09.04.2015 | 10:13

Adam Haertle

Udany atak na stację telewizyjną TV5, hakerzy wyłączyli 11 kanałów

Włamywacze, podpisujący się jako Cyberkalifat, nie tylko przejęli strony WWW i konta w serwisach społecznościowych, ale także wyłączyli nadawanie kanałów telewizyjnych i poważnie uszkodzili serwery firmy.

Wczoraj około godziny 22 islamscy włamywacze przejęli kontrolę nad wieloma elementami infrastruktury jednej z największych francuskich stacji telewizyjnych TV5 Monde. Do przejęć kont Facebooka, Twittera a nawet głównej witryny WWW zdążyliśmy się już przyzwyczaić – tym razem jednak atakujący wyłączyli transmisję kanałów telewizyjnych.

Cyberkalifat atakuje

Wczoraj około godziny 22 większość profili TV5 w mediach społecznościowych oraz zawartość witryny WWW uległy nagłej zmianie. Atakujący przejęli kontrolę nad kontem stacji na Facebooku, Twitterze, G+ oraz w serwisie Youtube

Konto Twittera Profil Youtube Profil na Facebooku

Na profilu FB zostały opublikowane zdjęcia dowodów tożsamości oraz innych dokumentów osób, które rzekomo są krewnymi francuskich żołnierzy, uczestniczących w operacjach przeciwko ISIS.

Dużo poważniejsze konsekwencje

O ile dostęp do serwisów społecznościowych został bardzo szybko, bo już po ok. 4 godzinach odzyskany, to dużo poważniejsze problemy dotknęły istotniejszą część infrastruktury stacji. Witryna WWW, również przejęta przez atakujących, została po chwili przełączona w tryb serwisowy, a obecnie jest całkowicie niedostępna.

Strona WWW

Strona WWW

Najbardziej bolesną konsekwencją było jednak wyłączenie transmisji kanałów TV. Dyrektor stacji, Yves Bigot, poinformował, że przez kilka godzin stacja nie mogła w ogóle prowadzić transmisji, a obecnie udało się przywrócić transmisję jednego kanału, jednak stacja nie może odtworzyć programów wcześniej nagranych oraz uruchomić produkcji nowych materiałów.

Informacja o braku możliwości nadawania sygnału z powodów niezależnych od woli stacji

Informacja o braku możliwości nadawania sygnału z powodów niezależnych od woli stacji

Na podstawie dotychczasowych informacji możemy powiedzieć, że jest to jeden z najpoważniejszych ujawnionych ataków na infrastrukturę firm działających w branży medialnej. Większe straty poniosło do tej pory jedynie Sony Pictures, którego historię mogliście śledzić kilka miesięcy temu. Najwyraźniej tym razem włamywacze również uzyskali kontrolę nad wewnętrzną siecią firmy i mogli doprowadzić do znacznych szkód. W przypadku konfliktów rozgrywających się równolegle w świecie wirtualnym każdy istotny zasób drugiej strony staje się infrastrukturą krytyczną.

Powrót

Komentarze

 • 2015.04.09 10:28 Maciej Zet

  Warto przypomnieć, że w 2007 roku podczas cyberataków na Estonię, poza stronami rządowymi i bankami, wiele dzienników i portali z wiadomościami było unieruchomionych i to prawie na 3 tygodnie.

  Odpowiedz
 • 2015.04.09 10:29 stefan

  Islamiści wojują ze „zgniłym” zachodem, jednocześnie używając technologii wymyślonej na plugawym terenie. No, ale kto by się po nich logiki spodziewał.

  Odpowiedz
  • 2015.04.09 12:57 Przemysław

   „Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.” – Sun Zi.

   Jak chciałbyś wojować z czymś, czego nie znasz? To tak jakby dzikusy miały walczyć z czołgami za pomocą włóczni, bo uważają, że taki sprzęt to zło. Jak mieliby wygrać takie bitwy?

   Odpowiedz
 • 2015.04.09 20:59 piotr

  po co pisać w tytule, że to francuska stacja, zawsze wpadnie trochę wejść

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Udany atak na stację telewizyjną TV5, hakerzy wyłączyli 11 kanałów

Komentarze