Włamywacze, podpisujący się jako Cyberkalifat, nie tylko przejęli strony WWW i konta w serwisach społecznościowych, ale także wyłączyli nadawanie kanałów telewizyjnych i poważnie uszkodzili serwery firmy.
Wczoraj około godziny 22 islamscy włamywacze przejęli kontrolę nad wieloma elementami infrastruktury jednej z największych francuskich stacji telewizyjnych TV5 Monde. Do przejęć kont Facebooka, Twittera a nawet głównej witryny WWW zdążyliśmy się już przyzwyczaić – tym razem jednak atakujący wyłączyli transmisję kanałów telewizyjnych.
Cyberkalifat atakuje
Wczoraj około godziny 22 większość profili TV5 w mediach społecznościowych oraz zawartość witryny WWW uległy nagłej zmianie. Atakujący przejęli kontrolę nad kontem stacji na Facebooku, Twitterze, G+ oraz w serwisie Youtube
Na profilu FB zostały opublikowane zdjęcia dowodów tożsamości oraz innych dokumentów osób, które rzekomo są krewnymi francuskich żołnierzy, uczestniczących w operacjach przeciwko ISIS.
Dużo poważniejsze konsekwencje
O ile dostęp do serwisów społecznościowych został bardzo szybko, bo już po ok. 4 godzinach odzyskany, to dużo poważniejsze problemy dotknęły istotniejszą część infrastruktury stacji. Witryna WWW, również przejęta przez atakujących, została po chwili przełączona w tryb serwisowy, a obecnie jest całkowicie niedostępna.
Najbardziej bolesną konsekwencją było jednak wyłączenie transmisji kanałów TV. Dyrektor stacji, Yves Bigot, poinformował, że przez kilka godzin stacja nie mogła w ogóle prowadzić transmisji, a obecnie udało się przywrócić transmisję jednego kanału, jednak stacja nie może odtworzyć programów wcześniej nagranych oraz uruchomić produkcji nowych materiałów.
Na podstawie dotychczasowych informacji możemy powiedzieć, że jest to jeden z najpoważniejszych ujawnionych ataków na infrastrukturę firm działających w branży medialnej. Większe straty poniosło do tej pory jedynie Sony Pictures, którego historię mogliście śledzić kilka miesięcy temu. Najwyraźniej tym razem włamywacze również uzyskali kontrolę nad wewnętrzną siecią firmy i mogli doprowadzić do znacznych szkód. W przypadku konfliktów rozgrywających się równolegle w świecie wirtualnym każdy istotny zasób drugiej strony staje się infrastrukturą krytyczną.
Komentarze
Warto przypomnieć, że w 2007 roku podczas cyberataków na Estonię, poza stronami rządowymi i bankami, wiele dzienników i portali z wiadomościami było unieruchomionych i to prawie na 3 tygodnie.
Islamiści wojują ze „zgniłym” zachodem, jednocześnie używając technologii wymyślonej na plugawym terenie. No, ale kto by się po nich logiki spodziewał.
„Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.” – Sun Zi.
Jak chciałbyś wojować z czymś, czego nie znasz? To tak jakby dzikusy miały walczyć z czołgami za pomocą włóczni, bo uważają, że taki sprzęt to zło. Jak mieliby wygrać takie bitwy?
po co pisać w tytule, że to francuska stacja, zawsze wpadnie trochę wejść