Polowanie na żołnierza, którego nie było, czyli jak działa dezinformacja

dodał 13 kwietnia 2019 o 17:02 w kategorii Info  z tagami:
Polowanie na żołnierza, którego nie było, czyli jak działa dezinformacja

W czwartkową noc w polskich serwisach internetowych pojawił się dramatyczny news – trwają poszukiwania amerykańskiego żołnierza, który zamordował w Drawsku Pomorskim swojego polskiego kolegę. Źródeł było wiele – wszystkie kłamały.

W czwartek rano otrzymaliśmy ciekawy sygnał od Czytelnika (dziękujemy!) wskazujący na to, że właśnie miała miejsce dziwna seria publikacji w sieci. Na licznych portalach (niektórych w miarę popularnych) pojawiła się niecodzienna wiadomość, która okazała się jednak fałszywa. Przyjrzyjmy się zatem mechanizmowi manipulacji.

Policja poszukuje żołnierza USA

Artykuł, który pojawił się ok. 3 w nocy w serwisach takich, jak epoznan.pl, podlasie24.pl, leszno.pl, jaworzyna.net, radiopodlasie.pl, powiatchoszczno.pl, miedzyrzecz.pl czy wschowa.info, miał bardzo niepokojący tytuł „UWAGA! Policja poszukuje żołnierza USA. Jest podejrzany o ZABÓJSTWO”.

Nagłówek artykułu

W treści można było wyczytać między innymi:

Żołnierz 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej USA kapral Thomas Wehking uciekł z terenu wojskowego poligonu w Drawsku Pomorskim 2 kwietnia b.r. około godziny 23.15, gdy podczas wspólnych manewrów NATO miał konflikt z polskim kolegą z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wskutek tego konfliktu ostatni został zastrzelony z pistoletu Beretta M9. Polski żołnierz zmarł w szpitalu. Pościg przestępcy przez Żandarmerię Wojskową i MP USA nie przyniósł sukcesu. Wskutek tego, że kapral Thomas Wehking według dokumentacji medycznej charakteryzuje się jako niezrównoważony i agresywny i mając broń przy sobie, stanowi szczególne zagrożenie dla obywateli całego regionu, Żandarmeria Wojskowa wraz z MP USA postanowiły kontynuować poszukiwania przestępcy za pomocą ludności cywilnej.

Poniżej znajdował się „list gończy” wraz ze szczegółowym opisem poszukiwanego oraz dość kuriozalne zapisy, takie jak:

Żandarmeria Wojskowa wspólnie z Dowództwem Wojsk USA w Polsce postanowiły o przekazanie pewnej kwoty cywilom, którzy posiadają pozwolenie na broń  (w tym myśliwską), za pomoc w poszukiwaniu uciekłego przestępcy. Kwoty wynoszą:

Udział w akcji poszukiwawczej z bronią – 300 zł (plus 100 zł za udział psa myśliwskiego),

Zatrzymanie przestępcy – 5000$.

Pod koniec znajdował się także apel o stawiennictwo do akcji:

Zebranie i rejestracja uczestników akcji zostaną przeprowadzone: Czwartek od 8.00 do 10.00, Piątek od 8.00 do 10.00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żaganiu, ul. Dworcowa 39, 68 – 100 Żagań

Prawie udana akcja

Wiadomość brzmiała na tyle sensacyjnie, że trafiła na Wykop, gdzie w krótkim czasie zebrała ponad 50 wykopów, jednak na szczęście zdrowy rozsądek nie opuścił reszty Wykopowiczów, którzy szybko zidentyfikowali manipulację i oznaczyli znalezisko jako nieprawdziwe. News zniknął także dość szybko z portali, które go zamieściły. Nasz Czytelnik zapytał serwis epoznan.pl, skąd wzięła się publikacja i w odpowiedzi przeczytał:

News o 'amerykanskim żołnierzu’ z godziny 3:35 to efekt włamania na nasz serwer – redakcja nie ma z tym tekstem nic wspólnego.

Fałszywego newsa do tej pory znaleźć można w serwisie dziennik-polityczny.com i chyba specjalnie na tę okazję utworzonym blogu. Choć sama strona nie jest zbyt popularna, to już post na facebookowym profilu „Niezależnego Dziennika Politycznego” uzyskał ponad 250 udostępnień.

Kto stoi za publikacją? W takich przypadkach trudno złapać sprawcę za rękę, więc pozostaje przyjrzeć się intencjom autora manipulacji – a te, podobnie jak inne artykuły z serwisu dziennik-polityczny.com, nie pozostawiają zbyt wiele wątpliwości.