Fałszywy list polskiego generała na stronie www Akademii Sztuki Wojennej

dodał 22 kwietnia 2020 o 22:42 w kategorii Info, Socjo, Włamania  z tagami:
Fałszywy list polskiego generała na stronie www Akademii Sztuki Wojennej

Kilka tysięcy kilometrów od Polski jakaś mała komórka służb zajmujących się dezinformacją dzisiaj świętuje. Zamiast zwyczajowych nudnych wpisów na marnych portalikach tym razem udało im się ustrzelić dużo grubszą rybę.

Dezinformacja to sztuka. Można ją uprawiać na poziomie chałtury, ale można wspinać się na wyżyny. Bez wątpienia fałszywy list gen. bryg. dr. inż. Ryszarda Parafianowicza, rektora komendanta Akademii Sztuki Wojennej, zamieszczony na oficjalnej witrynie tejże Akademii, należy do tej wyższej kategorii twórczości.

Fachowa robota

Dzisiaj na stronie ASzWoj w dziale aktualności pojawił się niecodzienny wpis. Był to rzekomy list rektora tej uczelni do kolegów – generałów. List o niecodziennej treści.

Zrzut ekranu fragmentu listu

Treść fałszywego listu:

Gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz: List otwarty do wojskowych
Szef Sztabu Generalnego WP, generał broni Rajmund T. Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Tomasz Piotrowski, Generałowie, Oficerowie, Podoficerowie i Żołnierze Wojska Polskiego, zwracam się, jak kolega, do Was – wojskowych, którzy kontynuujecie wierną służbę Rzeczypospolitej Polskiej w obronie jej niepodległości i granic, którzy jesteście strażnikami Konstytucji RP oraz honoru żołnierza polskiego.

Koledzy Żołnierze!
Dziś politycy partii rządzącej znowu prowadzą nas do katastrofy. Wszyscy wiemy, że nasze bezpieczeństwo, to nie tylko podpisanie paktów. Nie papierki traktatów dają poczucie spokoju, to tylko dokumenty prawne. Polska przed II Wojną Światową miała ich mnóstwo, ale nie uchroniło to jej przed agresją, nawet ze strony tych, z którymi były one podpisane.
Stosunki z Waszyngtonem są priorytetem dla polityków PiS. Od lat Polska bierze udział w różnych aferach USA. Wbrew oficjalnym deklaracjom polityków PiS, że Amerykańscy żołnierze są na polskiej ziemi, szkoląc się i zapewniając bezpieczeństwo wschodniej flance NATO, Amerykanie robią swoje interesy i probują demonstrować swoją siłę wojskową.
Po raz kolejny politycy z nas kpią. Posłużyli się kłamstwem dla osiągnięcia swojego celu politycznego. Dokładnie tak, jak w określaniu obrońców niepodległości naszej Ojczyzny „bandytami”, jak w budowaniu atmosfery agresji.
Nastąpiła amerykańska okupacja tak zwana dobrowolna, ale dla nas przymusowa. Przeprowadzenie manewrów Defender Europe 20 w pobliżu granicy rosyjskiej jest oczywistą prowokacją i niejako sugestią, jakoby istotne zagrożenie dla Polski i w ogóle dla całego Sojuszu faktycznie pochodziło właśnie z Rosji. Dzisiaj nad rozumem dominują fobie rządzących. Naszego bezpieczeństwa to nie zwiększa, Polska jest raczej postrzegana jako pole walki.
Liczą się butne hasła dla wyznawców nowej religii kłamstwa, a nie przemyślana polityka międzynarodowa. Pod opieką państwa odradza się ideologia faszyzmu, która uśmierciła wcześniej 6 milionów Polaków. Z bólem w sercu muszę stwierdzić, że płynie ona również z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Dzisiaj służycie złu, służycie kłamstwu i budowaniu międzynarodowych podziałów. Pod kierownictwem polityków PiS, nie przyczyniacie się do budowy potencjału obronnego wojska ani też jego morale!
Krew u nas zawsze jest tania, ale tym razem politycy grają Waszą krwią.To Wasze życie, Wasze decyzje i Wasz wstyd!
Ja będę walczył z wszystkimi dostępnymi mi środkami i wykorzystam wszelkie możliwości, aby dotrzymać składanej przeze mnie przysięgi: „…Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.”
Z żołnierskim pozdrowieniem, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz

W przeciwieństwie do wcześniejszych, analogicznych ataków (patrz zestawienie niżej), tym razem język jest dużo bardziej poprawny (choć brak spacji po kropce trudno wybaczyć). W całym tekście jest chyba tylko jeden błąd ortograficzny i kilka składniowych, co stanowi duży postęp.

Co ciekawe, fałszywy list wykorzystuje spore fragmenty prawdziwego listu płk. dypl. rez. Adama Mazguły, opublikowane w serwisie TheFad.pl w roku 2017.

Aby dodać smaku całej aferze, kopia listu została zamieszczona także na stronie serwisu prawy.pl pod linkiem

https://prawy.pl/107014-demaskujemy-niepowaznych/

z 22 lutego 2020. Data oraz treść linku oznaczają, że ktoś zmodyfikował prawdziwy artykuł na inny temat i podmienił jego treść na treść fałszywego listu. Użycie prawicowego portalu do dystrybucji rosyjskiej propagandy jest naprawdę ironiczne.

Identyczny zabieg miał miejsce także w serwisie lewy.pl, który stanowi lustrzane odbicie poglądów serwisu prawy.pl:

http://lewy.pl/64529-mazowiecki-bedzie-mial-pomnik-w-warszawie-pis-tez-tego-chce/

Ten artykuł z kolei pochodzi z 12 lutego 2019 i jego treść także została podmieniona.

W momencie publikacji naszego materiału oba fałszywe artykuły w serwisach prawy.pl i lewy.pl są nadal dostępne – na szczęście witryna ASzWoj została już wyłączona.

Akademia wydała także krótki komunikat na Twitterze:

Chronologia wybranych podobnych ataków w Polsce i okolicy

  • 26 listopada 2018: mieszkańcy dwóch gmin, Dukla i Horodło, rzekomo otrzymali SMS-a o konieczności mobilizacji w związku z sytuacją na Ukrainie (w sieci pojawiły się jedynie zrzuty ekranów takich wiadomości, brak kontaktu z faktycznymi odbiorcami)
  • 13 kwietnia 2019: mniejsze i większe portale (epoznan.pl, podlasie24.pl, leszno.pl, jaworzyna.net, radiopodlasie.pl, powiatchoszczno.pl, miedzyrzecz.pl i wschowa.info) publikują newsa o rzekomo ściganym żołnierzu NATO, który zabił polskiego kolegę na poligonie w Drawsku Pomorskim
  • 19 czerwca 2019: litewskie serwisy (valstietis.lt, kaunas.kasvyksta.lt, baltictimes.com, ekspertai.eu i ldiena.lt) publikują fałszywe informacje o zanieczyszczeniu rzeki Wilii w okolicach Kowna przez amerykańskie pociski z zubożonym uranem w trakcie ćwiczeń wojskowych
Fałszywe informacje na litewskim portalu
  • 21 czerwca 2019: serwisy niezalezna.pl i epoznan.pl (znowu!) publikują fałszywą informację o rzekomej ewakuacji ludności z jej miejsc zamieszkania z powodu ćwiczeń Dragon 19
  • 8 stycznia 2020: serwis dziennik-polityczny.com (swoją drogą istna kopalnia fake newsów o relacjach PL-USA) zamieszcza informację o rzekomej śmierci dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku
  • 16 stycznia 2020: strona miasta Orzysz (orzysz.pl) zamieszcza fałszywy rzekomy list burmistrza miasta z wezwaniem do protestu przeciwko obecności wojsk USA w Polsce
Fałszywa odezwa burmistrza

Podsumowanie

Cykl pojawiania się fake newsów na temat relacji krajów regionu z USA, których zadaniem jest budowanie napięć między naszymi sojusznikami, wyraźnie sugeruje, że gdzieś istnieje komórka rozliczana kwartalnie ze swoich osiągnięć. Kto nigdy nie realizował celów pod koniec okresu raportowego, niech pierwszy rzuci soczystym arbuzem. Za list generała pewnie nawet premie będą, bo przebił poprzednie osiągnięcia w kilku kategoriach.