejnych bloków tworzonych z użyciem jednego algorytmu okazała łatwa do obejścia. Atakujący przełączyli się na używanie dwóch algorytmów, generując bloki naprzemiennie. Koniec końców ograniczenie okna czasowego, z jakiego nowe bloki były generowane, umożliwiło rozwiązanie problemu fałszywych timestampów i zapanowanie nad sytuacją. Być może nie jest to jednak ostatni problem z tym łańcuchem.

Autor szczegółowego opisu ataku zauważa, że źródłem całego problemu było oparcie Verge na kodzie blockchainu innej kryptowaluty Peercoin. Licencyjnie jest to jak najbardziej dopuszczalne i zdecydowana większość tworzonych krytowalut realizowana jest w ten sposób. Jednakże w przypadku Verge deweloperzy dostosowali do swoich potrzeb tylko część parametrów, zapominając na przykład, że tak długie okno akceptowalnych bloków może być problematyczne po skróceniu zaplanowanego czasu pomiędzy nimi (wykorzystane w opisywanym ataku). Autor inne dogłębnej analizy pokazuje przykład kolejnej realnej podatności. Być może będziemy mieli okazję więcej o tym napisać przy okazji następnego udanego ataku na tę sieć.

Podsumowanie

Blockchain i kryptowaluty to relatywnie młody mechanizm oparty o sieć Internet, na którym dużo osób chciałoby zarobić. Choć ostatnie spadki ostudziły zapał części osób planujących kupować wirtualne pieniądze, to nowe waluty i tokeny nadal powstają jak grzyby po deszczu, a wszelkie startupy mające w swoim biznesplanie słowo „blockchain” są rozchwytywane przez inwestorów. Gdzie duże pieniądze, tam również pojawiają się osoby chcące uszczknąć coś dla siebie kosztem innych. Najczęściej w mediach słyszymy o spektakularnych kwotowo atakach na giełdy i instytucje obracające kryptowalutami, gdzie przełamywane są zabezpieczenia (albo wykorzystywana beztroska ich twórców), aby zdobyć już istniejące środki. Jednak łatwość i duża popularność tworzonych kryptowalut, która często nie idzie w parze z wiedzą domenową ich twórców powoduje, że równie technicznie ciekawie prezentują się ataki wykorzystujące podatności tkwiące w samym ich algorytmie działania. Świetnym przykładem jest chyba nadal najpopularniejszy atak na The DAO i smartkontrakty w sieci Ethereum z 2016 roku.