22.04.2020 | 22:42

Adam Haertle

Fałszywy list polskiego generała na stronie www Akademii Sztuki Wojennej

Kilka tysięcy kilometrów od Polski jakaś mała komórka służb zajmujących się dezinformacją dzisiaj świętuje. Zamiast zwyczajowych nudnych wpisów na marnych portalikach tym razem udało im się ustrzelić dużo grubszą rybę.

Dezinformacja to sztuka. Można ją uprawiać na poziomie chałtury, ale można wspinać się na wyżyny. Bez wątpienia fałszywy list gen. bryg. dr. inż. Ryszarda Parafianowicza, rektora komendanta Akademii Sztuki Wojennej, zamieszczony na oficjalnej witrynie tejże Akademii, należy do tej wyższej kategorii twórczości.

Fachowa robota

Dzisiaj na stronie ASzWoj w dziale aktualności pojawił się niecodzienny wpis. Był to rzekomy list rektora tej uczelni do kolegów – generałów. List o niecodziennej treści.

Zrzut ekranu fragmentu listu

Treść fałszywego listu:

Gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz: List otwarty do wojskowych
Szef Sztabu Generalnego WP, generał broni Rajmund T. Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Tomasz Piotrowski, Generałowie, Oficerowie, Podoficerowie i Żołnierze Wojska Polskiego, zwracam się, jak kolega, do Was – wojskowych, którzy kontynuujecie wierną służbę Rzeczypospolitej Polskiej w obronie jej niepodległości i granic, którzy jesteście strażnikami Konstytucji RP oraz honoru żołnierza polskiego.

Koledzy Żołnierze!
Dziś politycy partii rządzącej znowu prowadzą nas do katastrofy. Wszyscy wiemy, że nasze bezpieczeństwo, to nie tylko podpisanie paktów. Nie papierki traktatów dają poczucie spokoju, to tylko dokumenty prawne. Polska przed II Wojną Światową miała ich mnóstwo, ale nie uchroniło to jej przed agresją, nawet ze strony tych, z którymi były one podpisane.
Stosunki z Waszyngtonem są priorytetem dla polityków PiS. Od lat Polska bierze udział w różnych aferach USA. Wbrew oficjalnym deklaracjom polityków PiS, że Amerykańscy żołnierze są na polskiej ziemi, szkoląc się i zapewniając bezpieczeństwo wschodniej flance NATO, Amerykanie robią swoje interesy i probują demonstrować swoją siłę wojskową.
Po raz kolejny politycy z nas kpią. Posłużyli się kłamstwem dla osiągnięcia swojego celu politycznego. Dokładnie tak, jak w określaniu obrońców niepodległości naszej Ojczyzny „bandytami”, jak w budowaniu atmosfery agresji.
Nastąpiła amerykańska okupacja tak zwana dobrowolna, ale dla nas przymusowa. Przeprowadzenie manewrów Defender Europe 20 w pobliżu granicy rosyjskiej jest oczywistą prowokacją i niejako sugestią, jakoby istotne zagrożenie dla Polski i w ogóle dla całego Sojuszu faktycznie pochodziło właśnie z Rosji. Dzisiaj nad rozumem dominują fobie rządzących. Naszego bezpieczeństwa to nie zwiększa, Polska jest raczej postrzegana jako pole walki.
Liczą się butne hasła dla wyznawców nowej religii kłamstwa, a nie przemyślana polityka międzynarodowa. Pod opieką państwa odradza się ideologia faszyzmu, która uśmierciła wcześniej 6 milionów Polaków. Z bólem w sercu muszę stwierdzić, że płynie ona również z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Dzisiaj służycie złu, służycie kłamstwu i budowaniu międzynarodowych podziałów. Pod kierownictwem polityków PiS, nie przyczyniacie się do budowy potencjału obronnego wojska ani też jego morale!
Krew u nas zawsze jest tania, ale tym razem politycy grają Waszą krwią.To Wasze życie, Wasze decyzje i Wasz wstyd!
Ja będę walczył z wszystkimi dostępnymi mi środkami i wykorzystam wszelkie możliwości, aby dotrzymać składanej przeze mnie przysięgi: „…Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.”
Z żołnierskim pozdrowieniem, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz

W przeciwieństwie do wcześniejszych, analogicznych ataków (patrz zestawienie niżej), tym razem język jest dużo bardziej poprawny (choć brak spacji po kropce trudno wybaczyć). W całym tekście jest chyba tylko jeden błąd ortograficzny i kilka składniowych, co stanowi duży postęp.

Co ciekawe, fałszywy list wykorzystuje spore fragmenty prawdziwego listu płk. dypl. rez. Adama Mazguły, opublikowane w serwisie TheFad.pl w roku 2017.

Aby dodać smaku całej aferze, kopia listu została zamieszczona także na stronie serwisu prawy.pl pod linkiem

https://prawy.pl/107014-demaskujemy-niepowaznych/

z 22 lutego 2020. Data oraz treść linku oznaczają, że ktoś zmodyfikował prawdziwy artykuł na inny temat i podmienił jego treść na treść fałszywego listu. Użycie prawicowego portalu do dystrybucji rosyjskiej propagandy jest naprawdę ironiczne.

Identyczny zabieg miał miejsce także w serwisie lewy.pl, który stanowi lustrzane odbicie poglądów serwisu prawy.pl:

http://lewy.pl/64529-mazowiecki-bedzie-mial-pomnik-w-warszawie-pis-tez-tego-chce/

Ten artykuł z kolei pochodzi z 12 lutego 2019 i jego treść także została podmieniona.

W momencie publikacji naszego materiału oba fałszywe artykuły w serwisach prawy.pl i lewy.pl są nadal dostępne – na szczęście witryna ASzWoj została już wyłączona.

Akademia wydała także krótki komunikat na Twitterze:

Chronologia wybranych podobnych ataków w Polsce i okolicy

 • 26 listopada 2018: mieszkańcy dwóch gmin, Dukla i Horodło, rzekomo otrzymali SMS-a o konieczności mobilizacji w związku z sytuacją na Ukrainie (w sieci pojawiły się jedynie zrzuty ekranów takich wiadomości, brak kontaktu z faktycznymi odbiorcami)
 • 13 kwietnia 2019: mniejsze i większe portale (epoznan.pl, podlasie24.pl, leszno.pl, jaworzyna.net, radiopodlasie.pl, powiatchoszczno.pl, miedzyrzecz.pl i wschowa.info) publikują newsa o rzekomo ściganym żołnierzu NATO, który zabił polskiego kolegę na poligonie w Drawsku Pomorskim
 • 19 czerwca 2019: litewskie serwisy (valstietis.lt, kaunas.kasvyksta.lt, baltictimes.com, ekspertai.eu i ldiena.lt) publikują fałszywe informacje o zanieczyszczeniu rzeki Wilii w okolicach Kowna przez amerykańskie pociski z zubożonym uranem w trakcie ćwiczeń wojskowych
Fałszywe informacje na litewskim portalu
 • 21 czerwca 2019: serwisy niezalezna.pl i epoznan.pl (znowu!) publikują fałszywą informację o rzekomej ewakuacji ludności z jej miejsc zamieszkania z powodu ćwiczeń Dragon 19
 • 8 stycznia 2020: serwis dziennik-polityczny.com (swoją drogą istna kopalnia fake newsów o relacjach PL-USA) zamieszcza informację o rzekomej śmierci dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku
 • 16 stycznia 2020: strona miasta Orzysz (orzysz.pl) zamieszcza fałszywy rzekomy list burmistrza miasta z wezwaniem do protestu przeciwko obecności wojsk USA w Polsce
Fałszywa odezwa burmistrza

Podsumowanie

Cykl pojawiania się fake newsów na temat relacji krajów regionu z USA, których zadaniem jest budowanie napięć między naszymi sojusznikami, wyraźnie sugeruje, że gdzieś istnieje komórka rozliczana kwartalnie ze swoich osiągnięć. Kto nigdy nie realizował celów pod koniec okresu raportowego, niech pierwszy rzuci soczystym arbuzem. Za list generała pewnie nawet premie będą, bo przebił poprzednie osiągnięcia w kilku kategoriach.

Powrót

Komentarze

 • 2020.04.22 23:35 Zbigniew

  Autor tego artykułu, pomijając sprawy merytoryczne dokonuje zagłady języka polskiego!
  Jak bardzo trzeba być ograniczonym, aby żywcem wyrzucić polskie słowa i zamiast nich wstawić angielskie! Co to k… jest, nagle polski zubożał???
  Panie zapamiętaj sobie, że nie kolejne „levele”, ale poziomy i nie „fake newsy”, tylko nieprawdziwe wiadomości. No co za bełkot i kaleczenie języka angielskiego przy okazji! Szkoła podstawowa się kłania!

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 00:18 Szymon

   Autor tego komentarza, pomijajac sprawy merytoryczne dokonuje zaglady kultury, dobrego smaku oraz przedstawia sie jako kompletny buc. Nie pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • 2020.04.23 00:20 adamh

   Autor tego komentarza, pomijając sprawy merytoryczne, dokonuje zagłady logiki!
   Jak bardzo trzeba być ograniczonym, by znaleźć w tekście „levele”, gdy ich tam nigdy nie było? Co to k… jest, oczy się popsuły???
   Panie, zapamiętaj sobie, czepiać się trzeba umić! No co za bełkot i błędy interpunkcyjne przy okazji! Szkoła podstawowa się kłania!

   Odpowiedz
  • 2020.04.23 08:22 Leon

   Zbysiu. Premii nie budiet. ?

   Odpowiedz
  • 2020.04.23 09:26 ANON

   Rozumiem że nie używa Pan „fejsbuka” tylko „twarzoksiążki”? Zamiast „tłitera” używa Pan „ćwierkacza”?

   Odpowiedz
   • 2020.04.23 12:13 Blob

    Ćwierkacza bym używał. Ładna nazwa.

    Odpowiedz
 • 2020.04.23 04:44 Duży Pies

  „Użycie prawicowego portalu do dystrybucji rosyjskiej propagandy jest naprawdę ironiczne”
  Nie rozumiem tej „ironii”, bo właśnie w tak przewrotny sposób działa rosyjska propaganda. Zresztą tzw. prawicy – także polskiej! – często jest blisko do Rosji. Skąd te zdziwienie?

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 07:52 Henryk

  Przecież tę stronę gimby prowadzą to co się dziwić…

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 08:42 M..

  Autor tego komentarza…

  eee, idę na śniadanie.

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 09:15 P.

  Swoją droga to ciekawe czy infrastruktura ASzWoj jest objęta monitoringiem ze strony NCBC, CERT MON, albo innego COC. Z doświadczenia własnego wiem że na specjalistów z ASW nie ma co liczyć (poprawienie spf – około 5 dni) ;)

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 11:56 Iwona

   Raczej należy zapytać, gdzie byli rodzice dyrektora tej akademii, jak pozwalał postawić swoje strony poza infrastrukturą wojskową.

   Odpowiedz
   • 2020.04.23 12:23 P.

    Którą infrastruktura? Wspólne są tylko sieci MILNET I, Z i pewnie jakieś inne literki. Reszta to jak kto chce.

    Odpowiedz
    • 2020.04.23 23:03 Iwona

     Piszę tylko, że jak z tej samej infrastruktury hostowane są strony superkoparki.pl czy przedszkole1.gorzow.com.pl, to to nie może być infrastruktura wojskowa.

     Odpowiedz
 • 2020.04.23 10:23 mmm777

  No cóż, są tacy, którzy karierę polityczną rozpoczęli za pieniądze z CIA.
  A że to oni są najbardziej czujni – cóż dziwnego ;)

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 12:16 Blob

   O wiele więcej jest takich i są bardziej niebezpieczni, co kariery zaczęli za ruskie ruble.

   Odpowiedz
  • 2020.04.24 23:16 priit

   A powinni służyć dla Polski, a nie za ruble czy dolary.

   >W całym tekście jest chyba tylko jeden błąd ortograficzny i kilka składniowych, co stanowi duży postęp

   Ale i tak po stylu widać, że tę wrzutkę pisał cudzoziemiec, który uczył się pisać po polsku czytając teksty w polskim Internecie. Niektóre błędy są charakterystyczne dla polskich internautów. Gdyby autor uczył się z dowolnej książki do gramatyki polskiej, pisałby inaczej.

   Odpowiedz
 • 2020.04.23 10:43 Alfred

  Polska prawica jest od dawna ściśle związana z Rosją: monarchiści, geopolitycy Dugina, rekonstruktorzy historyczni i rodzimowiercy, pansłowianie, paksowa endekokomuna, narodowcy i kluby motocyklowe. Łączy ich przede wszystkim obrzydzenie „współczesnym zgniłym Zachodem” i pogarda do „słabej gejowskiej demokracji”. Nic dziwnego że idee z Łubianki trafiają na podatny grunt w tych wszystkich prawicowych serwisach. Z czasem trudno nawet trudno odróżnić co było wymyślone lokalnie a co inspirowane zza granicy. Żeby nie było – skrajną lewicę Rosja też wspiera, wszystko byle stworzyć podziały i wykreować konflikt.

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 12:23 Blob

   To kolejny klocek dezinformacji? Co mają rekonstruktorzy do polityki? A z liczących się partii to Korwinisci są najbardziej podejrzani a nie to wszystko co wymieniłeś. Rację masz tylko w tym, że Ruscy ryją gdzie mogą.

   Odpowiedz
  • 2020.04.23 13:13 Zenon

   Czyli ty podpisujesz się obiema rękami pod obecnym „sojuszem” z USA?

   Odpowiedz
  • 2020.04.23 13:51 kez87

   Być może i prawica jest dość wygodnym celem Rosyjskiej dezinformacji, ale prawdziwe działania operacyjne dla Rosyjskiego wywiadu przeprowadzają tacy których nigdy byście o prorosyjskość na pierwszy rzut oka nie podejrzewali.I nie,nie chodzi tu jedynie o starego Pana Antka.

   Co zaś do charakteru akcji stwierdzam,że Rosjan siejących dezinformację kompletnie porypało i nie na premię zasługują ale na odstrzał z ręki Putina. Tego rodzaju stronkę prywatną spalić do czegoś tak oczywistego to trzeba się z kozą na łeb zamienić.

   Odpowiedz
 • 2020.04.23 10:46 marco

  Moze, niech juz cyber.mil.pl sie nie zajmuje tym bo bedzie jeszcze gorzej

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 10:59 CMDB

  III RP nie posada żadnych sensownych cyber-sił. Lekko wspomnę o przestarzałym oprogramowaniu na serwerach instytucji publicznych. Wskażcie mi instytucję, a powiem wam ile i jakie vulnerabilities mają. A Data Center? Weź zapomnij. Strony w domenie pl aż wioną tanim buractwem. Nie dziwne, że coraz więcej firm i miast z Polski zamiast w domenie PL, to publikuje swoje serwisy w domenie EU.

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 13:50 teofil

  Fajnie zebrane, może dobrym pomysłem byłoby założyć tracker takich akcji. Niech ktoś.

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 14:13 Maciek

  Na stronie www Smoleńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Konsumentów pojawiły
  się przeprosiny za dezoinformacyjną działanośc Rosji w internecie.

  http://www.ozpp-femida.ru/

  Odpowiedz
 • 2020.04.23 16:43 Ekspert Ctrl+Shift+C

  Ale czy to był faktycznie atak na stronę uczelni i podmienienie treści strony czy tylko ktoś sfabrykował taki artykuł w inspektorze przeglądarki albo offline na swoim komputerze a potem podesłał redaktorom?

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 16:56 adamh

   1. Link do archive.is w tekście
   2. Tweet ASzWoj
   3. Chyba wystarczy.

   Odpowiedz
 • 2020.04.23 17:25 Vegeta_Ssj

  —–BEGIN PGP SIGNED MESSAGE—–
  Hash: SHA512

  W szkole zawsze jest gnębiony grubasek co nie oddaje, bo jaka frajda jest gnębić grubaska który może oddać? Nie wiem czym zajmuje się cyber.mil.pl,
  ale wiem, że nawet ich serwis www nie odpowiada a ogłoszenie o rekrutacji wita radosnym wizerunkiem Pana Ziobry co od razu odstraszy 90% kandydatów.

  Miałem już do czynienia z dwiema instytucjami które stoją na straży narodowego cyber bezpieczeństwa i jeżeli ci sami ludzie mieliby dokonywać akcji
  dywersyjnych na terenie wroga to nie wróże im żadnych rewelacji. Zdolny programista nie zawsze będzie zdolnym dywersantem. Stawki w państwówce też
  raczej nie przyciągną fachowców a pasjonatów którzy odejdą jak tylko się zorientują gdzie trafili.

  PiS radzi sobie całkiem sprawnie na facebooku i w sieci tworząć różnego rodzaju pseudolegitne portale informacyjne dla patriotów w dresie firmy Nike
  i bluzą „Polski Walczącej” w warunkach recydywy oraz fanpage na Facebooku o podobnej tematyce i armią botów które leją szambo i komentarze które
  przekraczają wszelkie normy dobrego smaku.

  Skoro radzą sobie tak dobrze na swoim podwórku to czemu nie zrobią tego samego na obcym podwórku?
  Najlepszą obroną jest atak :)

  Ocierając się o różne instytucje stojące na straży naszego cyberbezpieczeństwa z całą pewnością stwierdzam, że Polska to taki właśnie grubasek do gnębienia.

  To przykre.

  —–BEGIN PGP SIGNATURE—–

  iQETBAEBCgB9FiEEdkePr+T8OnYM3UyACVTIwtMKCJYFAl6hswBfFIAAAAAALgAo
  aXNzdWVyLWZwckBub3RhdGlvbnMub3BlbnBncC5maWZ0aGhvcnNlbWFuLm5ldDc2
  NDc4RkFGRTRGQzNBNzYwQ0RENEM4MDA5NTRDOEMyRDMwQTA4OTYACgkQCVTIwtMK
  CJbTtAP+MQD9gndkn28NETQh+xQieE8MjOwasalhLFDSGCVo6eWe/0qmeMEKWoil
  dGps8LJBd+y+ISR3YO4EMFFGpBMhDz2gI2M8EoE8AxMTrKM4Hu0lJ4CpJSKm2iJk
  grPFgW2zxdDsS3SbzEo1Uf1JA8IUgY9nQpsbkf1lnpQzFuyOZyU=
  =HvNZ
  —–END PGP SIGNATURE—–

  Odpowiedz
  • 2020.04.23 20:49 Tommygun

   Tam się dostaje tylko po znajomości. Poza tym nie chciałbyś tam pracować…

   Odpowiedz
 • 2020.04.23 20:46 Rummikub

  Ptaszki ćwierkały że szkoła nie ma pojęcia o cybersec. Nic dziwnego że w końcu im się dostało, może wezmą się za kształcenie w tej dziedzinie.
  Oczywiście trzymam kciuki za ncbc żeby złapali żartownisia. Niech też zrobią porządek w tej placówce przy okazji ;)

  Odpowiedz
 • 2020.04.27 17:29 Pawełek

  A ja się pytam czemu Akademia Obrony Narodowej zmieniła nazwę na Akademię Sztuki Wojennej w 2016 roku?
  Czyżby obrona Narodu Polskiego przestała być już priorytetem? Może są inne priorytety np wojenki za cudzą kasę jak w pewnym szlagierze? bo Polacy maja być mięsem armatnim jak to w historii bywało …..
  Wasz polski szpion

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Fałszywy list polskiego generała na stronie www Akademii Sztuki Wojennej

Komentarze