13.04.2019 | 17:02

Adam Haertle

Polowanie na żołnierza, którego nie było, czyli jak działa dezinformacja

W czwartkową noc w polskich serwisach internetowych pojawił się dramatyczny news – trwają poszukiwania amerykańskiego żołnierza, który zamordował w Drawsku Pomorskim swojego polskiego kolegę. Źródeł było wiele – wszystkie kłamały.

W czwartek rano otrzymaliśmy ciekawy sygnał od Czytelnika (dziękujemy!) wskazujący na to, że właśnie miała miejsce dziwna seria publikacji w sieci. Na licznych portalach (niektórych w miarę popularnych) pojawiła się niecodzienna wiadomość, która okazała się jednak fałszywa. Przyjrzyjmy się zatem mechanizmowi manipulacji.

Policja poszukuje żołnierza USA

Artykuł, który pojawił się ok. 3 w nocy w serwisach takich, jak epoznan.pl, podlasie24.pl, leszno.pl, jaworzyna.net, radiopodlasie.pl, powiatchoszczno.pl, miedzyrzecz.pl czy wschowa.info, miał bardzo niepokojący tytuł „UWAGA! Policja poszukuje żołnierza USA. Jest podejrzany o ZABÓJSTWO”.

Nagłówek artykułu

W treści można było wyczytać między innymi:

Żołnierz 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej USA kapral Thomas Wehking uciekł z terenu wojskowego poligonu w Drawsku Pomorskim 2 kwietnia b.r. około godziny 23.15, gdy podczas wspólnych manewrów NATO miał konflikt z polskim kolegą z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wskutek tego konfliktu ostatni został zastrzelony z pistoletu Beretta M9. Polski żołnierz zmarł w szpitalu. Pościg przestępcy przez Żandarmerię Wojskową i MP USA nie przyniósł sukcesu. Wskutek tego, że kapral Thomas Wehking według dokumentacji medycznej charakteryzuje się jako niezrównoważony i agresywny i mając broń przy sobie, stanowi szczególne zagrożenie dla obywateli całego regionu, Żandarmeria Wojskowa wraz z MP USA postanowiły kontynuować poszukiwania przestępcy za pomocą ludności cywilnej.

Poniżej znajdował się „list gończy” wraz ze szczegółowym opisem poszukiwanego oraz dość kuriozalne zapisy, takie jak:

Żandarmeria Wojskowa wspólnie z Dowództwem Wojsk USA w Polsce postanowiły o przekazanie pewnej kwoty cywilom, którzy posiadają pozwolenie na broń  (w tym myśliwską), za pomoc w poszukiwaniu uciekłego przestępcy. Kwoty wynoszą:

Udział w akcji poszukiwawczej z bronią – 300 zł (plus 100 zł za udział psa myśliwskiego),

Zatrzymanie przestępcy – 5000$.

Pod koniec znajdował się także apel o stawiennictwo do akcji:

Zebranie i rejestracja uczestników akcji zostaną przeprowadzone: Czwartek od 8.00 do 10.00, Piątek od 8.00 do 10.00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żaganiu, ul. Dworcowa 39, 68 – 100 Żagań

Prawie udana akcja

Wiadomość brzmiała na tyle sensacyjnie, że trafiła na Wykop, gdzie w krótkim czasie zebrała ponad 50 wykopów, jednak na szczęście zdrowy rozsądek nie opuścił reszty Wykopowiczów, którzy szybko zidentyfikowali manipulację i oznaczyli znalezisko jako nieprawdziwe. News zniknął także dość szybko z portali, które go zamieściły. Nasz Czytelnik zapytał serwis epoznan.pl, skąd wzięła się publikacja i w odpowiedzi przeczytał:

News o 'amerykanskim żołnierzu’ z godziny 3:35 to efekt włamania na nasz serwer – redakcja nie ma z tym tekstem nic wspólnego.

Fałszywego newsa do tej pory znaleźć można w serwisie dziennik-polityczny.com i chyba specjalnie na tę okazję utworzonym blogu. Choć sama strona nie jest zbyt popularna, to już post na facebookowym profilu „Niezależnego Dziennika Politycznego” uzyskał ponad 250 udostępnień.

Kto stoi za publikacją? W takich przypadkach trudno złapać sprawcę za rękę, więc pozostaje przyjrzeć się intencjom autora manipulacji – a te, podobnie jak inne artykuły z serwisu dziennik-polityczny.com, nie pozostawiają zbyt wiele wątpliwości.

Powrót

Komentarze

 • 2019.04.13 17:34 szteniek

  „W takich przypadkach trudno złapać sprawcę za rękę, więc pozostaje przyjrzeć się intencjom autora manipulacji – a te, podobnie jak inne artykuły z serwisu dziennik-polityczny.com, nie pozostawiają zbyt wiele wątpliwości.”

  ………..więc?

  Odpowiedz
  • 2019.04.13 17:55 lol

   Polityczna sprawa. A komu zależy na skłóceniu nas z USA?
   Osobiście nie jestem zwolennikiem obecności obcych wojsk w naszym kraju, bo to zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami (mld dol.). A przez to nasze rodzime wojsko ucierpi finansowo. Uzależniamy także nasz kraj od innego kraju. Kiedyś myślałem, że Robert Winnicki nie ma racji, jednak teraz widać, że jednak nie mylił się. Lepsze byłoby już nawet dozbrojenie cywilów i tym samym zliberalizowanie prawa do posiadania broni. Mało które uzbrojone społeczeństwo zostało pokonane. I do jest koronny dowód na to, że nie prowadzimy niezależnej polityki obronnej. Szkoda.

   Odpowiedz
   • 2019.04.13 19:30 do: lol

    Miliard dolców miał być na bazę, która nie powstanie, a nazwy fort Trump nawet Amerykanie kazali przestać używać.

    Jesteś przeciwny obcym wojskom? Polskie wojsko samo się nie obroni. Nie obronią nas obcy żołnierze, ale gdy podczas ataku na Polskę zginie ich trochę, postawi to tamte kraje i ich opinię publiczną w zupełnie innej sytuacji niż w ’39.

    Odpowiedz
    • 2019.04.13 20:53 lol

     Zdaję sobie sprawę z tego, że nasza armia jest na dziś dzień bezbronna. Ale zbyt duże uzależnienie to jest coś innego od symbolicznego kontyngentu wojskowego. Niestety systemy Patriot to kwota rzędu kilku miliardów zielonych i kolejny łańcuch uzależniający nas od Amerykanów. To są gigantyczne kwoty. A skuteczność tego systemu jest prawie żadna. W dodatku jest to technologia już leciwa i powstała nowa generacja tego typu uzbrojenia. To wszystko jest zbyt mało na potęgę militarną Rosji. Tylko własny arsenał atomowy mógłby cokolwiek w tym temacie zrobić. Tylko Patrioty nie są przystosowane do przenoszenia ładunków nuklearnych, a Stany nigdy nie zgodzą się na nasz przemysł atomowy. Mogą co najwyżej zgodzić się na wypożyczenie „atomówek”. Ale tylko pod warunkiem, że to oni sami będą mieli prawo odpalenia wspomnianych głowic.

     Odpowiedz
    • 2019.04.13 22:02 Jacek

     Na lotnisku Szajrat byli Rosjanie i jakoś rakietowe nie Trump żdanego nie zabiło…

     Odpowiedz
    • 2019.04.14 08:41 Rojek

     Skoro nie jest w stanie obronić nas nasza własna armia a nawet wojska USA to czy oznacza to według ciebie, że należy postawić państwo polskie w stan samolikwidacji? A co do autora wpisu i ostatniego zdania, to nadal nie wiem, co a raczej kogo ono sugeruje. Pozostaje zasadnym postawić pytanie-co jest większym fake newsem. Polowanie na fałszywego żołnierza czy obecny tu wpis na jego temat?

     Odpowiedz
     • 2019.04.15 13:48 lol

      Kurdystan w Iraku po referendum niepodległościowym został pozostawiony całkowicie sam przez amerykańskiego sojusznika. A Kurdowie mają duże zasługi w walce z islamistami. Jak zwykle wygrał interes polityczny, w tym wypadku z Turcją. Nie wiadomo czy i nas by nie przehandlowali, roszczenia żydowskie i słynna ustawa są co najmniej niepokojące. Rząd i Trump stanęli za nią murem…

   • 2019.04.15 12:16 Paweł Nyczaj

    Tu nie chodzi tylko o skłócenie nas z USA i nakręcenie niechęci do wojsk USA w Polsce. Chodzi o to, by ludzie stracili zaufanie do komunikatów mówiących o zagrożeniu. Żeby w razie ewentualnego prawdziwego ataku najpierw analizowali, czy nie jest to kolejny fejkowy news. Atakujący ma wtedy łatwiej (mniej ofiar cywilnych). Tak na to należy patrzeć i surowo ukarać autorów takich „newsów”

    Odpowiedz
   • 2019.04.16 20:17 hyhh

    Nie trzeba nas skłócic
    wystarczy powiedziec 447 JUST i ludzie sami widzą kto wróg.
    Musimy wyzbyć się marzycielstwa, ze USA nas obronią. Musimy sie bronić sami i zawsze tak bylo. Jak bedziemy silni i bedziemy wygrywac to każdy nam pomoże.
    A jak będziemy srednio silni to każdy nas zostawi. I nie ma znaczenia czy przejacielem jest anglia, usa, francja izrael czy ufo http://www.youtube.com/watch?v=Rjmk0iUer-8

    Odpowiedz
  • 2019.04.15 10:30 kot

   Stronka wstawiła fake newsa dla odsłon, złapana wykręca się „włamaniem” podobnie jak serwisy wymiany kleptowalut.

   Sprawa zamknięta, proszę się rozejść.

   Odpowiedz
 • 2019.04.13 20:12 cyberśledczy

  podobny styl jak smsów o mobilizacji wojskowej pod Urzędem Miasta
  https://niebezpiecznik.pl/post/falszywy-alert-sms-od-rcb/

  Odpowiedz
 • 2019.04.13 21:02 Cyber Killer

  Mi to wygląda na propagandę zwolenników dostępu do broni lub myśliwych, szczególnie tekst o pieniądzach dla tych co posiadają pistolety/karabiny.

  Odpowiedz
 • 2019.04.13 21:22 mariusz

  „W takich przypadkach trudno złapać sprawcę za rękę, więc pozostaje przyjrzeć się intencjom autora manipulacji – a te, podobnie jak inne artykuły z serwisu dziennik-polityczny.com, nie pozostawiają zbyt wiele wątpliwości”
  Dokładnie – fałszywa flaga.

  Odpowiedz
 • 2019.04.13 22:03 Gro

  Cyrylicą pisana prowokacja. Podobne akcje były w krajach bałtyckich

  Odpowiedz
 • 2019.04.14 13:29 Mirko

  Wszystkie niemal lokalne portale typu MojeMiasto.pl – epoznan.pl, podlasie24.pl, leszno.pl, jaworzyna.net, radiopodlasie.pl, powiatchoszczno.pl, miedzyrzecz.pl czy wschowa.info to efekt pracy komuszych drużyn medialnych.
  Chodziło o to co zawsze: kontrolę nad kształtowaniem przekazu czyli nasze swojskie ogłupianie a scentralizowane zarządzanie grupami tych witryn potwierdza moją tezę.
  Hurtowo pozajmowali takie domeny gdy sieć www zaczęła u nas hulać – wpadłem na to gdy przed laty chciałem założyć z kolegą lokalny patriotyczny portal.
  Oczywiście są wyjątki…

  Odpowiedz
  • 2019.04.14 17:12 Stefan Rogut

   Co ma do rzeczy patriotyzm @Mirko gdy temat dotyczy fake news.

   Odpowiedz
   • 2019.04.14 21:10 Mirko

    Patriotyzm w mojej wypowiedzi służy do prowokowania głupkowatych pytań i konfuzji mniej rozgarniętych a za to upierdliwych dyskutantów.
    Taki sobie wymyśliłem cel… :-)

    Odpowiedz
 • 2019.04.15 09:58 marianZ

  Za poprzedniej epoki jak były takie sytuacje, to również tłumaczono się przed cenzurą, że to „nie dziennikarze, to wariat w gazecie napisał” a oczywiście radzieckoarmiejcy byli całkowicie niewinni. Ilu tak zginęło, np. podczas notorycznych kontaktów „wymiany kanistrów” benzyna za bimber, nie wiadomo. Ilu Rosjan przeniesiono w trybie przymusowym bardziej na północny wschód ZSRR też nie.

  Odpowiedz
 • 2019.04.15 11:05 Paweł

  O ile sama treść newsa jeszcze by z biedą uszła, to akcja spartolona listem gończym i apelem – zwyczajnie naiwne i nierealne.
  Jeżeli już, to był by apel do osób posiadające jakieś info o kontakt z najbliższa jednostką niebieskich lub na numer alarmowy.

  A co do samej obronności, to polecam na YT kanał Ad Arma ;)

  Odpowiedz
 • 2019.04.15 13:02 Stefan Rogut

  Prawdę napisał @Gro – „Cyrylicą pisana prowokacja.”
  Na stronach dziennik.polityczny.com można znależć „rewelacje”, których nigdzie indziej nie ma. Źródła albo nie ma albo są to portale w stylu pikio.pl znany z fake newsów. Redakcja „dziennika politycznego” to pospolite nic nie mówiące nazwiska, poza jednym.
  Wymieniony jako – Stale współpracujący z portalem: Jakub Moźniak.
  Możemy go spotkać na portalu nrt24.ru/pl /na stronie już cyrlica jest :)/. Materiały przez niego sygnowane mają charkter prorosyjski i antyukraiński. Szukając głębiej można też dotrzeć na stron pl.sputniknews.com
  Disinfo Digest – Projekt badań i przeciwdziałania manipulacji środowiskiem informacyjnym wskazuje na dziennik polityczny jako źródło dezinformacji https://twitter.com/lostson_/status/905782905863069696.

  Odpowiedz
 • 2019.04.15 13:14 xd

  was to trzeba jednak za reke prowadzic i palcem pokazywac wszystko :D ciezko samemu pomyslec odrobine panowie, nw kiedys myslalem ze tu inteligentniejsi ludzie przebywaja, ale komentarze zaczelem czytac, jestescie porazka systemu wymiany informacji, niepozdrawiam :D :D

  Odpowiedz
 • 2019.04.16 09:35 nope

  Zwykła zabawa burzliwych raidowników z karachan.org, czy innych strasznie tajnych, strasznie podziemnych, strasznie elitarnych imagesbordów, prosze się rozejść, to nie pierwszy i nie ostatni raz.
  Swoją drogą fajne było by o ich akcjach poczytać nan ZTS, pewnie już odgrażają się na samą byśl ze ktoś zaproponował naruszenie ich domku na drzewie ;3

  Odpowiedz
 • 2019.04.16 20:22 hyhh

  Oczywiście można się oburzać, że bracia moskale robią nas w bambuko.
  Ale można wyciągnąć wnioski jak w Estonii. A teraz krótkie pytanie. Czy jesteście pewni, że z3s to prawdziwa strona? Kto ma fingerprint tej strony? albo rzadowej? albo banku?

  Czy to tak trudno po prostu publikować takie zestawienie? A jak będzie rozlepiane ogloszenie o wyborach o jeden tydzień później , albo informacja wrzucona do skrzynek. To jak myślisz ktoś będzie za to karany? Nawet kodeks nie przewiduje kary za cos takiego.

  Po za tym nie podoba mi sie nazwa pieprzony news. Można wymyśleć jakiś polski odpowiednik bez wulgaryzmów?

  Odpowiedz
  • 2019.04.17 08:43 elo

   „fake” to nie wulgaryzm…

   Odpowiedz
 • 2019.04.23 23:13 Sylwek

  Generalnie widziałem ten artykuł, ale nie czytałem bo……na kilometr śmierdział fejkiem. A odrzucił mnie stempel WANTED.. Żaden szanujący się serwis, nie bawi się w pseudo listy gończe z rodem z „Łesternów” i serialu „Drużyna A”.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Polowanie na żołnierza, którego nie było, czyli jak działa dezinformacja

Komentarze