Litwini hakują Kompanię Węglową

dodał 23 października 2014 o 11:00 w kategorii Drobiazgi  z tagami:

Wczoraj wieczorem na witrynie internetowej Kompanii Węglowej pojawił się dziwny wpis o następującej treści:

Energy Security Center informuje, że strona www.kwsa.pl jest niebezpieczna dla normalnego funkcjonowania systemu energetycznego kraju. Wstrzymajcie rozsyłanie szkodliwych programów na strony internetowe NATO i UE. Energy Security Center zamyka stronę www.kwsa.pl. Prosimy o kontakt z nami: Telefonas 8 706 71 003 Faksas 8 706 71010 Adresas Šilo g. 5A, LT-10322 Vilnius
Komunikat na stronie firmy

Komunikat na stronie firmy

Zamiast zwyczajowego „hacked by ….” włamywacze pozostawili informację, że serwery Kompanii Węglowej wykorzystywane są do rzekomego rozsyłania złośliwego oprogramowania do adresatów w UE oraz NATO. Niestety zarzuty te nie były poparte żadnymi dowodami.

Sprawa nabiera jeszcze dziwniejszego charakteru, ponieważ okazuje się, że komórka o nazwie „Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego” faktycznie istnieje w strukturach litewskiej armii i funkcjonuje pod podanymi numerami kontaktowymi oraz adresem. Choć wydaje się nam mało prawdopodobne, by w ten właśnie sposób oficjalna jednostka wojskowa zaprzyjaźnionego kraju komunikowała się z jedną z największych firm branży wydobywczej w Polsce, to nie można takiego scenariusza wykluczyć. Obecnie witryna firmy jest wyłączona. Jeśli wiecie coś więcej na temat tego kuriozalnego wydarzenie to prosimy o kontakt.

Aktualizacja

Druga ofiara identycznego ataku padła witryna polskigaz.pl.

Atak na Polski Gaz

Atak na Polski Gaz

Za informację dziękujemy Arkowi