15.03.2017 | 10:10

avatar

Adam Haertle

Mnóstwo kont na Twitterze zhakowanych, wysyłają turecką propagandę

Od około godziny wiele poważnych kont na Twitterze wrzuca turecką propagandę skierowaną przeciwko Holandii. To jednak nie atak na posiadaczy kont ani nie na samego Twittera – zhakowana została usługa, z której te konta korzystały.

Nie wnikając w konflikt dyplomatyczny między Turcją a Holandią trzeba przyznać, że stał się on dzisiaj mocno zauważalny w internecie. To wszystko za sprawą włamywaczy sympatyzujących najwyraźniej z Turcją, którzy przejęli kontrolę nad dużą liczbą bardzo popularnych kont na Twitterze i użyli ich do rozsyłania swojego przesłania.

Kto został ofiarą

Krótkie wyszukiwanie zhakowanych kont pozwoliło nam ustalić, że ofiarami były co najmniej takie profile jak magazyn Forbes (12 milionów obserwujących), kanał TV ProSieben (dwa miliony), CollegeHumor (milion śledzących), meksykański oddział Microsoftu, UNICEF USA, Amnesty International, departament policji w Atlancie, Boris Becker czy znany dziennikarz zajmujący się bezpieczeństwem, Graham Cluey (a także prawdopodobnie dziesiątki jak nie setki innych kont). Każde zhakowane konto opublikowało tą samą wiadomość – jak na poniższych zrzutach ekranu.

Jak zostali zhakowani?

Wszystko wskazuje na to, że włamywacze zaatakowali usługę, z której korzystały wszystkie zaatakowane konta – Twitter Counter, pozwalającą analizować statystyki swoich tweetów za cenę połączenia z kontem. Korzystanie z zewnętrznych usług mających dostęp do konta Twittera jest zawsze ryzykowne – bezpieczeństwo naszego konta składamy w ręce strony trzeciej, która nie zawsze jak widać jest godna zaufania. Jeśli macie konto Twittera z którego aktywnie korzystacie to zajrzyjcie do menu ustawień, sekcji aplikacje i zobaczcie, które z nich mają prawo coś publikować w Waszym imieniu – i czy nie powinniście tych uprawnień odebrać.

Powrót

Komentarze

 • avatar
  2017.03.15 10:17 Jakub

  Czy można prosić o przetłumaczenie wiadomości ?

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.15 15:57 Dziadek Tomisław

   Niemcy i Holendzy to naziole. Wytarczy czytać codzienne wiadomości albo chociaż radia słuchać.
   PS. Nie ma za co :)

   Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.15 16:44 Damian

   Tak mniej wiecej:
   „#NazistowskieNiemcy, #NazistowskaHolandia
   To jest policzek od (przyp.) Imperium Ottomanskiego.
   Do zobaczenia 16 Kwietnia (referendum w Turcji). Co napisalem? Naucz sie (jezyka) Tureckiego.”

   Odpowiedz
 • avatar
  2017.03.15 10:24 Betelgeuse

  Dorzucam do listy konto BVB

  Odpowiedz
 • avatar
  2017.03.16 08:52 gosc

  Co się stało z polszczyzną w artykułach? Poprawcie szyk zdania w tytule, bo aż oczy bolą. „Mnóstwo zhackowanych kont na Twiterze…”

  Odpowiedz
  • avatar
   2017.03.16 09:16 Adam

   Nie, jest dobrze.

   Odpowiedz
   • avatar
    2017.03.18 11:21 gosc

    Nie, nie jest. Taki szyk wymaga specjalnej, prawidłowej formy tj. użycia orzeczenia złożonego, które powinno odnosić się do „kont”. Jeśli się upieracie się przy tym szyku to forma poprawna językowo to „Mnóstwo kont na Twitterze _jest_ zhakowanych, [….]”. Wysyłajcie swoje teksty do korekty, bo naprawdę wygląda to bardzo słabo.

    Odpowiedz
    • avatar
     2017.03.18 14:03 Adam

     No dobrze, to może przynajmniej jakiś link do poradni językowej / słownika ortograficznego / wypowiedzi autorytetu gdzie ten przykład zostanie poruszony w kontekście tytułu artykułu? Bo nadal jestem przekonany że jest dobrze.

     Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Mnóstwo kont na Twitterze zhakowanych, wysyłają turecką propagandę

Komentarze