02.06.2018 | 09:39

avatar

Adam Haertle

Jak wygląda rekrutacja słupa – przykład ogłoszenia i umowy zlecenia

Praca wydaje się atrakcyjna. Można ją wykonywać z domu, wiąże się głównie z czynnościami administracyjnymi, a pensja jest bardziej niż przyzwoita. Problem jest tylko w tym, że zamiast pensji na koniec miesiąca przychodzi dzielnicowy.

Aby sprawnie kraść pieniądze z kont ofiar, bandyci potrzebują pośredników. Najlepiej nieświadomych pośredników. Zadaniem takich osób jest przyjęcie na swoje konto przelewu i odesłanie go – na inne konto lub za pomocą usługi typu Western Union lub MoneyGram.

Operator wprowadzania danych

Taki tytuł nosi ogłoszenie zamieszczone w serwisie OLX. Z pozoru wygląda niewinnie, jednak szczegóły budzą pewne wątpliwości.

Po pierwsze antykwariat, który rzekomo oferuje pracę, znajduje się w Białymstoku, a ogłoszeniodawca we Wrocławiu. Przyjmijmy jednak, że to się czasem zdarza. Pensja jest przyzwoita – jak na biurową pracę zdalną i brak szczególnych wymagań oprócz znajomości MS Office. Czy jednak realna? Oferta zainteresowała bliską osobę jednego z naszych Czytelników, która postanowiła poprosić o szczegóły.

Profesjonalna umowa i używanie własnego konta bankowego

Czytelnik przekazał  nam następującego e-maila otrzymanego z adresu paulina.sanecka@antyki-empire.com:

Subject: Dokumenty

Przed rozpoczęciem okresu próbnego na stanowisku operatora wprowadzania danych proszę o wypełnienie i przysłanie do nas (w formie elektronicznej w formacie doc lub docx) wypełnionego kwestionariusza osobowego wraz z wymienionymi w nim załącznikami (na przesyłanym skanie dokumentu mogą być zamazane niektóre „wrażliwe” dane, tzn. ostatnie 5 cyfr peselu lub seria i numer dokumentu, jak również na przesyłanym dokumencie dopuszczalne jest naniesienie informacji tekstowej „dla celów rekrutacji”).
Proszę również zapoznać się z załączonym wzorem umowy, którą zamierzamy zawrzeć z Panią.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (tel.:+48858770912).


Z wyrazami szacunku,
Paulina Sanecka
Pracownik administracyjny
Antykwariat ANTYKI „EMPIRE”

Do e-maila załączone były dwa dokumenty – KWESTIONARIUSZ_OSOBOWY.docx oraz UmowaZOP_OWD.pdf. Dokument Worda wyglądał następująco:

Dokument PDF jest dłuższy, więc nie będziemy całego wklejać, jednak poniżej pokażemy najciekawsze fragmenty:

Wygląda ciekawie, prawda? Czas zatem na rozebranie materiałów na czynniki pierwsze.

Skąd wiemy, że to oszustwo

 1. Domena oszustów to antyki-empire.com. Istniejąca tam strona WWW jest wizualnie podobna do prawdziwej strony www.empire-antyki.com. Zmieniono szyk słów w adresie, by podszyć się pod istniejący podmiot.
 2. Domena antyki-empire.com została stworzona 30 marca 2018 roku – a firma rzekomo istnieje od roku 2003.
 3. Domena skojarzona jest z adresem IP 80.209.253.246, na którym postawiono wiele stron o podobnym profilu, w różnych wersjach językowych. Są i firmy logistyczne, i biura podróży – zapewne wszystkie rekrutują słupów do tego samego przedsięwzięcia.
 4. NIP, REGON i adres należą do firmy działającej pod prawdziwą domeną.
 5. Fragment „Na czas trwania niniejszej umowy „Wykonawca” udostępnia aktywny rachunek bankowy nr …… w celu samodzielnej obsługi operacji finansowych, niezbędnych podczas wykonywania zleconych czynności. Operacje te „Wykonawca” przeprowadza po otrzymaniu od „Zleceniodawcy” określonej kwoty, niezbędnej do wykonania płatności.” ewidentnie wskazuje na rodzaj wykonywanej działalności. Kluczowym zadaniem nowego „pracownika” będzie przyjmowanie przelewów i przekazywanie ich dalej. Niestety pieniądze te będą pochodziły z kradzieży.
 6. Numer telefonu +48 858 77 09 19 podany na stronie wcześniej figurował jako numer kontaktowy do firmy „Poczta Europa” – zapewne kolejnego przedsięwzięcia przestępców, którzy nie mogli się zdecydować, czy podszywają się pod UPS czy pod Pocztę Polską.


Na dokładkę dokument Worda ostatnio modyfikowany był w środowisku rosyjskojęzycznym – patrz poniżej.

Konsekwencje

Niestety osoby, które zostaną skuszone łatwą pracą i dobrą płacą po wykonaniu jednego, czasem dwóch przelewów na pewno nie zobaczą obiecanej pensji. Z dużym za to prawdopodobieństwem zobaczą w wizjerze twarz dzielnicowego, który zaprosi na przesłuchanie, związane z postawieniem zarzutów o udział w oszustwie. Nie polecamy.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2018.06.02 09:45 wystarczy

  Udostępnianie prywatnego konta! To lepsze niż przekręt nigeryjski!

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.02 22:20 Maciej

   A ile oni tych pieniędzy przelewają na konto ?

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.03 17:01 Michał

    Przelewają różnie. Generalnie kilka tys pln (w euro, które jest automatycznie konwertowane na pln przez bank)

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 09:54 LaskaMikolaja

  To smutne ze tak wiele osob daje sie na to nabierac…a to za sprawka ze nie czytamy umow. Powiedzy sobie szczerze juz po samej umowie widac ze cos jest nie tak…

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.03 11:58 RTR

   Co Ci przyjdzie z przeczytania umowy zawartej z oszustami? Umowa ma tylko uśpić Twoją czujność !

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 10:03 Tomasz

  Od pewnego czasu dostaje email niby z grupy pracuj.pl (jestem tam zarejestrowany) niby oferta pracy ale zarobki z kosmosu 10tys. i praca zdalna. Po sprawdzeniu adresu email z którego jest wysyłany widać że to jakaś lipa. Dodam że niektóre są dobrze przygotowane – logotyp pracuj.pl , stopka itd. wygląda na oryginalny e-mail.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.04 09:23 Pracuj.pl

   Dzień dobry! W ostatnich dniach zostaliśmy poinformowani o nietypowych przypadkach otrzymywania wiadomości e-mail od osób podszywających się pod przedstawicieli Pracuj.pl. Nieprawidłowe wiadomości e-mail są wysyłane zawsze z zewnętrznych domen, niezwiązanych z domeną pracuj.pl (np. orivil.info, profestrade.com, studiolux.co, awalch.info). Wszystkie e-maile wysyłamy wyłącznie z adresów w domenie pracuj.pl (np. [email protected], [email protected]). Będziemy wdzięczni za przesłanie podejrzanych wiadomości na adres [email protected]. Nasz Dział Bezpieczeństwa Informacji analizuje każdy zgłoszony przypadek, aby przeciwdziałać tego typu nieuczciwym aktywnościom. Z góry dziękujemy za pomoc!

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 11:07 Duży Pies

  Jako słupa stawia się też osoby z marginesu społecznego (bezdomni, alkoholicy, narkomani), osoby zaburzone/chore psychicznie lub zdesperowane trudną sytuacją życiową.

  Oni ogólnie nie martwią się prawdopodobnymi przyszłymi sankcjami
  karnymi. Bo albo nic nie mają (żadnej własności, więc jakakolwiek windykacja odpada), albo prawo uwalnia ich od odpowiedzialności (stwierdzona choroba psychiczna) albo też prawo łagodnie ich traktuje (np. niechciana ciąża, ubóstwo, trudna sytuacja życiowa, brak recydywy).

  Ci ludzie często są nieświadomi tego w czym biorą udział. A jeśli nawet wiedzą, to się tym nie przejmują. Nic im nie zrobisz.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.02 11:38 rew

   Przekrętu na kasę nie da się robić na „margines społeczny” bo potrzebne jest konto bankowe z historią. Inaczej systemy antyfraudowe banku mogą zadziałać.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.02 14:49 Duży Pies

    Rozumiem że systemy antyfraudowe banku to systemy analityczne działające w oparciu o algorytm uwzględniający historię konta.

    Według tego co napisałeś, jeśli człowiek (nawet gdy będzie to patus) założy sobie konto, to bank sprawdza niczym 3-literowa służba, skąd ma te wpływy xD

    Odpowiedz
  • avatar
   2019.07.29 16:23 Biegły

   Nie ma już czegoś takiego jak „żółte papiery”, zwalniające z odpowiedzialności karnej dożywotnio. Za każdym razem biegli psychiatrzy badają poczytalność. Stwierdzona choroba psychiczna w przeszłości nie wpływa na twoją poczytalność teraz, więc nie radzę iść tą drogą.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 11:25 zen

  operator wprowadzania danych
  made my day, padłem :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 15:08 Ben

  Antyki, poczta konna… oszuści z sentymentem :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 15:37 Michalina

  Jak okraść złodzieja… Kupujesz kartę do bankomatu na allegro koniecznie odbiór w paczkomacie, najlepiej w innym mieście. Następnie podajesz lewe dane w ogłoszeniu o prace jak i lewy skan dowodu z informacją, iż jest to tylko dowód poglądowy pobrany z głównej strony urzędu miasta. Następnie gdy tylko pieniądze pojawią się na koncie idziesz do bankomatu za granicą i wypłacasz… Tak na szybko wymyślony sposób, jedbak jest jedno ale… Sam stabiesz się złodziejem ;)

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.02 17:42 Daniel

   Gdzie można kupić tę kartę do bankomatu na Allegro? Chyba się zatrzymałaś w nowinkach ze świata o dobre kilka lat do tyłu :)

   Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.02 22:23 Maciej

   A po co kupować kartę bankomatową ? Kto ci udowodni że to ty podałeś twoje dane na kwestionariuszu ? Przeleje ci pieniadze to poprostu je sobie zatrzymujesz. Ile tego chajsu wogole jest ?

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.03 00:48 ah

    „w ogóle”, wymowa łaczna

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.03 17:06 Michał

    Maciej,
    nie polecam ;)
    oni wiedzą komu przelewają i w zależności od kwoty mogą spróbować te pieniądze odzyskać…. w nie do końca legalny sposób…..
    Z drugiej strony – pieniądze pochodzą z przestępstwa i będziesz miał na karku prokuraturę. Nawet jeśli ostatecznie uznają Cię za głupiego słupa i nie oskarżą to trzepanie w domu, zarekwirowanie komputerów/dysków itd jest wystarczającą przesłanką aby się w to nie bawić ;)

    Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 15:54 Aaa

  W zasadzie to nic nowego. Oglaszaja sie mniej wiecej tam od 3 lat (wczesniej na lokalnych portalach ogloszeniowych). Rozmowe ze slupem i prowadzenie go, zawsze wykonuje ten sam facet z ruskim akcentom. Sluzbom to nie przeszkadza, a policja ma w dupie kto to zrobil i prokurator mimo braku dowodow stawia zarzuty slupom. Typu „przelamanie bariery zabezpieczen banku internetowego”, niestety niektorzy sedziowie to przyklepuja.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.03 10:28 John Sharkrat

   No nie da się ukryć, że jest to przełamanie zabezpieczeń banku. Ja nie widzę różnicy między słupem, a trojanem. Tak samo jak nie widzę różnicy między kopaniem dołu przy pomocy koparki a łopaty z 1929 roku. Celem jest dół w ziemi, anie sposób jego wykonania.
   Poza tym co ci da wsadzenie słupa, poza tym, że będziesz na niego płacił?
   Ty nie masz takich kłopotów nie dlatego, że jesteś jakiś wybitnym gościem, tylko dla tego, że nie masz pecha.
   Spokojnie mogę założyć, że wysłanie na ciebie załogi Zaufanejtrzeciejstrony zakończyłoby się 100% sukcesem z wyczyszczeniem ci konto do zera. Byłaby to tylko kwestia czasu.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.03 12:21 Aaa

    Przeciez napisalem ze sluzbom nie zalezy na zlapaniu sprawcow wlamania na konto, tylko oskarzaja o to slupa ktory dostal pieniadze i przeslal je dalej. Niezbyt rozumiem do czego sie odnosiles w swojej wypowiedzi. I po co piszesz o jakims wyczyszczeniu mojego konta, w domu wszyscy zdrowi?

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.04 08:38 Mad Snack

    Wsadzenie słupa poprawi im statystyki. Wszystkie instytucje państwowe żyją ze statystyk.

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.03 11:27 Paweł Nyczaj

   Nasze służby są kompletnie zdemolowane i mocne głównie wobec protestujących działaczy KOD czy Obywateli RP. Nic dziwnego, skoro z wojska wyrzucono z powodów politycznych wielu dowódców z ogromnym doświadczeniem. Gdy przychodzi ogarnąć naciągaczy, nie mówiąc o obcych służbach, to są jak dzieci we mgle. Obrywa słup, który żadnym hakerem nie jest (nic nie przełamał, bo dostał dane konta). Natomiast słup jest naiwny i liczył na łatwy zarobek. I za to ma przerąbane. Tak samo jest z przemytnikami narkotyków łapanymi na granicach. Tu też do więzienia zwykle trafiają muły (bywa, że przynęty odwracające uwagę od prawdziwego znacznie większego przemytu)

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.04 08:40 Mad Snack

    Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz?

    Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.14 11:54 Cyrk

    Odstaw dropsy i histeryczne media…

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.08 23:38 Patrycja

   masz jakieś szczegółowe informacje dot. tej sprawy ?

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.02 23:02 LuPa

  Na fejsie wiele ogłoszeń typu praca biurowa, wprowadzanie danych :-) ściema jakich mało.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.04 15:52 szefhc

   A pod każdym z tych ogłoszeń, dziesiątki zainteresowanych idiotek: „priv, priv, priv”. Tępe koczkodany.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.03 00:00 wupeadmin

  zainstalujcie może jakąś wtyczkę do zdjęć/galerii, bo z niektórych nie da się nic odczytać (jeśli ktoś nie wie, że wystarczy z adresy obrazka usunąć „-rozdzielczość” i wtedy mamy obraz w pełnej rozdziałce, niemniej ułatwiłoby to przeglądanie strony :)

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.03 00:02 Adam Haertle

   Błąd redakcyjny, poprawione.

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.03 11:17 Paweł

  Czy Zaufana Trzecia Strona powiadomiła prawdziwy antykwariat Empire Antyki? Mam nadzieję, że od tego zaczęliście. Prawdziwa firma musi mieć możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko oszustom podszywającym się pod nią i psującym renomę prawdziwego antykwariatu

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.03 12:03 Brochu

  W ogloszeniu jest „umowa o prace” a przesylaja już umowę zlecenie :)

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.03 13:25 Zlosnik88

  A ja bym sie na to zgodzil zwlaszcza ze mam konto przez komornika zablokowane niech przeleja na nie kase to sie choc komornik ucieszy ze zostanie splacony.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.03 14:07 aaa

   Znam przyklad w ktorym na konto slupa wplynelo 20k , 18kola poszlo od razu do komornika. Po pol roku oskarzyli go o kradziez z konta :) Tez od tych samych kolesi tylko oglaszali sie wtedy jako jakas agencja turystyczna.

   Odpowiedz
   • avatar
    2018.06.03 17:08 Michał

    Dobrze, że jeszcze z drugiej strony nie odezwali się Ci kolesie….

    Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.07 12:34 malpiadama

   Zablokowane to można mieć środki. Nie wiem czy to nadal działa, ale kilka lat temu komornik wjechał mi na konto (a w zasadzie na dwa osobiste i firmowe w jednym banku, na każdym zajmując sobie pełną kwotę…), a sprawa trafiła do sądu [..3 lata później..] i skończyła się moją wygraną. Że pieniądze jednak się do życia i użerania z sądami przydają, to działał taki trick: zamykasz konto z prośbą o przelew środków na nowe konto. Bank zamyka konto i przelewa środki, blokada staje się fikcją. Łącznie miałam, powiedzmy, 5000 na trzech kontach, ale z blokadami komornika to było -10000 i brak możliwości wypłaty, a do nowego banku trafiło jednak te 5000, które były zablokowane. Nie wiem czy to luka w przepisach, ale działało. Głupotą było blokowanie środków na wszystkich kontach. „Wisiałam” 5000, a zablokowano mi 15000…

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.04 14:29 Konan Katoda

  A prawda jest taka, że Banki czy inne instytucje „para” powinny mieć zakaz zdalnego zakładania kont, których jedynym potwierdzeniem tożsamości jest przelew na złotówkę. Niewygodne dla kasiastego sektora finansowego? Trudno. Bo w innym wypadku pomagają we fraudach i praniu kasy.

  Odpowiedz
  • avatar
   2018.06.04 22:29 soto

   jakby im wlasnie o to nie chodzilo…

   Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.07 21:32 Name

  Może to właśnie służby same sobie piorą pieniądze?

  Odpowiedz
 • avatar
  2018.06.26 10:20 a

  ale po co te pieniadze dalej odsylac?

  Odpowiedz
  • avatar
   2019.06.25 05:25 gosc

   nie odsyłasz tylko wysyłasz na inny numer konta lub przesyłasz za posrednictwem firmy przekazowej (WesternUnion itp.) by nie mogli znaleźć odbiorcy.

   Odpowiedz
 • avatar
  2019.07.29 15:08 Seaman

  Żeby zarobić kasę trzeba się natyrać, albo naprawdę dużo umieć. A najczęściej jedno i drugie. Nie ma świętych Mikołajów, dających dobre pensje za gównianą, lekką pracę, którą może wykonywać każdy.

  Odpowiedz
 • avatar
  2020.03.27 10:44 Seba

  A co jak by założyć konto na żula i przywłaszczyć sobie tą kase

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Jak wygląda rekrutacja słupa – przykład ogłoszenia i umowy zlecenia

Komentarze