14.10.2015 | 16:20

avatar

Adam Haertle

Grupa Pocztowa, czyli kto zasypywał skrzynki fałszywymi wiadomościami od Poczty Polskiej

Większość z Was pewnie pamięta falę wiadomości udających powiadomienia o nadesłanej przesyłce rzekomo wysyłane przez Pocztę Polską. Tę kampanię oraz wiele innych prowadzonych przez tych samych sprawców przeanalizował CERT Polska.

Przed chwilą w sieci pojawił się obszerny raport autorstwa zespołu CERT Polska poświęcony Grupie Pocztowej, nazwanej tak ze względu na jeden z podstawowych rodzajów jej przestępczej działalności. Przyjrzyjmy się jego ustaleniom.

Nie tylko poczta

Główny sposobem działania przestępców przez dłuższy czas pozostawało rozsyłanie spamu podszywającego się pod urzędy pocztowe różnych krajów i nakłaniającego do instalacji złośliwego oprogramowania. Co ciekawe, oprócz wersji dla systemów Windows, grupa proponowała także odpowiednie złośliwe oprogramowanie dla Androida. Celem ataków byli nie tylko Polacy – zaobserwowano kampanie podszywające się pod urzędy pocztowe z Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Danii. W innym wariancie wykorzystywano również wiadomości udające mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym.

Dzięki temu, że firma Logical Trust przechwyciła logi z niektórych serwerów użytych w kampaniach spamerskich możemy spojrzeć na częściowe statystyki ich skuteczności. Spośród nieco ponad 15 tysięcy odwiedzin na serwerze zawierającym rzekome informacje o przesyłce (w postaci pliku EXE) ponad 40% zakończyło się pobraniem pliku. Nie wiemy, jaki procent użytkowników plik uruchomił – trudno jednak założyć, ze wszyscy byli badaczami bezpieczeństwa.

Statystyki pobrań złośliwego oprogramowania

Statystyki pobrań złośliwego oprogramowania

Pliki wykonywalne pobierane przez zaatakowanych użytkowników mogły zawierać całe spektrum złośliwego oprogramowania. Znaleźć tam można było między innymi TorrentLockera, Andromedę, Slave’a, Banatriksa i OpFake (Android). Ta sama grupa specjalizowała się również w rozsyłaniu swojego oprogramowania w wielokrotnie przez nas opisywanych wiadomościach zawierających archiwum zabezpieczone hasłem, najczęściej powołując się na nieopłacone faktury lub dokumenty sądowe.

Korelację działania grupy umożliwiały nie tylko podobne metody dystrybucji czy też analogie w wykorzystywaniu złośliwego oprogramowania. Również domeny używane przez grupę były rejestrowane w podobny sposób przy użyciu podobnych danych a same strony ze złośliwym oprogramowaniem lub pełniące funkcję serwerów C&C znajdowały się w tym samym fragmencie sieci. Szczególnie charakterystyczny był adres IP 46.161.30.225, pod którym znaleźć można było domeny

 • wholetdiedogsout.com,
 • bounaromnabouna.org,
 • pocztapolska.biz.

Inne charakterystyczne adresy używane przez grupę to:

 • poczta-polska.info,
 • polskapoczta.net,
 • poczta-sledzenie.com,
 • polska-poczta.com.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że grupa prowadzi szeroką działalność na wielu frontach. Nadal widujemy jej wiadomości oraz ruch do wymienionych powyżej serwerów C&C. To pokazuje, że nawet zdemaskowanie lokalizacji infrastruktury przestępców niekoniecznie musi prowadzić do jej zablokowania lub usunięcia. Miejmy zatem nadzieję, że może ten raport pomoże trochę przeszkodzić w realizacji przestępczych celów.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.10.14 19:51 aso

  Adamie, ze smutkiem obserwuję jak sypiesz artykułami o kolejnych phishingach.
  Kiedy w końcu coś ciekawego?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.15 07:45 aqz

   To naprawdę spory problem w większości polskich firm – jestem bardzo zainteresowany informacjami w tym temacie. Dla niektórych to jest bardzo ciekawe.

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.10.15 10:33 e

    Czyli szkolisz pracowników pod konkretny atak? Kilka godzin po rozesłaniu go? SRLY?

    Odpowiedz
    • avatar
     2015.10.15 18:31 Jurek

     Dokładnie tak, robimy kampanię informacyjną pod konkretny atak – w razie nasilenia. Blokujemy w razie możliwości maile, dostęp do domen o których wiemy, że są zarażone. Na kilka tysięcy osób pracujących mieliśmy przypadki do policzenia na jednej ręce, że złapali coś z tych wszystkich kampanii. Moim zdaniem niezły wynik.

     Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.14 19:56 CBŚ

  Hehe, zero komentów od rana. Wszyscy przeglądają swoją historię postów na pewnym forum i szukają biletów do miejsc bez umów ekstradycyjnych? ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.15 12:54 CBŚP_jeżeli_już

   To forum było jednym z wielu. Do tego o wyjątkowo słabej treści merytorycznej. Poza forum świat toczy się dalej, czekaj na dalszą porcję ataków :)

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.14 21:56 z3us|

  Ciekawe¡

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.15 08:38 K.

  Coraz więcej takich afer związanych z pishingiem, ale jak kolega zgłasza próby pishingu do jednego z większych banków w PL, to bank ma na to wyj**e, bo przecież nie musiał Pan podawać danych…..

  Polecam przeczytać oficjalne stanowisko banku odpowiadające na podejrzenie wyłudzenia informacji.
  http://www.wykop.pl/link/2743689/bezpieczenstwo-wg-bzwbk/

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.15 09:45 qwerty

  „Nadal widujemy jej wiadomości oraz ruch do wymienionych powyżej serwerów C&C.”
  W jaki sposób „widujecie” ruch do serwerów C&C? Jakieś konkretne narzędzia do monitoringu ruchu?

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.10.15 09:49 Adam

   Ostatnio otrzymane próbki uruchamiane w sandboksach łączą się do niektórych z tych adresów.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.15 22:51 cienszybor

  Dzisiaj przyszło:
  Received:
  from poczta-ex.co.uk ([5.175.234.189] helo=laura-163181824643712593773682362817271) by 79.10.static.offers4now.net with esmtpa (Exim 4.72) (envelope-from ) id 1ZmLVa-0006FA-AT for …@wp.pl; Wed, 14 Oct 2015 14:50:18 +0200

  Z odnośnikami w treści
  http://soundinvestments4.com/wp-content/themes/genesis/system.php?id=numerek

  http://diply.com/?id=długi_numerek
  Ten drugi w tym:

  Jezeli ta wiadomosc Cie nie dotyczy, kliknij link, by zapobiec wykorzystaniu tego adresu e-mail.

  Wiadomosc zostala wyslana zgodnie z pkt. 4 par. 3 Regulaminu swiadczenia Uslugi, na podstawie danych podanych na stronie http://www.energa.pl/doladujenergie. Jezeli nie jest Pan/Pani zamierzonym adresatem niniejszej wiadomosci, prosimy o jej usuniecie oraz poinformowanie nadawcy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.10.17 11:57 DG

  phishing+trojan+socjo+vulnerability=kasa do podziału chętny kto?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Grupa Pocztowa, czyli kto zasypywał skrzynki fałszywymi wiadomościami od Poczty Polskiej

Komentarze