Jak wygląda rekrutacja słupa – przykład ogłoszenia i umowy zlecenia

dodał 2 czerwca 2018 o 09:39 w kategorii Info, Prawo  z tagami:
Jak wygląda rekrutacja słupa – przykład ogłoszenia i umowy zlecenia

źródło: v1ctor

Praca wydaje się atrakcyjna. Można ją wykonywać z domu, wiąże się głównie z czynnościami administracyjnymi, a pensja jest bardziej niż przyzwoita. Problem jest tylko w tym, że zamiast pensji na koniec miesiąca przychodzi dzielnicowy.

Aby sprawnie kraść pieniądze z kont ofiar, bandyci potrzebują pośredników. Najlepiej nieświadomych pośredników. Zadaniem takich osób jest przyjęcie na swoje konto przelewu i odesłanie go – na inne konto lub za pomocą usługi typu Western Union lub MoneyGram.

Operator wprowadzania danych

Taki tytuł nosi ogłoszenie zamieszczone w serwisie OLX. Z pozoru wygląda niewinnie, jednak szczegóły budzą pewne wątpliwości.

Po pierwsze antykwariat, który rzekomo oferuje pracę, znajduje się w Białymstoku, a ogłoszeniodawca we Wrocławiu. Przyjmijmy jednak, że to się czasem zdarza. Pensja jest przyzwoita – jak na biurową pracę zdalną i brak szczególnych wymagań oprócz znajomości MS Office. Czy jednak realna? Oferta zainteresowała bliską osobę jednego z naszych Czytelników, która postanowiła poprosić o szczegóły.

Profesjonalna umowa i używanie własnego konta bankowego

Czytelnik przekazał  nam następującego e-maila otrzymanego z adresu paulina.sanecka@antyki-empire.com:

Subject: Dokumenty

Przed rozpoczęciem okresu próbnego na stanowisku operatora wprowadzania danych proszę o wypełnienie i przysłanie do nas (w formie elektronicznej w formacie doc lub docx) wypełnionego kwestionariusza osobowego wraz z wymienionymi w nim załącznikami (na przesyłanym skanie dokumentu mogą być zamazane niektóre „wrażliwe” dane, tzn. ostatnie 5 cyfr peselu lub seria i numer dokumentu, jak również na przesyłanym dokumencie dopuszczalne jest naniesienie informacji tekstowej „dla celów rekrutacji”).
Proszę również zapoznać się z załączonym wzorem umowy, którą zamierzamy zawrzeć z Panią.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (tel.:+48858770912).


Z wyrazami szacunku,
Paulina Sanecka
Pracownik administracyjny
Antykwariat ANTYKI „EMPIRE”

Do e-maila załączone były dwa dokumenty – KWESTIONARIUSZ_OSOBOWY.docx oraz UmowaZOP_OWD.pdf. Dokument Worda wyglądał następująco:

Dokument PDF jest dłuższy, więc nie będziemy całego wklejać, jednak poniżej pokażemy najciekawsze fragmenty:

Wygląda ciekawie, prawda? Czas zatem na rozebranie materiałów na czynniki pierwsze.

Skąd wiemy, że to oszustwo

  1. Domena oszustów to antyki-empire.com. Istniejąca tam strona WWW jest wizualnie podobna do prawdziwej strony www.empire-antyki.com. Zmieniono szyk słów w adresie, by podszyć się pod istniejący podmiot.
  2. Domena antyki-empire.com została stworzona 30 marca 2018 roku – a firma rzekomo istnieje od roku 2003.
  3. Domena skojarzona jest z adresem IP 80.209.253.246, na którym postawiono wiele stron o podobnym profilu, w różnych wersjach językowych. Są i firmy logistyczne, i biura podróży – zapewne wszystkie rekrutują słupów do tego samego przedsięwzięcia.
  4. NIP, REGON i adres należą do firmy działającej pod prawdziwą domeną.
  5. Fragment „Na czas trwania niniejszej umowy „Wykonawca” udostępnia aktywny rachunek bankowy nr …… w celu samodzielnej obsługi operacji finansowych, niezbędnych podczas wykonywania zleconych czynności. Operacje te „Wykonawca” przeprowadza po otrzymaniu od „Zleceniodawcy” określonej kwoty, niezbędnej do wykonania płatności.” ewidentnie wskazuje na rodzaj wykonywanej działalności. Kluczowym zadaniem nowego „pracownika” będzie przyjmowanie przelewów i przekazywanie ich dalej. Niestety pieniądze te będą pochodziły z kradzieży.
  6. Numer telefonu +48 858 77 09 19 podany na stronie wcześniej figurował jako numer kontaktowy do firmy „Poczta Europa” – zapewne kolejnego przedsięwzięcia przestępców, którzy nie mogli się zdecydować, czy podszywają się pod UPS czy pod Pocztę Polską.


Na dokładkę dokument Worda ostatnio modyfikowany był w środowisku rosyjskojęzycznym – patrz poniżej.

Konsekwencje

Niestety osoby, które zostaną skuszone łatwą pracą i dobrą płacą po wykonaniu jednego, czasem dwóch przelewów na pewno nie zobaczą obiecanej pensji. Z dużym za to prawdopodobieństwem zobaczą w wizjerze twarz dzielnicowego, który zaprosi na przesłuchanie, związane z postawieniem zarzutów o udział w oszustwie. Nie polecamy.