08.12.2021 | 21:47

avatar

Adam Haertle

Mamy dla Was nietypowe zaproszenie – ten webinar nie będzie o bezpieczeństwie informacji

W tym eksperymencie to Wy zadecydujecie o jego powodzeniu. Ja już z gościem webinaru rozmawiałem i pomyślałem, że też możecie być taką rozmową zainteresowani. Webinar będzie poświęcony nietypowemu dla nas tematowi – a mianowicie podatkom.

Zacznę od tego, że ten artykuł nie ma tagu „sponsorowany”, bo nie jest sponsorowany. A nawet jeśli jest, to sponsoruję go tylko ja, z własnej, w żaden sposób nieopłaconej woli. Kilka dni temu umówiłem się na spotkanie z panem Piotrem Lissem w sprawie moich podatków – prowadzę działalność gospodarczą i wobec szeroko zakrojonych zmian w przepisach na 2022 r. postanowiłem zasięgnąć opinii eksperta, by nie popełnić kosztowych błędów. Pana Piotra znałem, ponieważ firma, w której pracuje, RSM Poland, jest moim klientem – nabyła filmy edukacyjne. Spotkanie, na którym omówiliśmy moją sytuację podatkową, było tak owocne, że postanowiłem poprosić pana Piotra, by spotkał się także z Wami – jeśli skorzystacie na nim tak jak ja, to na pewno nie uznacie tego czasu za stracony. Spotkanie na żywo odbędzie się 15 grudnia (w środę) o godzinie 20:00 na kanale ZaufanejTrzeciejStrony na YouTubie. Dostępne będzie także nagranie.

Webinar poprowadzę ja, ale w pierwszej części – ok. 30 minut – oddam głos głównie panu Piotrowi, który opowie o tym, jak zmiany przepisów wpływają na branżę IT i jakie możliwości otwierają, szczególnie przed osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Potem pan Piotr postara się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania – spędzimy z Wami tyle czasu, ile będzie trzeba. Transmisja na żywo i nagranie będą dostępne pod poniższym linkiem:

Kliknij tutaj, aby wyświetlić treść z YouTube.
Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Jeśli już teraz macie pytania do pana Piotra, możecie je zadawać w komentarzach pod artykułem. Oczywiście pytania zadawane na żywo też zostaną uwzględnione.

Pod tym linkiem możecie łatwo dodać wydarzenie do swoich kalendarzy. Oczywiście możecie to też zrobić ręcznie :) Do zobaczenia 15 grudnia o 20!

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2021.12.09 07:48 Czesław

  Dzięki Adam, fajny pomysł.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.09 08:12 Grzegorz

  Witam,
  Dobry temat – przyda się! :-)

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.09 09:09 F.

  Fajnie, że wychodzisz z takim pomysłem na temat.
  Pytanie: Jak wygląda wpływ NŁ na UoP i czy są jakieś rozsądne możliwości łagodzenia jego wpływu przez „etatowców”?

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.09 11:41 Sebastian

  Ciekawostka – miłościwie nam panujący wprowadzili nowe stawki podatku zryczałtowanego. Mało kto się interesuje, ale 2/3 podatku dochodowego (skala i podatek liniowy) idzie do samorządów natomiast 1/3 idzie do budżetu centralnego. W przypadku podatku zryczałtowanego 100% idzie do budżetu centralnego. Rządzącym zależy, abyście przeszli na ryczałt. To część tej zmiany, aby samorządy dostały mniej pieniędzy.

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.12.09 14:04 Czajka

   Czyli de facto zamach na Czaskoskiego, bo pewnie większość specjalistów IT to Wawka.

   Odpowiedz
  • avatar
   2021.12.12 20:41 OkropNick

   Świetny pomysł. Co jeśli nie ryczałt? Nie chcę by 100% moich podatków szło do tej (hatfu) parszywej władzy centralnej.

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.09 13:50 Tomek

  Zagadnienia dla eksperta.
  1. Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2022 a usługi w zakresie doradztwa IT np. PKWIU 62.02.
  2. Jednoosobowa działalność gospodarcza w obszarze IT opodatkowana ryczałtem z równoległą umowa o pracę na stanowisku IT.
  3. Wysokość podatku zryczałtowanego dla usług PKWIU 62.01, 62.02, 62.03.
  Z góry dziękuję za ich omówienie.

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.09 16:41 BugHunter

  Pytanie:
  1. etat+jdg w stanie zawieszonym, znajduję błąd w ramach płatnego bug bounty na platformie np. Hacker One. Jak to rozliczyć? Czy mogę bez odwieszania jdg?
  2. Jak nie spowodować w 2023 dopłaty podatku jeśli ulga dla klasy średniej nie przysługuje z powodu np. Małżonki/a prowadzącego jdg?

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.10 10:42 Alan

  Pytanie:
  Jakie są ramy zarobków/kosztów na jdg (zasady ogólne, 70.22), kiedy nie opłaca się przechodzić na ryczałt przy wspólnym opodatkowaniu z niepracującą małżonką? Może da się zrobić jakiś prosty kalkulator?

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.10 13:37 Mateusz

  Ciekawą opcją na przyszły rok wydaje się ryczałt 12% ale słyszałem, że realnie ten podatek i tak będzie większy przez stawkę zdrowotną. Ciężko gdzieś znaleźć informacje jak to wszystko wyliczyć. Fajnie gdybyście omówili ten temat, z jakąś przykładową kalkulacją i może porównaniem z podatkiem liniowym. Z góry dzięki!

  Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.13 21:34 wilk

  15 grudnia o 20 macie też ten od Aruby webinar o Bug Bounty..

  Odpowiedz
  • avatar
   2021.12.13 21:55 Adam Haertle

   To już Aruba robi bez naszego udziału.

   Odpowiedz
 • avatar
  2021.12.15 01:53 chester

  Oprócz skomplikowanych zagadnień, może warto czytelnie przedstawić koszty prowadzenia jdg w paru typowych przypadkach:
  1. etat gdzie indziej + jdg – jaki jest minimalny obowiązkowy koszt prowadzenia jdg (np. składka zdrowotna, może coś jeszcze?)
  2. co wyklucza opłacalność innych niż ogólne zasad opodatkowania, np. niepracujący małżonek/małżonka, wysokie koszty prowadzenia jdg (np. inwestujemy w sprzęt, w auto) itd.
  3. jakie rodzaje działalności możemy mieć na jdg opodatkowanej ogólnie/liniowo/ryczałtem (może np. programować możemy, pentestować możemy, ale np. jest problem z tworzeniem polityk dla klientów, bug bounty, fizycznymi atakami jak np. testowanie zamków)
  4. jakie w ogóle formy opodatkowania będą możliwe w polskim ładzie – czy zostanie utrzymany podatek liniowy jako opcja?
  5. jak najkorzystniej wyjdzie kupno samochodu na jdg który będzie używany również do celów prywatnych (sytuacja: nie mamy auta, zakup/leasing/whatever w 2022 lub później więc nie ma co się oglądać na dawne przepisy/ulgi.
  6. zakładając leasing auta w polskim ładzie na jdg, jak wygląda kwestia rozliczania kosztów w okresie zawieszenia jdg? czy można to jakoś zoptymalizować zakładając 1-2 okresy w roku bez zawieszenia jdg?
  7. jak wygląda kwestia wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego? czytałem, że pit/vat trzeba zapłacić dopiero w razie sprzedaży go dalej. Jakiej konkretnie wysokości są to stawki dla przykładowego auta o wartości początkowej 100.000 PLN? Od jakiej kwoty ten pit/vat obliczamy bo przecież auto 5-letnie warte jest znacznie mniej niż początkowa kwota. Co w przypadku wykupu, a sprzedaży po kolejnych kilku latach – od jakiej kwoty te podatki obliczać?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Mamy dla Was nietypowe zaproszenie – ten webinar nie będzie o bezpieczeństwie informacji

Komentarze