Uwaga na kradzież z rachunku „na koronawirusa”

dodał 13 marca 2020 o 18:38 w kategorii Info, Socjo  z tagami:
Uwaga na kradzież z rachunku „na koronawirusa”

Długo nie trzeba było czekać – oszuści, stosujący popularną metodę „na fałszywy panel płatności”, w końcu postanowili dostosować swoje kampanie do obowiązującego trendu w mediach i użyli w ataku wątku koronawirusa.

Dobra przynęta to podstawa – a czy może być lepsza przynęta niż koronawirus i pretekst w postaci pozbawienia środków z rachunku? W obliczu setek plotek spanikowani internauci gotowi są uwierzyć w cokolwiek.

Spec ustawa i rezerwy krajowe

W ostatnich godzinach do Polaków zaczęły trafiać dość niecodzienne SMS-y o treści:

Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN.

Choć wiadomość brzmi niezbyt wiarygodnie, to pamiętajmy, że pod wpływem stresu użytkownicy są w stanie uwierzyć w cokolwiek. Witryna, na którą prowadzi link, to

https://dpdoplata.org/0

Pod tym adresem faktycznie trafiamy na stronę zgodną ze schematem oszustwa „na fałszywy panel płatności”.

Zrzut ekranu ze strony przestępców

Opis „transakcji” nie pozostawia wątpliwości:

Ministerstwo Zdrowia
Weryfikacja specustawa LTW88200

Choć dla większości Czytelników zapewne brzmi to niezwykle abstrakcyjnie i możecie zachodzić w głowę, kto się na to złapie, ale pamiętajcie, że nie wszyscy są tacy mądrzy jak wy. Dlatego warto ostrzegać bliskich i znajomych.

Aktualizacja 19:15

Otrzymaliśmy informacje o kolejnym wariancie ataku:

Zgodnie z specustawa dt koronawirusa wszyscy obywatele RP beda szczepieni. Z refundacja koszt wynosi 70 PLN. Oplac, aby uniknac kolejek.

Kolejna wiadomość

Tym razem link prowadzi do

http://dpdoplata.org/1

A tam czeka opłata pod tytułem

Ministerstwo Zdrowia
Opłata za szczepionkę COV-19

Interesują Cię takie historie?
Bilety już w sprzedaży! Na naszej konferencji Oh My H@ck na pewno nie zabraknie opowieści o różnych atakach na polskich internautów i ściganiu cyberprzestępców. Pod koniec roku powinno być już po wirusie, więc kup bilet, dopóki ceny nie wzrosły – tak tanio już nie będzie!