Następna banda internetowych oszustów w rękach policji

dodał 4 lutego 2021 o 07:00 w kategorii Wpadki  z tagami:
Następna banda internetowych oszustów w rękach policji

Ostatnio częściej niż zwykle mamy okazję dostarczać pozytywne wieści ze świata cyberprzestępców. Pozytywne dla internautów, nie dla cyberprzestępców. A szczególnie nie dla następnej grupy oszustów, którzy zostali niedawno zatrzymani.

Na początku zeszłego roku, na przełomie stycznia i lutego autorzy fałszywego sklepu internetowego kidparadise.pl oszukali około tysiąca osób. Co więcej, nie tylko oszukiwali swoich klientów, ale potem także próbowali ich okraść ze wszystkich środków z konta. Jak wyglądało oszustwo?

Kidparadise.pl

Fałszywy sklep był przygotowany całkiem solidnie. Prezentował się następująco:

Ceny były atrakcyjne, zatem i nieostrożnych klientów nie brakowało. Za nieistniejący towar zapłaciło około tysiąca osób. Do tej pory na Facebooku funkcjonuje kilkusetosobowa grupa pod hasłem „poszkodowani przez kidparadise.pl”. Przestępcy jednak na jednym oszustwie nie poprzestali.

Ofiary zakupów w fałszywym sklepie otrzymywały także wiadomości SMS, informujące o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do kosztów przesyłki. Link z wiadomości kierował na fałszywą stronę pośrednika płatności, gdzie nieświadome ofiary mogły oddać przestępcom swoje loginy, hasła i jednorazowe kody z wiadomości SMS. Domeny, których używali przestępcy, były konstruowane w dość oryginalny sposób. Były to na przykład takie adresy jak:

https://ewciakurier.com
https://anitkakurier.com
https://amelkakurier.com
https://arletkakurier.com
https://michaskurier.com
https://aniuskurier.com
https://windykacjajan.com
https://adziakurier.com

Strony wyglądały tak:

W ten oto sposób internauci mieli szansę dać się oszukać ponownie, tym razem jednak na większą kwotę. Domeny fałszywego sklepu i pośredników płatności to nie jedyne, pod jakimi funkcjonowały „biznesy” przestępców. Jednym z przykładów może być też sklep iracomp.pl – w sieci można znaleźć relacje klientów, którzy po nieudanych zakupach dostawali SMS-y kierujące ich na strony fałszywych pośredników płatności. Grupa działała co najmniej od września 2019 do października 2020.

Sprawcy okazali się mieszkańcami Tychów i Rybnika. W ręce policji trafiło trzech mężczyzn i jedna kobieta w wieku 42-43 lata (co jest dość ciekawą sytuacją, bo w sektorze przestępczości internetowej raczej dominują osoby nieco młodsze). Zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące. Pozostaje nam pogratulować pracy Prokuraturze Regionalnej w Warszawie oraz funkcjonariuszom Policji z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach

Pokrzywdzeni w wyniku działania fałszywego sklepu internetowego kidparadise.pl proszeni są o przesyłanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.