25.03.2015 | 20:14

avatar

Adam Haertle

Jak krok po kroku zhakowano i okradziono giełdę kleptowalut

O bezpieczeństwie najlepiej uczyć się na konkretnych przykładach z życia wziętych. Historia AllCrypt, giełdy kleptowalut, jest świetnym przykładem, jak proste problemy i zaniedbania mogą prowadzić do katastrofalnych skutków.

Co prawda giełda AllCrypt straciła jedynie 37 BTC, ale przynajmniej podzieliła się z użytkownikami bardzo szczegółowym opisem wydarzeń, które doprowadziły do kradzieży. Historia jest wciągająca i za każdym akapitem odkrywa przed czytelnikiem nowe pokłady pecha i nieudolności właścicieli serwisu.

Nie stawiaj giełdy BTC na WordPressie

Nie potrafimy tego ani zrozumieć, ani wyjaśnić, ale giełda AllCrypt oparta była na mechanizmach WordPressa. Tak po prostu. Przejdźmy nad tym do porządku dziennego i udajmy, że rozumiemy.

Jedyny komentarz

Jedyny komentarz

Atak zaczął się od przełamania zabezpieczeń skrzynki pocztowej pracownika technicznego giełdy. Skrzynka była umieszczona na prywatnym serwerze i właściciel giełdy ani sam pracownik nie mają rzekomo pojęcia, jak doszło do włamania. Pracownik twierdzi, że nigdzie nie używał tego samego hasła oraz że hasło spełniało kryteria złożoności. Pozostaje wobec tego metoda siłowa, jednak tej teorii nie można zweryfikować, ponieważ z tajemniczych powodów serwer IMAPa nie logował nieudanych prób logowania.

Włamywacz w skrzynce znalazł wiadomości od właściciela serwisu oraz od dyrektora marketingu. Próbował następnie wygenerować reset hasła dla wszystkich trzech kont, ale adresy poczty elektronicznej technika oraz właściciela użyte w WordPressie były inne niż te znane włamywaczowi. Więcej szczęścia miał z dyrektorem marketingu, który korzystał z tego samego konta do korespondencji jak i do rejestracji w WordPressie.

Nie dawaj uprawnień działom marketingu

Z nieznanych przyczyn dyrektor marketingu, który otrzymał link do resetu hasła, przesłał wiadomość dalej do właściciela i do technika. Do technika, którego konto było w posiadaniu włamywacza. Takiej okazji włamywacz nie mógł przegapić, zresetował konto i uzyskał administracyjny dostęp do WordPressa (dyrektor marketingu potrzebował m. in. uprawnień do wgrywania nowych plików).

Włamywacz w kolejnym kroku wgrał na serwer webshella pod nazwą class.php. Za jego pomocą przejrzał wszystkie pliki i znalazł konfigurację dostępu do bazy danych – co prawda poza drzewem serwera WWW, ale użytkownik WWW musiał mieć do tego pliku dostęp. Tam włamywacz znalazł hasła do bazy danych. Wgrał narzędzie do zarządzania bazami, założył sobie nowe konto użytkownika w serwisie i podniósł saldo konta bezpośrednio w bazie dopisując sobie nieistniejące bitcoiny.

Włamywacz posiadał już saldo BTC, ale nie mógł jeszcze przelać środków na zewnątrz serwisu. Zadziałał mechanizm zabezpieczeń, który jednocześnie obsługiwał transakcje w portfelach i funkcjonował jako wrapper przelewów między portfelami, utrzymując niezależny zapis posiadanego salda. Włamywacz miał zatem BTC w bazie, ale nie miał we wrapperze. Aby ominąć ten problem, włamywacz za swoje całkiem wirtualne BTC kupował nieco mniej wirtualne waluty takie jak DOGE czy LTC, które następnie sprzedał ponownie za BTC. Dzięki tym transakcjom jego saldo we wrapperze zostało zaktualizowane i mógł już wycofać skradzione środki.

To jednak nie koniec całego włamania a przepaść, w którą stacza się serwis, się nie kończy. Włamywacz po opróżnieniu kont sensownych walut zabrał się także za pozostałe. Uzyskał uprawnienia administratora serwisu WWW (nie wyjaśniono jak – prawdopodobnie przez WordPressa) i wykonał kopię bezpieczeństwa kluczy prywatnych wszystkich portfeli znajdujących się w serwisie. Co prawda kopia bezpieczeństwa leżała poza drzewem katalogowym strony WWW, ale jako że została wykonana przez skrypty serwera, serwer posiadał także uprawnienia do jej odczytu. Co prawda administrator zamknął serwis i zmienł hasła, ale skoro włamywacz miał już klucze prywatne, to zaimportował je do swoich portfeli i opróżnił wszystkie rachunki serwisu do zera.

Ciekawe dwa twwety właściciela serwisu

Ciekawe dwa twwety właściciela serwisu

Nie trzymaj wszystkiego na serwerze

Włamywacz ukradł nie tylko 24 BTC użytkowników i 10,8 BTC zysku zgromadzonego przez serwis po 13 miesiącach działania, ale także 2 BTC zebrane na cele charytatywne. Właściciel przed włamaniem ogłosił, że planuje zamknięcie serwisu, który generował zbyt małe obroty by być opłacalnym. Czyżby zatem ktoś zdecydował się obrobić sklep przed jego likwidacją? W ramach epilogu dodamy jedynie, że giełda oferowała funkcję zimnego portfela, pozwalającą na przechowywanie środków poza serwerem. Funkcja była opcjonalna i nikt z niej nie skorzystał. Amen.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2015.03.25 20:26 Michał

  A może to dobrze, że była oparta o WP? Raczej nie było by ich stać przy tych zarobkach o testy penetracyjne swojej autorskiej aplikacji webowej, a mając już WP przynajmniej wiedzieli, że sam silnik (bez pluginów i szablonów) jest w sumie bezpieczny(na tą chwilę :)) i przebadany przez tysiące badaczy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.25 20:42 grequ

  Giełda kleptowalut. Mała literówka, a jaką ciekawą rzeczywistość ujawnia;-)

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.25 21:01 Adam

   Naprawdę sądzisz że to literówka? :)

   Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.25 21:48 uwierzytelnianie

   szsz-szsz, zdaradzę Ci sekret: to zamierzone. tylko ani mru-mru.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.25 21:35 jo

  Widzimy jak mózg grequ właśnie eksploduje.

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.25 23:16 a

  Kleptowaluta powiadasz hmm na stronie gimbosoecjalisty od bezpieczeństwa brzmi to profesjonalnie…

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.26 09:24 Michał

   Zarzut ogólny warto poprzeć zarzutem (zarzutami?) szczegółowym, bo inaczej wychodzi się na osobę niepoważną ;)

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.26 09:13 John

  „Z nieznanych przyczyn dyrektor marketingu, który otrzymał link do resetu hasła, przesłał wiadomość dalej do właściciela i do technika. Do technika, którego konto było w posiadaniu włamywacza. Takiej okazji włamywacz nie mógł przegapić, zresetował konto i uzyskał administracyjny dostęp do WordPressa (dyrektor marketingu potrzebował m. in. uprawnień do wgrywania nowych plików).”

  Nie za bardzo rozumiem tego fragmentu. Gość otrzymał link do resetu i zamiast kliknąć i zmienić hasło, przesłał aktywację dalej?! Kto tak robi?!

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.26 09:32 Dante

   Dyrektorzy marketingu

   Odpowiedz
   • avatar
    2015.03.26 11:55 B&B

    Badum tsss :)
    Nie zdziwię się jeśli goście nawzajem wchodzili na swoje skrzynki, lub przenikały się na tyle że nie zdziwiło go to i założył że to robota technika.

    Odpowiedz
   • avatar
    2015.03.26 15:42 kez87

    Jeśli dostęp do kasy i kluczowych kont miał dział marketingu to nie dziwię się,że tak to się skończyło ;)
    http://marketingcollege.blogspot.com/2007/10/dilbert-on-marketing.html
    Ale nie.W istocie nie chodziło o to co na obrazkach (choć mogło ;) ).Oprócz sekretariatu to rodzaj najbardziej atechnicznego działu pod słońcem. Nawet działy kadr lepiej znają się na technice.

    Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.26 11:28 Fedek6

  „kupował nieco mniej wirtualne waluty takie jak DOGE czy LTC” – ja poproszę o wyjasnienie dlaczeego DOGE i LTC są nieco mnie wirtualne. Czy to znaczy, że częściowo się materializują w portfelach właścicieli? Tak na przykład w 10,3 %? 10,3 % spełnia już kryterium „nieco” :D :D :D

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.26 13:34 B&B

   Chodzi o to że dodawał sobie BTC znikąd, bez pokrycia na portfelach, sam zapis na giełdzie, po czym wymieniał je na prawdziwą kryptowalutę.

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.26 16:47 misha

  „Jak krok po kroku zhakowano i okradziono giełdę kleptowalut”

  Nie chodzi o kryptowalutę czasem? Czy to gra słów związania z kleptomanią?

  pozdrawiam,
  Misza

  Odpowiedz
  • avatar
   2015.03.27 11:23 bonzo

   jak czytam takie posty to mam ochotę zhakować płytę główną Tobie i sobie

   Odpowiedz
 • avatar
  2015.03.26 17:38 suspicious

  Ciekawostka…
  Chcą zamknąć giełdę, a chwilę potem ktoś za pomocą brute force łamie złożone, unikalne hasło technika i kradnie całą kleptowalutę. Ciekawe czy ten technik nie wygrał ostatnio przypadkiem w jakimś lotto 9 268,08 $?

  Odpowiedz
 • avatar
  2015.04.03 08:55 Wojtek

  Widać że autor ma pogardliwe podejście do kryptowault co pewnie wiąże się z małym doświadczeniem w tym temacie. Z całym szacunkiem do WP ale do prowadzenia giełdy potrzebne jest oprogramowanie na wyższym poziom bezpieczeństwa.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak krok po kroku zhakowano i okradziono giełdę kleptowalut

Komentarze