24.12.2012 | 00:02

Adam Haertle

Narzędzie do łamania BitLockera, PGP i TrueCrypta. No, prawie…

Czasem nagłówki w serwisach technologicznych przypominają swojski Onet. Kiedy więc przeczytacie, że na rynku pojawiło się narzędzie, które łamie w czasie rzeczywistym zabezpieczenia BitLockera, PGP i TrueCrypta, nie formatujcie dysku. Nie trzeba.

Bardzo sensowny artykuł, ogłaszający wprowadzenie na rynek nowego produktu firmy Elcomsoft, został w typowy dla dziennikarzy sposób przerobiony na małą sensację. Czy zatem Elcomsoft Forensic Disk Decryptor potrafi złamać zabezpieczenia najlepszych programów, służących do szyfrowania dysków?

Odpowiedź brzmi „tak, ale…”. Produkt Elcomsoftu, firmy bardzo zasłużonej na rynku łamania haseł, potrafi jedynie odnaleźć w pamięci komputera klucze, służące do szyfrowania dysku. Potrafi je odnaleźć jedynie wtedy, gdy się tam znajdują – czyli gdy albo dysk jest podmontowany, albo gdy komputer z podmontowanym dyskiem przeszedł w stan hibernacji i cała zawartość pamięci została zapisana na dysku (oczywiście przechwycenie kluczy z pliku hibernacji dotyczy tylko dysków w formie plików, a nie dysków zaszyfrowanych w całości). Taka sytuacja oznacza, że aby program zadziałał, komputer, który jest poddawany analizie, musi zostać przechwycony w trakcie, gdy zaszyfrowany dysk znajduje się w użyciu lub zostać zahibernowany bez wcześniejszego odłączenia zaszyfrowanego dysku.

Ekran wyboru źródła danych (źródło: Elcomsoft)

Dodatkowo, dla ułatwienia pracy osób zajmujących się analizą dysków, program potrafi podmontować dyski, których hasła udało mu się przechwycić. Gdyby przechwycenie haseł się nie powiodło, Elcomsoft posiada także moduł Distributed Password Recovery, umożliwiający przeprowadzenie tradycyjnych ataków na hasło wolumenów BitLockera i TrueCrypta.

Elcomsoft Forensic Disk Decryptor nie jest nowością na rynku. Już w lutym tego roku opisywaliśmy Passware Kit Forensics,  podobny produkt firmy Passware, który w identyczny sposób radzi sobie z dyskami FileVaulta, BitLockera oraz TrueCrypta a od czasu naszego artykułu dodał również obsługę PGP (klucze BitLockera potrafił wyciągać z pamięci komputera już w 2009 roku).

Opisywany powyżej atak nie wykorzystuje żadnego błędu oprogramowania służącego do szyfrowania danych, a jedynie jego niezbędną funkcjonalność, czyli dostępność. Jedyna opcją, zabezpieczającą przed tego typu zagrożeniem, jest skonstruowanie programu, który dla każdej pojedynczej operacji zapisu lub odczytu wymagałby od użytkownika podawania całego hasła. Jak łatwo się domyśleć, program nie miałby zbyt wielu użytkowników…

Powrót

Komentarze

 • 2012.12.25 22:06 bro

  Dobry tekst. Też zauważyłem ten sensacyjny artykuł na onecie. Wszystkie duże portale chcą nastraszyć czytelników. Wystraszonymi łatwiej manipulować :P

  Odpowiedz
 • 2013.08.28 13:00 Arkusk

  Ja tam wierze, nadpisałem dysk już 348 razy, chce dojść do 1000 aby nikt nie wiedział że winrar był bez licencji :D

  Odpowiedz
  • 2013.11.23 19:15 anonim

   tylko czy dysk to wytrzyma ;)

   Odpowiedz
 • 2018.06.09 21:48 Tomek

  Czyli żeby BitLocker miał sens nie można hibernować maszyny?! Mimo że po hibernacji i tak BitLockera wymaga podania pinu/hasła?!

  Odpowiedz
 • 2021.01.12 23:35 Janina

  Co za bzdura. To znaczy, ze program rozszyfruje Bitlocera, gdy dysk jest odszyfrowany, albo w stanie hibernacji ?:-)
  No i ten generator haseł, nie da się a automatu podstawiać haseł z generatora, gdy jest zaszyfrowana partycja systemowa. Po dwóch nieudanych próbach zamyka dostęp do deszyfratora. Kto zatem próbował by ręcznie złamać np. długie i skomplikowane hasło. Na piechotę zajęło by to wieczność.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na literówkę lub inny błąd techniczny, zapraszamy do formularza kontaktowego. Reagujemy równie szybko.

Narzędzie do łamania BitLockera, PGP i TrueCrypta. No, prawie…

Komentarze